My Favorite Movies


  docthaine's Rating My Rating
1
Scum (1977,  R)
Scum
BIG LAD IN THAT BED.... GOES MY THE NAME OF 'PONGO'.... KNOWS YOUR COMING'
2
Rockers (1978,  G)
Rockers
NOBODY FUCKS WITH 'FATBOY JACOBS' CHICKEN.... HE'LL CUT YA!
3
Naked Lunch (1991,  R)
Naked Lunch
mind bender
4
Dogville (2003,  R)
Dogville
shot
5
Twin Town (1997,  R)
6
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
lol
7
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984,  PG)
Breakin' (Breakdance: The Movie)
lol
8
Golden Ninja Warrior (1986,  R)
Golden Ninja Warrior
ONE OF THE BEST FILMS EVER MADE!!!
9
Roller Boogie (1979,  PG)
Roller Boogie
theres a shed load of things to look out 4 in this film:

the lead actor sounds like he's got a peg on his nose and wears a 'HEVEN' tee shirt.

while 'jammer' is being threatened a goon bends a screwdriver !!!
jammer shows his fear by not moveing his face ... and then, not 2 minutes later, he is paraleticly drunk stumbling down the stairs.??

watch out 4 the 'THIS IS MY 15 MINUTES, HERE I GO..' fella spinning around in the background after Blair says to Bobby 'can we talk' [or she says something like that] and Bobby says ' ive just gotta do something' gets up, jumps around in the air and sits back down] ...


WHEN GOONES GET OUT OF THEIR MOTOR [ THEY ARE PACKING HEAT BY THE WAY] ...A GOON EVEN BECKONS THE ROLLER SKATERS AS HE WALKS TOWARDS THEM.
then a lone skaters shouts ...
"GET THE DUDES WITH THE FRUIT!"... and the goons run away?
[....watch out 4 the MELLON hitting the door of the car lol . theres a fucking great 'THUD' as it explodes]

theres loads more, but im 2 lazy to write any more.
10
Deadly Prey (1987,  R)
Deadly Prey
dont kill me....don't kill m....DON'T KILL me...don't kill ME!....DON'T K
11
Batman: The Movie (1966,  PG)
12
Pulp Fiction (1994,  R)
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
14
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
15
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
my all time fav film
16
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) (1972,  G)
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd)
the dogs bollocks
17
Beat Street (1984,  PG)
Beat Street
some great songs on the sound track. + the battle at the roxy.
18
Magnum Force (1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments