My Favorite Movies


  doboy1's Rating My Rating
1
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories)
This is another one of those movies where I was unprepared for the level of entertainment I recieved. consisting of 4 classic Japaneese ghost stories, the creativity and ingenuity that went into the sets is a joy to watch. It looks like everyone involved in this project had a great time with it.
2
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
3
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
Fantastic style
4
Spartacus (1960,  PG-13)
Spartacus
spectacle on a grand scale
5
Lost In Translation (2003,  R)
6
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
The Wages of Fear
Amazin action movie from France, early 50s
7
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
8
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
I laughed so hard I was afraid thay were going to kick me out of the theatre.
9
Fargo (1996,  R)
Fargo
one of my all-time favorites
10
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Ive seen it so many times I've lost count.
11
Paths of Glory (1957,  Unrated)
Paths of Glory
The anti-war war movie.
12
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
you can't fight in here, this is a war room!
13
Casino (1995,  R)
Casino
Joe and Robert make great movies together.
14
The Apostle (1998,  PG-13)
The Apostle
Robert Duvall's masterpiece.
15
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God)
Loosley based on a true story
16
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Das Boot (The Boat)
Thrilling
17
Swingers (1996,  R)
Swingers
Hilarius
18
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
1984 (Nineteen Eighty-Four)
one of my favorites
19
Snatch (2001,  R)
Snatch
Be sure to use subtitles. Hard to understand these blokes
20
Diva (1981,  R)
21
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) (1962,  Unrated)
Nóz w Wodzie (Knife in the Water)
directed by Roman Polanski 1963. very simple ,minamalist movie. Although it has plenty of tension, this is not a 'thriller' as I saw it advertised.
22
Dersu Uzala (1975,  G)
Dersu Uzala
Has Akira Kurosawa done any other movies in Russian? unforgetable story of the friendship between a russian captian and a Mongolian hunter nomad.
23
Jean De Florette (1986,  PG)
24
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
Die Blechtrommel (The Tin Drum)
I always wished I could squeeze my head whenever I felt myself getting older. See this before u die.
25
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
La Jetée (The Pier)
This caught me unawares late 1 night many years ago while watching HOBO, and blew my mind. Then later I saw it remade into a full lengeth movie the 12 monkeys.
26
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers
I hate Illinois nazis
27
On the Waterfront (1954,  Unrated)
On the Waterfront
I coulda been a contender
28
Citizen Kane (1941,  PG)
29
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Classic
30
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
31
The Godfather (1972,  R)
32
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
After having seen this coutless times on a regular television, I saw this for the first time in full aspect ratio in HD. It was like seeing it for the first time. For fans of this movie I can't reccomend enough you seek this out in HD.
33
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
34
The Godfather, Part II (1974,  R)
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
36
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964,  Unrated)
Suna no Onna (Woman in the Dunes)
with so many people talking about how 'erotic' this movie is, maybe you think its some sort of artsy Jap porn flick. It ain't. but it does have it's senual moments.
37
Repo Man (1984,  R)
38
Viridiana (1961,  R)
Viridiana
a bold insult of catholicism from 1961
39
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
40
Midnight Cowboy (1969,  R)
Midnight Cowboy
classic about being down and out in NYC
41
Men With Guns (1998,  R)
Men With Guns
A gritty, real-to-life story from central America
42
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin)
The original 'city if angels'
43
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
44
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
45
Midnight Cowboy (,  R)
46
The Trouble With Harry (1955,  PG)
The Trouble With Harry
Hitchcock's idea of comedy
47
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
48
Walkabout (1971,  R)
49
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers)
This movie is 42 years ond but it could have been filmed last week. Amazing.
50
Jules and Jim (1962,  Unrated)
51
Delicatessen (1991,  R)
52
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
53
North by Northwest (1959,  Unrated)
54
Amores Perros (2001,  R)
55
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
Super cool, in a depraved sort of way
56
Ugetsu monogatari (1954,  Unrated)
Ugetsu monogatari
a Japaneese classic. Love, hate, ghosts and redemption.
57
Hud (1963,  Unrated)
58
The Man Who Wasn't There (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments