My Favorite Movies


  1. domintecorre
  2. Cornelia

Give list a short description

  domintecorre's Rating My Rating
1
Satisfaction (1988,  PG-13)
2
Conspiracy Theory (1997,  R)
3
Mystic Pizza (1988,  R)
4
Flatliners (1990,  R)
5
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
6
Charlie Wilson's War (2007,  R)
7
Everyone Says I Love You (1996,  R)
8
Steel Magnolias (1989,  PG)
9
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
10
Tell Them Who You Are (2005,  R)
11
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
12
The '60s (1999,  PG-13)
13
I-See-You.Com (2006,  Unrated)
14
Mister Roberts (1955,  Unrated)
15
Being Julia (2004,  R)
16
Moonlight Mile (2002,  PG-13)
17
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
18
Twilight (1998,  R)
19
Igby Goes Down (2002,  R)
20
The Hunger (1983,  R)
21
Safe Passage (1995,  PG-13)
22
Atlantic City (1980,  R)
23
Sweet Hearts Dance (1988,  R)
24
Joe (1970,  R)
25
Bull Durham (1988,  R)
26
White Palace (1990,  R)
27
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
28
Light Sleeper (1992,  R)
29
Ice Bound: A Woman's Survival at the South Pole (2003,  Unrated)
30
Earthly Possessions (1999,  R)
31
Tempest (1982,  PG)
32
Elizabethtown (2005,  PG-13)
33
Shall We Dance (2004,  PG-13)
34
A Dry White Season (1989,  R)
35
Tibet - Cry of the Snow Lion (2003,  Unrated)
36
Loving Couples (1980,  PG-13)
37
The Banger Sisters (2002,  R)
38
The Witches of Eastwick (1987,  R)
39
Dead Man Walking (1995,  R)
40
The Party's Over (Last Party 2000) (2001,  Unrated)
41
Little Women (1994,  PG)
42
Noel (2004,  PG)
43
Thelma & Louise (1991,  R)
44
The Lovely Bones (2009,  Unrated)
45
Enchanted (2007,  PG)
46
The Other Side of Midnight (1977,  R)
47
Romance and Cigarettes (2007,  R)
48
Irresistible (2006,  R)
49
In the Valley of Elah (2007,  R)
50
Mr. Woodcock (2007,  PG-13)
51
The Client (1994,  PG-13)
52
Recording The Producers: A Musical Romp with Mel Brooks (2001,  Unrated)
53
The Gene Krupa Story (1959,  Unrated)
54
Smithereens (1982,  R)
55
City of Angels (1998,  PG-13)
56
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
57
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
58
Proof of Life (2000,  R)
59
Flesh And Bone (1993,  R)
60
Promised Land (1988,  R)
61
A Prelude to a Kiss (1992,  PG-13)
62
Addicted to Love (1997,  R)
63
D.O.A. (1988,  R)
64
You've Got Mail (1998,  PG)
65
French Kiss (1995,  PG-13)
66
In the Cut (2003,  R)
67
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
68
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Sleepless in Seattle
EVERY TIME I SEE THIS MOVIE I CRYED BECAUSE THIS MOVIE CAN BE IN THE LIFE OF TWO PEOPLE IN LOVE.
69
Anastasia (1997,  G)
70
The Doors (1991,  R)
71
Courage Under Fire (1996,  R)
72
Amityville 3-D (1983,  PG)
73
When Harry Met Sally (1989,  R)
74
The Presidio (1988,  R)
75
The Women (2008,  PG-13)
76
Innerspace (1987,  PG)
77
Hurlyburly (1998,  R)
78
Hanging Up (2000,  PG-13)
79
Against the Ropes (2004,  PG-13)
80
Restoration (1995,  R)
81
In the Land of Women (2007,  PG-13)
82
Top Gun (1986,  PG)
83
Armed and Dangerous (1986,  PG-13)
84
Half Nelson (2006,  R)
85
The United States of Leland (2004,  R)
86
Outlaw Trail (2006,  Unrated)
87
A Different Story (1978,  R)
88
Impulse (1984,  R)
89
Stepfather 2 (1989,  R)
90
The Junction Boys (2002,  Unrated)
91
Agnes of God (1985,  PG-13)
92
Intersection (1994,  R)
93
Red Corner (1997,  R)
94
First Knight (1995,  PG-13)
95
No Mercy (1986,  R)
96
Rhapsody in August (1991,  PG)
97
Breathless (1983,  R)
98
Yanks (1979,  R)
99
The Flock (2008,  R)
100
Bee Season (2005,  PG-13)
101
Chicago (2002,  PG-13)
102
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
103
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
104
American Gigolo (1980,  R)
105
Miles from Home (Farm of the Year) (1988,  R)
106
Dr. T & The Women (2000,  R)
107
Final Analysis (1992,  R)
108
I'm Not There (2007,  R)
109
The Man from Earth (2007,  Unrated)
110
The Swarm (1978,  PG)
111
Fixed Bayonets (1951,  Unrated)
112
Doctor Dolittle (1967,  G)
113
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
114
The Wrong Guys (1988,  PG)
115
The Fluffer (2003,  R)
116
Withnail and I (1987,  R)
117
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
118
Beaches (1988,  PG-13)
119
That Old Feeling (1997,  PG-13)
120
For the Boys (1991,  R)
121
Drowning Mona (2000,  PG-13)
122
Isn't She Great (2000,  R)
123
Scenes from a Mall (1991,  R)
124
The First Wives Club (1996,  PG)
125
Gypsy (1993,  Unrated)
126
Hocus Pocus (1993,  PG)
127
Big Business (1988,  PG)
128
Ruthless People (1986,  R)
Ruthless People
it is fabilous
129
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
130
Outrageous Fortune (1987,  R)
131
Stella (1990,  PG-13)
132
Jinxed (1982,  R)
133
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
134
The Rose (1979,  R)
135
Then She Found Me (2007,  R)
136
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
137
Staircase (1969,  R)
138
Truck Turner (1974,  R)
139
Turner and Hooch (1989,  PG)
140
24 Nights (1999,  Unrated)
141
The Wandering Soul Murder (2001,  Unrated)
142
The Boys & Girls Guide to Getting Down (2007,  R)
143
The Night of the White Pants (2006,  Unrated)
144
The Virgin Suicides (2000,  R)
145
Romancing the Stone (1984,  PG)
146
Body Heat (1981,  R)
147
Undercover Blues (1993,  PG-13)
148
The Sea Chase (1955,  Unrated)
149
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
150
Serial Mom (1994,  R)
151
Peyton Place (1957,  Unrated)
152
A Simple Wish (1997,  PG)
153
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
154
Leave It to Beaver (1997,  PG)
155
Monkey Shines (1988,  R)
156
Moonlight and Valentino (1995,  R)
157
Imitation of Life (1958,  Unrated)
158
The Accidental Tourist (1988,  PG)
159
Prince of Central Park (2000,  PG-13)
160
Cliffhanger (1993,  R)
161
House of Cards (1992,  PG-13)
162
Crimes of Passion (,  R)
163
Homecoming (1948,  PG)
164
Go Fish (1995,  R)
165
Bring It On Again (2004,  PG-13)
166
Kissing A Fool (1997,  R)
167
Mr. Jones (1993,  R)
168
Nobody's Fool (1994,  R)
169
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
cool i ve seen that
170
King David (1985,  PG-13)
171
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
172
My Girl 2 (1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments