My Favorite Movies
| DrowningLessonsx's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 2 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 3 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 4 |
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004, Unrated) |
|
| 5 |
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002, Unrated) |
|
| 6 |
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004, Unrated) |
|
| 7 |
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005, Unrated) |
|
| 8 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 9 |
Rumble Fish (1983, R) |
|
| 10 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 11 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 12 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006, PG) |
|
| 13 |
Blood and Chocolate (2007, PG-13) |
|
| 14 |
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Final Fantasy VII - Advent Children (2006, PG-13) |














