My Favorite Movies


  djgriff2's Rating My Rating
1
8 Mile (2002,  R)
8 Mile
Eminem is showing his prowress on the silver screen. Gritty but real movie of survival in the hip-hop world of MC's. Loved it. Maybe vanilla ice should have thought of a movie! LOL
2
300 (2007,  R)
300
Incredibly great story that consumes you in special effects, blood, and gore. Beyond that...I enjoyed it ! Add a star if you LOVE blood and gore.
3
Above the Rim (1994,  R)
Above the Rim
Should be a certified classic...
The underworld view of the street ball pick-up /high school games...play or be played!
4
All About the Benjamins (2002,  R)
All About the Benjamins
Incredibly funny...these two ought to make more movies in the future. Mike Epps is a rare find. Ice Cube is a genius in the making. Undeniably a classic.
5
Annapolis (2006,  PG-13)
Annapolis
Good solid all around performances...Shows the anguish of how hard it is to get into a Naval academy and prove yourself...Great boxing scenes.
6
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
Appurushîdo (Appleseed)
By far the BEST sci-fi japanese Anime I've ever watched. Part 2 is coming out.... I can't wait! I "accidentally" purchased it for my PSP...been watching it for a week now....LOL...Timeless well designed computer generated art.
7
Biker Boyz (2003,  PG-13)
Biker Boyz
Not your average biker flick...Lawrence Fishburne once again delivers a believeable performance dispite the odds set up against him. Truly one of his most memorable performance since "Boyz 'N the Hood".
8
Black Rain (1989,  R)
Black Rain
Somebody commits a murder...how far would you go to solve it? Incredible classic scenes of Japan...
9
Blade (1998,  R)
Blade
Incredible one man army with help from Whistler...What more can you ask for from a vampire flick. Reminds me of The Lost Boys...with Guns, Kung fu and Samurai sword!!
10
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2)
Whistler bitten in this one? Oh no! Blade needs him! I hope he makes it to the third installment! Again an incredible Mavel Comics saga. the vampires in this one still haunts MY living nightmares! I loved it!
11
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity
Better than the first and second...for the first time in my life I was actually scared of a Pomeranian! Ha ha ha ha ha...may the quotation :"Fu@#k me sideways" be my favorite quotation for life! Cool real cool...critically hip!
12
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
An exceptionally well crafted film. Not since I saw the movie, "Children Of God" have I've seen something so graphically portrayed. The sacrifices that people make for others are shown in an incredible manner. Incredibly and dramatically intense...a must see!
13
Boyz n the Hood (1991,  R)
Boyz n the Hood
Thorughly a classic urban tale that put Larry Fisburne, Cuba Gooding Jr, and Ice Cube on my cinema scopes. I liked the way this movie was filmed and delivered onto the screen. Incredible.
14
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
Undeniably one of the most insanely twisted designed "BALLS OF STEEL" movies made in this Millenium! Watch it...enjoy it...possess it! Must have movie of this decade. Connor and Murphy have redefined the term "my brothers keeper" throughout the movie... Notice my screensaver?
15
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
"Do unto others as would have done unto you" comes to mind over and over in this flick. Incredible foreign with subtitles film that's entertaining as it is violent.
16
Cliffhanger (1993,  R)
Cliffhanger
Everyone's hero Sylvester 'Sly" Stallone...leaves Rambo and his boxing gloves behind and heads for the mountains. Beginning scenario still haunts me today. Worth the watch.
17
The Departed (2006,  R)
The Departed
Could be one of the best movie of the year. Rich with a talented cast...you are transported through the film with ease and it captivates your imagination with full of surprises..Even the rat was trained at the end of the flick! A must see.
18
Daredevil (2003,  PG-13)
Daredevil
One of the great ones from Marvel Comics. Loved him as a kid...enjoying him as an adult. Lovely scene with is meeting Electra. Thoroughly reccommended !
19
Domino (2005,  R)
Domino
I loved this movie. First time a woman plays a bounty hunter....and lived to tell about it. Keira Kniightly was incredibly superb playing Domino Harvey. Please see it.
20
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls
How do you rate excellence? Jennifer Hudson may have got booted off "American Idol" but she shines brilliantly as a star in this motion picture epic.
21
Fatal Attraction (1987,  R)
Fatal Attraction
My All time Favorite movie that I forgot to add to my list! Definitely worth watching over and over again before going out on that Spring Fling! Know when to know when it is OVER! LOL
22
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
The gun fights in this flick was incredible as well as unbelievable. If you love sci-fi gunfighting this is the flick to see...
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
Anyone thinking about joining the Marines has got to watch this movie before they serve our country! Great movie with a surprise ending.
The FIRST DVD I bought back in 1987! Still watch it today
24
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
Lemme put put you up on something...ANYTHING Martin Scorcese Directs...flock to the theatre to see it. Please? he is the MASTER of the game of storytelling on film. 'nuff said!
25
Heat (1995,  R)
Heat
Action packed from begining to end...The "war " between Robert Dinero and Al Pacino is incredibly breathtaking and well calculated. Martin Scorcese's "scorched" me with this epic. LOL
26
Hulk (2003,  PG-13)
Hulk
Ang Lee's direction of one of Marvel comics (and my...) favorite aggravated heroes of all time FINALLY done right....add a half a star if you wished he NEVER got caught by General Ross! LOL!
27
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
Will Smith is the "go-to guy" when it comes to kicing some exterrestrial butt. LOL. Must see action packed sci-fi epic that defines the American holiday Independence Day.
28
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot
This is by far the best Sci-Fi Will Smith has done since Independence Day. This time our own products are dysfunctional.
29
Joe's Apartment (1996,  PG-13)
Joe's Apartment
the nastiest funniest movie that MTV could ever dream of from N.Y.C. !
30
Juice (1992,  R)
Juice
A classic hip hop treat...how far would you go for JUICE (respect)? Crew goes all out only one has the most JUICE...with a price. Nice lesson for life, in
"the asphalt jungle" of NYC for teenagers.
31
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Incredible sci fi classic epic with Sean Connery heading the cast. An exceptional classic tale.
32
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
Incredibly well paced action packed movie. Geena Davis is a superb actress in theis movie. Samuel L Jackson adds humor and intensity to this role... A must see for action fans.
33
Menace II Society (1993,  R)
Menace II Society
A classic urban tale of teenage life in the 'hood of urban L.A....deep, meaningful, and realistically tragically true in some areas. good and gritty to watch.
34
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
You have got to be hiding under a ROCK if you haven't experienced this HUGE epic of a movie...I loved all three of them. The red pill blue pill situation still haunts me today!
35
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
I wish I read the comic book when I was younger...I'd be a die hard fan right now. The car chase scenes in this one was surreal. A must have in your home collection.
36
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
I hated the ending but every Messiah has to pay the ultimate price for a civilization to move on.
37
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
Sci Fi at it's finest. The end of crime has a glitch and one of its enforcers is the victim of this glitch. Tom Cruise at his very best.
38
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
NArrated by Morgan Freeman from time to time made this movie such a joy to watch. Clint Eastwood introcuses Hillary Swank to the world as " the actress to watch". Pick this one up,,,add a star if you are a boxing fan.
39
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
No safety nets, no wires...real stunts all the way through. This is the motinepicture that put Tony Jaa on the map, He would give Jackie Chan a run for his money! LOL
40
Payback (1999,  R)
Payback
First time I have ever in my life rooted for the bad guy...! Well placed action packed movie with a sensational use of colors to fit the moods of the film. color for love scenes. Awell placed movie on a man hell bent on getting his money! LOL
41
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
Wasn't anything as of what I expected...I was disappointed by a margin.Wasn't as high octain as Ong Bak. tony Jaa really needs some new moves! '
42
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Based upon a true story. Will Smith introduces his son to the world a young talented actor named Jaden Smith. A tear jerker that is very good to watch. Full of triumph.
43
The Recruit (2003,  PG-13)
The Recruit
Saw this one and loved it to the end. Incredible performances by both Pacino and Farrell. If this movie has been on your shelf for a long time...blow the dust off of it and watch it again!
44
The Specialist (1994,  R)
The Specialist
Good movie but I wouldn't classify it as AWFUL as some of the reviews posted it up as. The performances were believable, Sharon Stone and Sylvester Stallone lit up the screen, Even James Woods was incredible in this movie.
45
Ronin (1998,  R)
Ronin
Even after buying it(the DVD) to watch it several times...I am stilll perplexed by the question: " What's in the suitcase..."
46
Running Scared (2006,  R)
Running Scared
When a juvenile gets a hold of a gangster gun runner's gun...what are the consequences? Peep this flick out. It puts my man Paul Walker back ont the "must watch this movie" pedestal. Please see this!
47
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) (1988,  R)
Shoot to Kill (Deadly Pursuit)
A genuine whodunnit classic...one of Sidney Poitier's and Tom Berringer's best team-up to date. A must see.
48
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
The original hi-octane action flick is here...this is the must see action flickof your life. The second installment has nothing on the first. Pick it up!
49
Trois (2000,  R)
50
Trois 2: Pandora's Box (2002,  R)
51
Trois 3: The Escort (2004,  R)
52
Underworld (2003,  R)
Underworld
The things a vampirella can do with a gun! Whoa! Check it out if vampires with guns and lycans with claws excites you...
