My Favorite Movies


  dragonsrforever18's Rating My Rating
1
Independence Day (1996,  PG-13)
2
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
3
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
4
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005,  Unrated)
5
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
6
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
7
Yu Yu Hakusho: The Movie - Poltergeist Report (1994,  PG-13)
8
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
9
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
10
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
11
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) (2004,  PG)
12
Iron Monkey (2001,  PG-13)
13
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
I never really expected to like this movie but it's really great! I'm not just sayin it because I love sports but that anyone can kick butt! No matter who or what you are.
14
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
15
Blade (1998,  R)
16
Blade - Trinity (2004,  R)
17
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
18
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
19
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
I love this movie! pirates are so cool. I never expected there to be magic.
22
Boo (2005,  Unrated)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I love this movie! I mainly love the very speacial effects they use.
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
27
The Cheetah Girls (2003,  Unrated)
28
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
This one I like. Who doesn;t like a good Cinderella Story?
29
Ella Enchanted (2004,  PG)
30
Garfield - The Movie (2004,  PG)
31
The Little Mermaid (1989,  G)
32
The Little Mermaid II - Return to the Sea (2000,  G)
33
Van Helsing (2004,  PG-13)
34
Taxi (2004,  PG-13)
35
Jurassic Park (1993,  PG-13)
36
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
37
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
38
Godzilla (1998,  PG-13)
39
Saw II (2005,  R)
Saw II
A thriller! Jump out of your seat suspense and on the topsy turvy side at the end.
40
Saw (2004,  R)
41
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Snow, snow, and more snow. I don't like it that much.
42
Larry the Cable Guy: Health Inspector (2006,  PG-13)
43
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
It's okay, cool I guess.
44
Sailor Moon S (,  Unrated)
45
Sailor Moon SuperS (,  Unrated)
46
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose (2000,  Unrated)
47
Coyote Ugly (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments