My Favorite Movies
| dodrio65's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 2 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 3 |
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008, R) |
|
| 4 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 5 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 6 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 7 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 8 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007, R) |
|
| 9 |
Synecdoche, New York (2008, R) |
|
| 10 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 11 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 12 |
In the Valley of Elah (2007, R) |
|
| 13 |
American History X (1998, R) |
|
| 14 |
Letters from Iwo Jima (2006, R) |
|
| 15 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 16 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 17 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 18 |
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008, PG-13) |
|
| 19 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
| 20 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 21 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |





















