Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. dragonsloveblack
  2. Darlene

im into just about anything movie wise. anything from the silent films to todays.

  dragonsloveblack's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
2
The Raven (1963,  G)
3
The Raven (1935,  Unrated)
4
Crucible Of Terror (1971,  Unrated)
5
The Black Raven (1943,  G)
6
Grease (1978,  PG)
7
Footloose (1984,  PG)
8
Highlander - Endgame (2000,  R)
9
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
10
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
11
The Breakfast Club (1985,  R)
12
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
13
Rooftops (1989,  R)
14
Highlander (1986,  R)
15
Friday the 13th (2009,  R)
16
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
17
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
18
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
19
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
20
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
21
The Boondock Saints (1999,  R)
22
Carrie (1976,  R)
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
24
My Fair Lady (1964,  G)
25
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
26
Dracula 2000 (2000,  R)
27
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
28
Dracula (1931,  Unrated)
29
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2000,  R)
30
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
31
Dracula (1958,  Unrated)
32
Count Dracula (1977,  Unrated)
33
Day of the Dead (2008,  R)
34
Hellraiser (1987,  R)
35
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
36
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
37
Hellraiser: Prophecy (2006,  Unrated)
38
Gladiator (2000,  R)
39
Remember the Titans (2000,  PG)
40
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
41
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
42
White Zombie (1932,  Unrated)
43
Bride of the Monster (1955,  Unrated)
44
The Black Cat (1934,  Unrated)
45
Murders in the Rue Morgue (1932,  Unrated)
46
Black Friday (1934,  Unrated)
47
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
48
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
49
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments