My Favorite Movies

  Dnlcmch's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
One of the most powerful and human films you will ever see. Simply beautiful.
Click to Rate
2
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia 5.0 Stars
The quintessential epic.
Click to Rate
3
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List 5.0 Stars
Riveting and emotionally spellbinding in every way.
Click to Rate
4
Magnolia (1999,  R)
Magnolia 5.0 Stars
An unforgettable ensemble piece that is fueled with intricate storylines and fascinating characters.
Click to Rate
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
A flawless sci-fi adventure that dwelves into the deepest depths of the Star Wars saga.
Click to Rate
6
Paris, Texas (1984,  R)
Paris, Texas 5.0 Stars
Beautiful...
Click to Rate
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
Raiders is possibly the most enjoyable movie out there. I've been watching it ever since I was a child, and it never gets old. Indiana Jones is the ultimate hero Hollywood could ever concieve.
Click to Rate
8
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey 5.0 Stars
One of the most artistic and thought provoking films ever made.
Click to Rate
9
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous 5.0 Stars
Almost Famous is simply the most relatable film I have ever seen.
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
So far, the greatest film of the 21st century. The Lord of the Rings trilogy is an astounding epic in every way.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments