Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. dremiherrera
  2. Milito

Casablanca
Gone with the Wind
From here to Eternity
The Vikings
Fried Green Tomatoes
Love at third bite
Forrest Gump
Fotball movies (all)

  dremiherrera's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  Unrated)
2
Gone With the Wind (1939,  G)
3
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
4
The Vikings (1958,  Unrated)
5
Any Given Sunday (1999,  R)
6
The Longest Yard (2005,  PG-13)
7
The Longest Yard (1974,  R)
8
Facing the Giants (2006,  PG)
9
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
10
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
11
Varsity Blues (1999,  R)
12
North Dallas Forty (1979,  R)
13
Johnny Be Good (1988,  R)
14
All the Right Moves (1983,  R)
15
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
16
Turk 182! (2002,  PG-13)
17
The Program (1993,  R)
18
Wildcats (1986,  R)
19
Remember the Titans (2000,  PG)
20
Quarterback Princess (1983,  Unrated)
21
The Replacements (2000,  PG-13)
22
Paper Lion (1968,  Unrated)
23
Leatherheads (2007,  PG-13)
24
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
25
Something for Joey (1977,  Unrated)
26
Angels in the Endzone (1997,  Unrated)
27
Jim Thorpe -- All-American (Man of Bronze) (1951,  Unrated)
28
Heaven Can Wait (1978,  PG)
29
We Are Marshall (2006,  PG)
30
Forrest Gump (1994,  PG-13)
31
Love at First Bite (1979,  PG)
32
Radio (2003,  PG)
33
Little Giants (1994,  PG)
34
The Game Plan (2007,  PG)
35
Rudy (1993,  PG)
36
Brian's Song (1970,  G)
37
La Noche de los Girasoles (The Night of the Sunflowers) (2006,  Unrated)
38
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
39
La Strada (The Road) (1954,  PG)
40
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
41
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
42
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
43
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
46
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
47
The Last Boy Scout (1991,  R)
48
Knute Rockne - All American (1940,  Unrated)
49
Semi-Tough (1977,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments