My Favorite Movies
A list of some of my all-time favorites, in no particular order.
| DrPhibes's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Frankenstein (1931, Unrated) |
|
|
| 2 |
The Bride of Frankenstein (1935, Unrated) |
|
|
| 3 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946, Unrated) |
|
|
| 4 |
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) (1960, R) |
|
|
| 5 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
|
| 6 |
Horror of Dracula (1958, Unrated) |
|
|
| 7 |
The Brides of Dracula (1960, Unrated) |
|
|
| 8 |
Dracula - Prince of Darkness (1966, Unrated) |
|
|
| 9 |
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967, Unrated) |
|
|
| 10 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated) |
|
|
| 11 |
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979, PG) |
|
|
| 12 |
Faust (1926, Unrated) |
|
|
| 13 |
Destiny (1921) (Der müde Tod) (1921, Unrated) |
|
|
| 14 |
The Seventh Seal (, Unrated) |
|
|
| 15 |
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929, Unrated) |
|
|
| 16 |
Vampyr (1932, Unrated) |
|
|
| 17 |
Salem's Lot (1979, PG) |
|
|
| 18 |
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960, Unrated) |
|
|
| 19 |
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961, Unrated) |
|
|
| 20 |
The Masque of the Red Death (1964, R) |
|
|
| 21 |
The Abominable Dr. Phibes (1971, PG-13) |
|
|
| 22 |
Dr. Phibes Rises Again! (1972, PG) |
|
|
| 23 |
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973, R) |
|
|
| 24 |
House of Wax (1953, PG) |
|
|
| 25 |
The Phantom of the Opera (1925, Unrated) |
|
|
| 26 |
Phantom of the Paradise (1974, PG) |
|
|
| 27 |
Mad Love (1935, Unrated) |
|
|
| 28 |
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931, Unrated) |
|
|
| 29 |
The Black Cat (1934, Unrated) |
|
|
| 30 |
Suspiria (1977, R) |
|
|
| 31 |
Phenomena (Creepers) (1984, R) |
|
|
| 32 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
|
| 33 |
Dawn of the Dead (1979, R)
This excellent follow-up to "Night of the Living Dead" could be viewed alternatively as a hardcore horror film or a one-joke movie. |
|
|
| 34 |
Day of the Dead (1985) (1985, Unrated)
Picking up where "Night of the Living Dead" and "Dawn of the Dead" left off, this underrated sequel is intelligent horror at its best. |
|
|
| 35 |
Re-Animator (1985, R) |
|
|
| 36 |
The Evil Dead (1982, NC-17) |
|
|
| 37 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
|
| 38 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
|
| 39 |
Excalibur (1981, R) |
|
|
| 40 |
The Howling (1980, R) |
|
|
| 41 |
The Wolf Man (1941, Unrated) |
|
|
| 42 |
The Curse of the Werewolf, (The Wolfman), (The Curse of Siniestro) (1961, Unrated) |
|
|
| 43 |
The Company of Wolves (1984, R) |
|
|
| 44 |
Alice (Neco z Alenky) (1988, Unrated)
Looking for a good family movie? This magical treat is guaranteed to delight kids of all ages! |
|
|
| 45 |
The Dark Crystal (1982, PG) |
|
|
| 46 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 47 |
The Witches (1990, PG) |
|
|
| 48 |
The NeverEnding Story (1984, PG) |
|
|
| 49 |
Time Bandits (1981, PG) |
|
|
| 50 |
The Adventures of Baron Munchausen (1988, PG) |
|
|
| 51 |
Münchhausen (The Adventures of Baron Munchausen) (1943, Unrated) |
|
|
| 52 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 53 |
The Scarlet Empress (Catherine the Great) (1934, Unrated)
Filled with gargantuan sets that include hideous gargoyles and horrible statues of martyrs writhing in pain, this film is about as historically accurate as a Monty Python movie! But who cares??? Besides its monumental decors that seem straight out of a Gothic horror movie, "The Scarlet Empress" features Marlene Dietrich at her seductive best... And let's not forget Sam Jaffe as the demented Peter III! Watch out for the expression of glee on that maniac's face as he gets married to Catherine of Russia... YIKES!!! |
|
|
| 54 |
Ivan the Terrible - Pt. 1 (1947, Unrated) |
|
|
| 55 |
Ivan the Terrible - Pt. 2 (1959, Unrated) |
|
|
| 56 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
|
| 57 |
The Adventures of Prince Achmed (1926, Unrated) |
|
|
| 58 |
Trollflöjten (The Magic Flute) (1975, G) |
|
|
| 59 |
Amadeus (1984, R) |
|
|
| 60 |
The Tales of Hoffmann (, Unrated) |
|
|
| 61 |
The Red Shoes (1948, R) |
|
|
| 62 |
The Thief of Bagdad (1940, Unrated) |
|
|
| 63 |
The Thief of Bagdad (1924, Unrated) |
|
|
| 64 |
The 7th Voyage of Sinbad (1958, G) |
|
|
| 65 |
The Ten Commandments (1956, G) |
|
|
| 66 |
Jason and the Argonauts (1963, G) |
|
|
| 67 |
The Adventures of Robin Hood (1938, PG) |
|
|
| 68 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 69 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 70 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
|
| 71 |
The Three Musketeers (1973, PG) |
|
|
| 72 |
The Four Musketeers (1975, PG) |
|
|
| 73 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
|
| 74 |
The Last Temptation of Christ (1988, R) |
|
|
| 75 |
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969, R) |
|
|
| 76 |
The Lion in Winter (1968, PG) |
|
|
| 77 |
The Vikings (1958, Unrated) |
|
|
| 78 |
Conan the Barbarian (1982, R) |
|
|
| 79 |
Legend (1985, PG) |
|
|
| 80 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
|
| 81 |
Pinocchio - Walt Disney (1940, G) |
|
|
| 82 |
Fantasia (1940, G) |
|
|
| 83 |
Bambi (1942, G) |
|
|
| 84 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
|
| 85 |
Alice in Wonderland (1951, G) |
|
|
| 86 |
Dumbo (1941, G) |
|
|
| 87 |
The Many Adventures of Winnie the Pooh (1977, G) |
|
|
| 88 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
|
| 89 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 90 |
Return to Oz (1985, PG) |
|
|
| 91 |
The Adventures of Mark Twain (1985, G) |
|
|
| 92 |
The Puppet Films of Jiri Trnka (1951, Unrated) |
|
|
| 93 |
Seven Faces of Dr. Lao (1964, Unrated) |
|
|
| 94 |
tom thumb (1958, G) |
|
|
| 95 |
The 5,000 Fingers of Dr. T (2000, G) |
|
|
| 96 |
How the Grinch Stole Christmas (1967, G) |
|
|
| 97 |
Scrooge (A Christmas Carol) (1951, Unrated) |
|
|
| 98 |
Scrooge (1970, G) |
|
|
| 99 |
Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964, Unrated) |
|
|
| 100 |
Mad Monster Party (1967, Unrated) |
|
|
| 101 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
|
| 102 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
|
| 103 |
The Nightmare Before Christmas (1993, PG) |
|
|
| 104 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
|
| 105 |
James and the Giant Peach (1996, PG) |
|
|
| 106 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 107 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 108 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
|
| 109 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
|
| 110 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
|
| 111 |
Dead Alive (Braindead) (1993, R) |
|
|
| 112 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
|
| 113 |
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987, R) |
|
|
| 114 |
Halloween (1978, R)
*sings* "This is Halloween! This is Halloween! Pumpkins scream in the dead of the night!" |
|
|
| 115 |
Something Wicked This Way Comes (1983, PG) |
|
|
| 116 |
The Mummy (1932, Unrated) |
|
|
| 117 |
The Mummy (1959, Unrated) |
|
|
| 118 |
Puppet Master (1989, R) |
|
|
| 119 |
Puppet Master III: Toulon's Revenge (1991, R) |
|
|
| 120 |
Dolls (1987, R) |
|
|
| 121 |
Hellraiser (1987, R) |
|
|
| 122 |
Hellbound: Hellraiser 2 (1988, R) |
|
|
| 123 |
Dark City (1998, R) |
|
|
| 124 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920, Unrated) |
|
|
| 125 |
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995, R) |
|
|
| 126 |
The Time Machine (1960, G) |
|
|
| 127 |
Journey to the Center of the Earth (1959, G) |
|
|
| 128 |
Around the World in 80 Days (1956, Unrated) |
|
|
| 129 |
20,000 Leagues Under The Sea (1954, G) |
|
|
| 130 |
Moby Dick (1956, Unrated) |
|
|
| 131 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972, Unrated) |
|
|
| 132 |
Richard III (1956, Unrated) |
|
|
| 133 |
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (1944, Unrated) |
|
|
| 134 |
Hamlet (1948, Unrated) |
|
|
| 135 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957, Unrated) |
|
|
| 136 |
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) (1971, R) |
|
|
| 137 |
Prospero's Books (, R) |
|
|
| 138 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 139 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 140 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 141 |
The Hunchback of Notre Dame (1923, Unrated) |
|
|
| 142 |
The Hunchback of Notre Dame (1939, Unrated) |
|
|
| 143 |
Cyrano De Bergerac (1990, PG) |
|
|
| 144 |
The Man Who Laughs (1928, Unrated) |
|
|
| 145 |
The Golem (Der Golem, wie er in die Welt kam) (1920, Unrated) |
|
|
| 146 |
The Curse of Frankenstein (1957, Unrated) |
|
|
| 147 |
The Revenge of Frankenstein (1958, Unrated) |
|
|
| 148 |
Frankenstein Must Be Destroyed (1969, PG-13) |
|
|
| 149 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
|
| 150 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
|
| 151 |
The Enigma of Kaspar Hauser (1975, Unrated) |
|
|
| 152 |
Oliver Twist (1951, Unrated) |
|
|
| 153 |
Oliver! (1968, G) |
|
|
| 154 |
The Private Life of Sherlock Holmes (1970, PG-13) |
|
|
| 155 |
The Hound of the Baskervilles (1959, Unrated) |
|
|
| 156 |
The Hound of the Baskervilles (1939, Unrated) |
|
|
| 157 |
The Adventures of Sherlock Holmes (1939, Unrated) |
|
|
| 158 |
Young Sherlock Holmes (1985, PG-13) |
|
|
| 159 |
The Great Mouse Detective (1986, G) |
|
|
| 160 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
|
| 161 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
|
| 162 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
|
| 163 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
|
| 164 |
The Picture of Dorian Gray (1945, Unrated) |
|
|
| 165 |
The Invisible Man (1933, Unrated) |
|
|
| 166 |
Brazil (1985, R) |
|
|
| 167 |
Forbidden Planet (1956, G) |
|
|
| 168 |
The War of the Worlds (1953, G) |
|
|
| 169 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |
|
|
| 170 |
Planet of the Apes (1968, PG) |
|
|
| 171 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
|
| 172 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 173 |
Metropolis (1927, Unrated) |
|
|
| 174 |
Heavy Metal (1981, R)
For those of you who thought that Betty Boop and Jessica Rabbit were as sexy as cartoon characters could get, here is a film that may well change the way you perceive animation. Indeed, "Heavy Metal" epitomizes the expression "sex, drugs and rock 'n' roll". Featuring extensive scenes of cartoon violence and lots of naked women, this is a far cry from "Snow White and the Seven Dwarfs". |
|
|
| 175 |
Dragonslayer (1981, PG) |
|
|
| 176 |
The Beast From 20,000 Fathoms (1953, Unrated) |
|
|
| 177 |
Gojira (1956, Unrated) |
|
|
| 178 |
King Kong (1933, Unrated) |
|
|
| 179 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
|
| 180 |
The Most Dangerous Game (1932, Unrated) |
|
|
| 181 |
The Man Who Would Be King (1975, PG) |
|
|
| 182 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
|
| 183 |
Once Upon a Time in the West (1969, PG-13) |
|
|
| 184 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
|
| 185 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
|
| 186 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
|
| 187 |
Blade Runner (1982, R) |
|
|
| 188 |
Dune (1984, PG-13)
True: this film is a gross oversimplification of Frank Herbert's science fiction novel. True: it omits several vitally important details that are crucial to the comprehension of the story. True: "Dune" lacks suspense and fails to engage the viewer with its protagonists. True, true, true. |
|
|
| 189 |
Superman (1978, PG) |
|
|
| 190 |
Superman II (1980, PG) |
|
|
| 191 |
The Complete Superman Cartoons (, Unrated) |
|
|
| 192 |
Gulliver's Travels (1939, Unrated) |
|
|
| 193 |
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad (1949, G) |
|
|
| 194 |
Peter Pan (1953, G) |
|
|
| 195 |
Peter Pan (2003, PG) |
|
|
| 196 |
Captain Blood (1935, Unrated) |
|
|
| 197 |
The Crimson Pirate (1952, Unrated) |
|
|
| 198 |
Scaramouche (1952, Unrated)
At the mere mention of this film, I always feel like singing... "I see a little silhouetto of a man... Scaramouche! Scaramouche! Will you do the fandago?" :P |
|
|
| 199 |
Barry Lyndon (1975, PG) |
|
|
| 200 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 201 |
Voyna i Mir (War and Peace) (1968, Unrated) |
|
|
| 202 |
Romeo and Juliet (1968, PG) |
|
|
| 203 |
The King and I (1956, G) |
|
|
| 204 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
|
| 205 |
Donkey Skin (Peau d'âne) (1971, Unrated) |
|
|
| 206 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
|
| 207 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
|
| 208 |
Cinderella (1950, G)
In the Brothers Grimm's rendition of the classic fairy tale, Cinderella's wicked stepsisters are ready to do anything to fit their feet into the heroine's slipper after she loses it in her haste to leave the palace before the last stroke of midnight. One of them is so desperate, she cuts off her big toe with a knife in an attempt to fool the prince. Unfortunately for her, while on the way to the castle, two birds perched on a branch draw the prince's attention to the blood dripping from the slipper, thereby exposing the fraud. The second stepsister is equally determined to enter the royal family and chops off a bit of her heel. The same situation ensues: the prince mistakes her for Cinderella, rides off with her on his horse and she is unmasked by the same two birds. Delightful, isn't? Curiously, the scenes I just described are nowhere to be found in the Disney version. I wonder why... (devious wink) Needless to say, the Mickey Mouse company went for a more family-friendly approach, which isn't necessarily a bad thing. Beneath its sugar-coating, "Cinderella" is a masterpiece of fantasy and story-telling -- possibly the finest screen version of the tale that will ever be made. Lovable characters, enchanting musical numbers, a sumptuous palette and superb animation all contribute to the success of this remarkable achievement. Disney's "Cinderella" casts a spell which, unlike the Fairy Godmother's magic, remains undiminished by time. |
|
|
| 209 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
|
| 210 |
The Black Cauldron (1985, PG) |
|
|
| 211 |
The Sword in the Stone (1963, G) |
|
|
| 212 |
Robin Hood (1973, G) |
|
|
| 213 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
|
| 214 |
L'Homme qui plantait des arbres (The Man Who Planted Trees) (1987, Unrated) |
|
|
| 215 |
Skazka skazok (1984, Unrated) |
|

