My Favorite Movies
Give list a short description
| DrBenway's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Big Lebowski (1998, R)
Jeff Bridges is The Dude, and it's hard to imagine anyone in the role. Someone else would've come off as just a pot-smoking hippie with some funny lines. |
|
| 2 |
2001: A Space Odyssey (1968, G)
Even if you don't know what it all means, even if it's ultimately puzzling and unexplainable, there is a feeling, an emotional response that persists. There is a strange logic to this film. A logic of death, of evolution, of birth. This is the strangest kind of logic that must be felt and seen, instead of pondered. |
|
| 3 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 4 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 5 |
Alien (1979, R)
Still blown away by Star Wars in '77, later around 1980, I was a kid staying over my tio and tia's for the summer. This is back when I had that one relative who had cable. It was late at night, everyone was asleep except for my cousin and I who were about the same age. Alien was about to play on HBO, and because our parents wouldn't take us to see it, made us want to watch it even more. |
|
| 6 |
Come and See (Idi i smotri) (1985, Unrated)
Unlike any war film I've seen before. The story involves a rite-of-passage of a young Byelorussian villager who is drafted into the army to fight the Nazis during WWII. |
|
| 7 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
| 8 |
The Godfather (1972, R)
The life of organized crime is portrayed as it is, unglamorous and bloody, led by virtues of loyalty and vengeance. At the center is a story of family, living thru hardships as any other does. With a powerful script, wonderful cast, an unforgettable score by Nino Rota and all elements surrounded by a rich atmosphere, this is not only the best gangster film ever, but one of the best American films ever made. |
|
| 9 |
Youth of the Beast (, Unrated) |
|
| 10 |
Lost Highway (1997, R)
An eerie score by Angelo Badalamenti and great cinematography in a film that could be endlessly interpreted. Just when one may have the puzzle figured out, Lynch throws in a puzzle piece that is just slightly out of shape and negates any theories you may have had. Also, includes Richard Pryor and Jack Nance's final screen performances. |
|
| 11 |
Cure (1998, Unrated)
On another level than homogenized japanese horror films, Cure is an involving crime drama and a moody thriller about serial killings committed through the power of suggestion. The lack of music during key scenes of violence is a bit unsettling as is the use of ambient sound during other scenes which add to the infectious, hypnotic theme. |
|
| 12 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 13 |
Son of Rambow (2007, PG-13)
Lately, it's rare that I walk out of a movie theater smiling and with the influx of summer blockbusters with bloated budgets and overpaid actors, it's doubtful I'll see another film during the next few months like the down to earth, VERY fun and sweet story of two young boys, outcasts in their school, who become friends and decide to make a sequel to 1982's First Blood in time to enter a short film contest. |
|
| 14 |
The Grifters (1990, R) |
|
| 15 |
Two-Lane Blacktop (1971, R)
Not everyone will embrace it, but for me it's the best road film ever made. Some are going to find this film very dull and wonder what there is to admire and respect about it. Others are going to discover all sorts of things that are not actually present in the film itself, but are thoughts and reactions from it. |
|
| 16 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated)
So much has been written about this now classic film that it's impossible to imagine any new insight, so I'll just share what I enjoy about it. Utilizing a single claustrophobic setting for most of running time, NOLTD has a documentary like quality that gives it a horrifying sense of realism comparable to Orson Welles' infamous WAR OF THE WORLDS broadcast. Regarded as the grandfather of the modern zombie film, NOLTD transformed the zombie from the human afflicted by a voodoo trance into the flesh eating undead. |
|
| 17 |
Wandâfuru raifu (After Life) (1998, Unrated)
After Life is without doubt one of my new favorite Japanese films ever made and always a pleasure to see Susumu Terajima in anything. Simplistic in its execution, it is a moving experience that dwells not with death but in its' examination and, more importantly, a celebration of life. |
|
| 18 |
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005, Unrated)
One of the craftiest films in the history of cinema, Elevator to the Gallows marked the start of the French New Wave. |
|
| 19 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 20 |
Vengeance Is Mine (1979, Unrated)
Imamura's timeless film is a profile of a vicious sociopath which digs into the soul of (or lack thereof) its' central character and post-war Japan. Based on the story of a real-life criminal, Vengeance is Mine details the 78-day long killing-spree undertaken by Iwao Enokizu, who doesn't seek revenge from one particular person as you'd expect out of a genre picture. In fact, the film is driven by the ways he's hurt throughout his life, and the counterintuitive ways he seeks revenge. Vengeance is Mine explores the roots of Iwao's murderous tendencies. It leaves exact causes vague, but explores a drive that leads him down the path to repeated murder. |
|
| 21 |
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004, Unrated)
A rather quiet film, The Twilight Samurai is a gentle, insightful, beautiful piece about a widower who works as a dull accountant for a war lord. And, oh yes, he happens to be a hell of a good swordsman when necessary. He reluctantly fights and only seeks to do exactly enough to halt the attacks. |
|
| 22 |
M (1931, Unrated)
Such a fantastic movie and one of my top favorites. Peter Lorre, all popping eyes, baby face and chubby little hands, is repulsively fascinating as the twisted, pathetic psychopath, dropping hints about the erotic nature of his fixation. The 1931 film directed by Fritz Lang is about more than law and order. It blurs the definitions of both and questions whether the law can keep us truly safe in the context of the rising Nazi party. The elaborate steps through which good guys and bad guys (you are left to decide which is which) must keep watch for the man who has already killed 8 children are very engaging. |



































