Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Douglas32390103's Rating My Rating
1
Severe Injuries (2003,  Unrated)
Severe Injuries
very fuuny spoof
2
West Side Story (1961,  Unrated)
3
Democrazy (2005,  Unrated)
4
Dawn of the Dead (1979,  R)
5
Shaun of the Dead (2004,  R)
6
Hot Fuzz (2007,  R)
7
Super Fuzz (1980,  PG)
8
Honey Glaze / Braindrainer: Double Feature (,  Unrated)
9
Miss Muerte (Miss Death and Dr. Z in the Grip of the Maniac) (The Diabolical Dr. Z) (1967,  Unrated)
10
Killer Barbys (1996,  Unrated)
11
Macumba sexual (1981,  R)
12
L'Éventreur de Notre-Dame (Chains and Black Leather) (Demoniac) (Exorcism and Black Masses) (1979,  Unrated)
13
Female Vampire (1978,  Unrated)
14
Nachts, wenn Dracula erwacht (Count Dracula) (1970,  PG)
15
Rote Lippen, Sadisterotica (Red Lips)(Sadist Erotica)(Two Undercover Angels) (1969,  Unrated)
16
The Blood of Fu Manchu (1968,  PG)
17
The Fly (1986,  R)
18
Naked Lunch (1991,  R)
19
Scanners (1981,  R)
20
Videodrome (1983,  R)
21
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) (1975,  R)
22
Rabid (1979,  R)
23
Eastern Promises (2007,  R)
24
Crash (1996,  NC-17)
25
eXistenZ (1999,  R)
26
Dead Ringers (1988,  R)
27
Nightbreed (1990,  R)
28
The Dead Zone (1983,  R)
29
300 (2007,  R)
30
A Clockwork Orange (1971,  R)
31
Die Liebesbriefe einer portugiesischen Nonne (Love Letters of a Portuguese Nun) (1977,  Unrated)
32
Point Break (1991,  R)
33
Enchanted (2007,  PG)
34
The Incredible Melting Man (1977,  R)
35
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
36
Alien (1979,  R)
37
American Pie (1999,  R)
38
Back to the Future (1985,  PG)
39
Batman Begins (2005,  PG-13)
40
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
41
Caddyshack (1980,  R)
42
Clerks (1994,  R)
43
Clerks II (2006,  R)
44
Con Air (1997,  R)
45
Cry Baby (1990,  PG-13)
46
Die Hard (1988,  R)
47
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
48
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
49
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
50
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
51
Hairspray (1988,  PG)
52
I, Robot (2004,  PG-13)
53
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
54
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
55
Kung Fu Hustle (2005,  R)
56
Mallrats (1995,  R)
57
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
58
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
59
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
60
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
61
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
63
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
64
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
65
Resident Evil (2002,  R)
66
Reservoir Dogs (1992,  R)
67
Rush Hour (1998,  PG-13)
68
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
69
Rushmore (1998,  R)
70
Scream (1996,  R)
71
Silent Hill (2006,  R)
72
Sin City (2005,  R)
73
Sixteen Candles (1984,  PG)
74
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
75
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
76
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
77
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
78
Superbad (2007,  R)
79
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
80
The Breakfast Club (1985,  R)
81
The Exorcist (1973,  R)
82
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
83
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
84
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
85
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
86
The Wizard of Oz (1939,  G)
87
Van Helsing (2004,  PG-13)
88
Young Frankenstein (1974,  PG)
89
Friday the 13th (1980,  R)
90
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
91
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
92
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
93
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
94
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
95
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
96
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
97
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
98
Jason X (2002,  R)
99
The Burning (1981,  Unrated)
100
Phoenix the Warrior (She Wolves of the Wasteland) (1988,  Unrated)
101
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
102
Enter the Dragon (1973,  R)
103
Ai nu (Intimate Confessions of a Chinese Courtesan) (2003,  R)
104
Sleepaway Camp (1983,  R)
105
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers (1988,  R)
106
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland (1989,  R)
107
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
108
Frankenstein (1931,  Unrated)
109
Frankenstein (1910,  Unrated)
110
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) (1974,  R)
111
Dracula (1931,  Unrated)
112
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
113
La Furia del Hombre Lobo (The Fury of the Wolfman) (1972,  Unrated)
114
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
115
The Wolf Man (1941,  Unrated)
116
The Mummy (1932,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments