My Favorite Movies

  doctorfaoust's Rating My Rating
1
Fahrenheit 451 (,  Unrated)
Fahrenheit 451 5.0 Stars
whats going here ....the site tells me that i did not vote this and never wrote a review ....
Click to Rate
2
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
Click to Rate
3
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
Click to Rate
4
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) (1960,  Unrated)
Click to Rate
5
8 Women (,  R)
Click to Rate
6
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
7
Last Tango in Paris (1987,  NC-17)
Click to Rate
8
The Last Stop (Ostatni etap) (The Last Stage) (1948,  Unrated)
Click to Rate
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 4.5 Stars
fantastic music
Click to Rate
10
Frida (2002,  R)
Frida 4.0 Stars
excellent soundtrack
Click to Rate
11
Talk to Her (Hable con ella) (2002,  R)
Click to Rate
12
Kika (1994,  Unrated)
Click to Rate
13
Matador (1986,  NC-17)
Click to Rate
14
Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Mujeres al borde de un ataque de nervios) (1988,  R)
Click to Rate
15
Live Flesh (Carne trémula) (1997,  R)
Click to Rate
16
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
Click to Rate
17
All About My Mother (Todo sobre mi madre) (1999,  R)
All About My Mother (Todo sobre mi madre) 5.0 Stars
maybe the best film of pentro
Click to Rate
18
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
Click to Rate
19
Kurosawa (2001,  Unrated)
Kurosawa 5.0 Stars
for cinefil only ...
Click to Rate
20
Kagemusha (1980,  PG)
Click to Rate
21
Rhapsody in August (1991,  PG)
Click to Rate
22
Akira Kurosawa's Dreams (1990,  PG)
Click to Rate
23
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 5.0 Stars
the story have been used many times
Click to Rate
24
Ran (1985,  R)
Click to Rate
25
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
Click to Rate
27
American Soldiers: A Day in Iraq (2005,  R)
Click to Rate
28
Lolita (1962,  Unrated)
Click to Rate
29
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
30
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
Click to Rate
31
Fear and Desire (1953) (1999,  Unrated)
Click to Rate
32
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Click to Rate
33
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
34
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
35
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
36
Two for the Road (1967,  Unrated)
Click to Rate
37
The Clowns (1971,  G)
Click to Rate
38
Ginger and Fred (1986,  PG-13)
Ginger and Fred 5.0 Stars
i could make a very sort list called ....films make me left tears...
this is one of them
Click to Rate
39
Fellini's Roma (Roma) (1972,  Unrated)
Click to Rate
40
Fellini Satyricon (Degenerates, The) (,  R)
Click to Rate
41
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
Click to Rate
42
8 1/2 (1963,  Unrated)
8 1/2 5.0 Stars
and what a music !!!!!!!!!!!!
Click to Rate
43
La Strada (The Road) (1954,  Unrated)
Click to Rate
44
Amarcord (1974,  R)
Click to Rate
45
Nights of Cabiria (1957,  Unrated)
Click to Rate
46
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
Click to Rate
47
City of Women (1980,  R)
Click to Rate
48
Juliet of the Spirits (1965,  Unrated)
Click to Rate
49
La Voce della luna (The Voice of the Moon) (1990,  Unrated)
La Voce della luna (The Voice of the Moon) 4.5 Stars
i like more to dream that to live ....a quote from the film ...is it the last film by Fellini ...i can t remember ....
Click to Rate
50
Boccaccio '70 (1962,  Unrated)
Click to Rate
51
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
Click to Rate
52
I Vitelloni (1953,  Unrated)
Click to Rate
53
Amistad (1997,  R)
Amistad 4.5 Stars
sir Antony Hopkins perfect
Spielberg gives unbelieved scenes of human hardness
Click to Rate
54
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
55
Empire of the Sun (1987,  PG)