Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dreamingovbetterdays's Rating My Rating
1
Rent (2005,  PG-13)
Rent
Incredible movie about one year in the life eight friends whom lives changed forever in that one year.
2
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004,  R)
The Heart Is Deceitful Above All Things
Amazingly powerful LOVED IT
3
Practical Magic (1998,  PG-13)
4
Running Scared (2006,  R)
Running Scared
THIS IS A GREAT MOVIE!!!!!!!! I can't even describe it well. It's fastpaced interesting with a twist and violence.
5
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Incredbly mind blowing and slightly funny
6
Children of Men (2006,  R)
7
Saw II (2005,  R)
8
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me
Wonderful movie about the journey from boyhood to manhood.
9
Ransom (1996,  R)
Ransom
Fast paced suspensful movie. It's great to see what this guy does to get his only son back.
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
12
Hostage (2005,  R)
13
Firewall (2006,  PG-13)
14
Children of the Corn (1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments