My Favorite Movies

  drgonzo43920's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
2
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
3
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
Click to Rate
4
Unforgiven (1992,  R)
Click to Rate
5
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
6
JFK (1991,  R)
Click to Rate
7
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
8
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
9
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
10
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
11
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
13
Casino (1995,  R)
Click to Rate
14
Nobody's Fool (1994,  R)
Click to Rate
15
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
16
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
17
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
18
The Hustler (1961,  Unrated)
Click to Rate
19
Thirteen Days (2000,  PG-13)
Click to Rate
20
Rounders (1998,  R)
Click to Rate
21
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
22
Carlito's Way (1993,  R)
Click to Rate
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
24
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
25
Heat (1995,  R)
Click to Rate
26
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
27
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
28
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
29
Hud (1963,  Unrated)
Click to Rate
30
Federal Hill (1991,  R)
Click to Rate
31
The Indian Runner (1991,  R)
Click to Rate
32
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
33
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
34
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
Click to Rate
35
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
36
The Florentine (1999,  R)
Click to Rate
37
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
38
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
39
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
40
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
41
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
42
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
43
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
44
Swimming with Sharks (1994,  R)
Click to Rate
45
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
46
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
47
American History X (1998,  R)
Click to Rate
48
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
49
Conspiracy (2001,  R)
Click to Rate
50
The Great Escape (1963,  Unrated)
Click to Rate
51
Henry Fool (1997,  R)
Click to Rate
52
Cop Land (1997,  R)
Click to Rate
53
Bullitt (1968,  PG)
Click to Rate
54
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
Click to Rate
55
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
56
Office Space (1999,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments