My Favorite Movies
Currently under construction
| DorkKnight's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Raging Bull (1980, R) |
|
|
| 2 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
|
| 3 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
|
| 4 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
|
| 5 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
|
| 6 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
|
| 7 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 8 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
|
| 9 |
Nashville (1975, R) |
|
|
| 10 |
8 1/2 (1963, Unrated) |
|
|
| 11 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 12 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
Holy fucking shit, this was the greatest theater experience I've ever had. It's an insanely epic masterpiece and I loved every fucking minute of it. It's the greatest and most perfect comic book movie to ever be made and it makes any others obsolete. I got all I hoped for and more. Not many comic book movies have exceeded my expectations but this has. Christopher Nolan is a GOD. Yes, I'm a psychotic, obsessive fanboy and I don't care what any of you pretentious, pedantic film snobs think. This is awesome. |
|
|
| 13 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 14 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
|
| 15 |
After Hours (1985, R) |
|
|
| 16 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 17 |
No Direction Home: Bob Dylan (2005, G) |
|
|
| 18 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 19 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
|
| 20 |
Mean Streets (1973, R) |
|
|
| 21 |
Bringing Out the Dead (1999, R) |
|
|
| 22 |
The Last Waltz (1978, R) |
|
|
| 23 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 24 |
Barry Lyndon (1975, PG) |
|
|
| 25 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
|
| 26 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
|
| 27 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 28 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 29 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
|
| 30 |
Rushmore (1998, R) |
|
|
| 31 |
Brazil (1985, R) |
|
|
| 32 |
Chinatown (1974, R) |
|
|
| 33 |
The Long Goodbye (1973, R) |
|
|
| 34 |
California Split (1974, R) |
|
|
| 35 |
McCabe & Mrs. Miller (1971, R) |
|
|
| 36 |
Short Cuts (1993, R) |
|
|
| 37 |
M*A*S*H (MASH) (1970, PG) |
|
|
| 38 |
The Player (1992, R) |
|
|
| 39 |
Gosford Park (2001, R) |
|
|
| 40 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
|
| 41 |
Ace in the Hole (The Big Carnival) (1951, Unrated) |
|
|
| 42 |
Three Kings (1999, R) |
|
|
| 43 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
|
| 44 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 45 |
Barton Fink (1991, R) |
|
|
| 46 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 47 |
Miller's Crossing (1990, R) |
|
|
| 48 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
|
| 49 |
The Man Who Wasn't There (2001, R) |
|
|
| 50 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1960, Unrated) |
|
|
| 51 |
Zodiac (2007, R) |
|


