My Favorite Movies
Star Wars. Indiana Jones. Back to the Future. Don Vito, The Dude, and a Royale with Cheese. What do all of these things and people bring to mind? The beauty and power of cinema and all it has acheived over the past century. This is the reason I love film and why I hope one day I can be as great a filmaker as the amazing Scorsese, Spielberg, and Stanley Fucking Kubrick. All are geniuses and their works of art are better than any book I have ever read (except maybe The Catcher in the Rye, God how much I would love to make a movie off that book). Plus without the orignal two Star Wars films, the world would be devoid of life. Just because it's low on the list, doesn't mean I don't love it.
| DonMichael's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 2 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 3 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 4 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 5 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG)
It's hard for me to write about Star Wars. I grew up on the original trilogy and have an obvious bias towards it. With that said, there's much more to this timeless film - it is a cultural icon of the '70s and all of cinema. Go try to find one person who has ever seen a movie and ask them if they have ever heard of Star Wars. You'll be hard-pressed to find someone that will say no. Between classic characters, a heartfelt and exciting story, and just plain awesomeness I can't understand why anyone would dislike these movies. |
|
| 7 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 8 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 10 |
There Will Be Blood (2007, R)
It sends chills down your spine. The closing shot ends and the credits start to roll. If you love film at all, your completely breathless when the movie ends. In all honesty, it's the best film of the last 10 years, without a doubt. |
|
| 11 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 12 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 13 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 14 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 15 |
Back to the Future (1985, PG)
I could watch this a thousand times and still not get tired of it. It's a classic for any generation and should be appreciated by all for what it is. I would consider this, along with Raiders and Empire Strikes Back, as Pantheon movies, meaning they are movies that I will never grow tired of, no matter what. When I watch these movies, they bring a mix of nostalgia, joy, thrills, and a sense of wonder. These movies are the reasons why I will always love cinema to the day I die. |
|
| 16 |
Blade Runner (1982, R)
UPDATE - After watching the original cut on a whim, all I have to say is...wow. Ford's VO is so obnoxious and stupid it ruins such a beautiful film. Thank God for the Final Cut. |
|
| 17 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 18 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 19 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 20 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 21 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 22 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 24 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 25 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 26 |
The Godfather, Part II (1974, R)
It's not as amazing as Part 1, but it sure as hell is amazing, with great performances by Pacino and Cazale. But what really makes the sequel hold up with me is the sequences with De Niro as a young Don Vito. They're brilliantly executed and show a beautiful and gritty 1920's where the mobs ruled in almost all impoverished areas. Fantastic. |
|
| 27 |
The Departed (2006, R)
Besides having an all-star cast, this Scorsese film completely delivers everything you could possibly want, music, editing, etc.. Honestly there's not one thing wrong about this film that I can point out. Jack in this movie is the reason why De Niro and Pacino have no reason for sucking in their old age. |
|
| 28 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 29 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
(There will be spoilers, but not major ones, just fyi.) |
|
| 30 |
Young Frankenstein (1974, PG)
Before Mel Brook's became a total sellout starting with Life Stinks, he directed three perfect comedy classics and a few funny little gems, this being one of the classics. Gene Wilder is brilliant as always and Brooks drives joke after joke in a near perfect two hours of film. The front cover of the movie ad doesn't lie when it says it's the funniest comedy of all time. |
|
| 31 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 32 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 33 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997, PG-13) |
|
| 34 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 35 |
The Long Goodbye (1973, R) |
|
| 36 |
The Shining (1980, R) |
|
| 37 |
Psycho (1960, R) |
|
| 38 |
M (1931, Unrated) |
|
| 39 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 40 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 41 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 42 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 43 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 44 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 45 |
Heat (1995, R) |
|
| 46 |
Fargo (1996, R) |
|
| 47 |
The Player (1992, R) |
|
| 48 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 49 |
Apocalypse Now (1979, R)
This is easily the best Vietnam war movie ever made and it's not even mainly focused on the war. It's more of a journey into the darkness of the human psyche and the soul, done very well I might add. Back in the time when Coppola made really compelling and important movies, this shines as one of his most important works. The whole cast is amazing, and you gotta love the appearance of an out-of-his-mind Dennis Hopper. Then again, does he really play any other type of character? Despite all the troubles of the production of the movie (nearly going bankrupt and an overly-fat Brando, to name a few), Coppola achieved his grand vision, despite how convoluted the Redux seems to be at times. |
|
| 50 |
The Producers (1968, PG) |
|
| 51 |
Barton Fink (1991, R) |
|
| 52 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 53 |
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957, Unrated) |
|
| 54 |
8 1/2 (1963, Unrated) |
|
| 55 |
Alien (1979, R) |
|
| 56 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 57 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
| 58 |
Garden State (2004, R) |
|
| 59 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 60 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 61 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 62 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 63 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 64 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 65 |
Memento (2000, R) |
|
| 66 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 67 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 68 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 69 |
The Thing (1982, R) |
|
| 70 |
Reds (1981, PG) |
|
| 71 |
Barry Lyndon (1975, PG) |
|
| 72 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 73 |
Le Samouraï (The Godson) (1967, PG) |
|
| 74 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 75 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 76 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 77 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 78 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 79 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 80 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 81 |
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982, PG) |
|
| 82 |
Il Buono, il Brutto, il Cattivo. (The Good, the Bad and the Ugly) (1966, R) |
|
| 83 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 84 |
Traffic (2000, R) |
|
| 85 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 86 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 87 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 88 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 89 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
| 90 |
Aliens (1986, R) |
|
| 91 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 92 |
Yojimbo (1961, Unrated) |
|
| 93 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 94 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 95 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
| 96 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 97 |
Hannah and Her Sisters (1986, PG-13) |
|
| 98 |
Office Space (1999, R) |
|
| 99 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 100 |
Do the Right Thing (1989, R) |


































































