53
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
Like UNDERWORLD...I loved it...My girl...soon to be my baby mama...Kate Beckingsdale is hot as a summer day in an exceptionally cold wet
climate in this sequel. An upgrade on the special effects made this a keeper. I wonder if there will be a sequel to match Wesley Snipes "Blade"?
54
Unfaithful (2002,  R)
Unfaithful
Incredible "Fatal Attraction" type flick but not as WILD as Fatal Attraction was! Worth looking at.For those of you who think that Spring Fever is in the air! Watch this before getting sprung!!! LOL
55
The Untouchables (1987,  R)
The Untouchables
Incredible tale of good vs. evil shown in a finely tailored way. Incredible actins stylish timeless story that can be viewed over and over and over again.
56
Vertical Limit (2000,  PG-13)
Vertical Limit
An incredible adventure worht remembering.A very good well deserving of recognition cast.
57
Very Bad Things (1998,  R)
Very Bad Things
Makes me wanna forget abou thaving a stripper at my batchelor party whenever I decide to get married! LOL Dark humor at it's best. Christian Slater is the man with BALLS of STEEL!
58
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
this movie was OK. Hyped bigger than it was. Proves that the age old adage still hold true..."If you believe freedom is something is worth dying for, then follow your belief !"
59
Beowulf (2007,  PG-13)
Beowulf
I LOVED THIS! When i grow up and we go back in time I wanna be BEOWULF! LOL!
60
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Ed Bana might have made a BIIIIIIIG mistake passing this one up for Ed Norton to fill the shoes of this part..this movie was an insane blast of "pure gamma - radiated" fun! See it...it is intense!
61
Wanted (2008,  R)
Wanted
A must see action packed high adrenaline laced movie where reality gets side tracked for fantasy....see this and be prepared for jaw dropping ending....Angelina Jolie's finest action work to da8!!! See this for more bang to your hard earned bucks...Movie even asks the rhetorically challenged age old question: "What the F^*K have you done lately?" Make you want to go out and do something constructive!!! Please see this for..emotional MOTIVATION!! LOL!
62
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
To Live and Die in L.A.
Cool smooth '80's genre action flick. I saw this in the 80's...but cannot believe how MUCH I forgot!!!...A must see epic with an unforgettable gritty car chase scene.The counterfeit making scene was incredible. See this...it is intense!
63
Remo Williams - The Adventure Begins (1985,  PG-13)
Remo Williams - The Adventure Begins
A truly original movie where the view of law enforcement can be as funny as it can be serious. Joel Grey is as funny as hilarious can be in having the job of training Fred Ward in the art of martial arts. See this it is undeniably hilarious.
64
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
The previews for this movie have been haunting me for MONTHS....
So I really wanted to see this and let me tell you...this movie holds no stops to take you to the level of sheer enjoyment. This is the action packed military movie of the last decade!!! It's simple the story is based upon the Hasbro action figures (Same company that made Transformers...) There is a war going on in the not too distant future where there is an organization called COBRA that is bent on world domination leading to suffering. On the opposite side of the scale of evil there is good. Good has a name : GI JOES! This elite squad is bent on preventing COBRA from bringing their plans to light. See this movie to truly understand what it take and means to be an American military hero in the not too distant future. GO JOES! LOL!
65
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Totally awesome...more bang and boom for the popcorn bucks!!! LMAO! cybertron with the help of his sidekick Starscream and the Decepticons are the ultimate gang of evil and they will have you sitting in you seats until Megatron with the help of Bumblebee and the Autobots prove that the concept of good may (or may not...) triumph over the attempt to rule the universe! Seen this with the family at both the theater and the drive in...I have got to say that both ways was totally awesome. Wish I could have cought the IMAX version! LOL! Get out there and see this for the 4th of July...this is what explosions are made for....LOL!
66
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
TRANSFORMERS was the must see movie to see this year! Everyone that was onboard to star on this flick had stellar performances. The whole movie was out of this world. The TRANSFormations were undeniably relaistic....Interestiing fun for the whole family. I took off half a star for the heartfelt passing of the soldiers...they were American soldiers!!! The Fight scenes were undeniably realistic. I would see it again and again just to understand how the TRANSFORMAtions were done! LOL! A must see for the whole family...Go see it!
67
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
Black Book (Zwartboek)
Awesome...TOTALLY awesome...This is one well paced and totally captivating performance where a woman playing the heroine moves you in so many emotions that you have GOT to see this. Revenge...is a bitter pill to swallow...but tastes so sweet after it is served! Every woman despite your nationality or language background needs to see what this woman (Carice Van Houten) went through to play both sides of the fence to have both sides turn against her is unbelievable! See this then buy it. You will never forget it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments