My Favorite Movies
| Duke402435166's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 2 |
Love Jones (1996, R) |
|
| 3 |
Juice (1992, R) |
|
| 4 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 5 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 6 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 7 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 8 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 9 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 10 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 11 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 12 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 13 |
Aliens (1986, R) |
|
| 14 |
American Pie (1999, R) |
|
| 15 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 16 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 17 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 18 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 19 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 20 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 21 |
American Wedding (2003, R) |
|
| 22 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 23 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 24 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 25 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 26 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 27 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 28 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 29 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 30 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 31 |
Bring It On: All or Nothing (2006, PG-13) |
|
| 32 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 33 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 34 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 35 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 36 |
Blow (2001, R) |
|
| 37 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 38 |
Cars (2006, G) |
|
| 39 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 40 |
Casino (1995, R) |
|
| 41 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 42 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 43 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 44 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 45 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 46 |
Cinderella (1950, G) |
|
| 47 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 48 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 49 |
Clerks (1994, R) |
|
| 50 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 52 |
Closer (2004, R) |
|
| 53 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 54 |
Collateral (2004, R) |
|
| 55 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 56 |
Con Air (1997, R) |
|
| 57 |
Constantine (2005, R) |
|
| 58 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 59 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 60 |
Crank (2006, R) |
|
| 61 |
Crash (2004, R) |
|
| 62 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 63 |
Date Movie (2006, PG-13) |
|
| 64 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 65 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 66 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 67 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 68 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 69 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 70 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 71 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 72 |
Dogma (1999, R) |
|
| 73 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 74 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 75 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 76 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 77 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 78 |
Elf (2003, PG) |
|
| 79 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 80 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 81 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 82 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
| 83 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 84 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 85 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 86 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 87 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 88 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 89 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 90 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 91 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 92 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 93 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 94 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 95 |
Friday (1995, R) |
|
| 96 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 97 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
| 98 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 99 |
Ghost (1990, R) |
|
| 100 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 101 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 102 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 103 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 104 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 105 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 106 |
Grease (1978, PG) |
|
| 107 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
| 108 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 109 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 110 |
Halloween (1978, R) |
|
| 111 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 112 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 113 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 114 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 115 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 116 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 117 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 118 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 119 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 120 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 121 |
Honey (2003, PG-13) |
|
| 122 |
Hostel (2006, R) |
|
| 123 |
Hotel Rwanda (2005, PG-13) |
|
| 124 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 125 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 126 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 127 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 128 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 129 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 130 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 131 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 132 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 133 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 134 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 135 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
| 136 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
| 137 |
Jarhead (2005, R) |
|
| 138 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 139 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 140 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 141 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 142 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 143 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 144 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 145 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 146 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 147 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 148 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 149 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 150 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
| 151 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 152 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 153 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 154 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 155 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 156 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 157 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 158 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 159 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 160 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 161 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 162 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 163 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 164 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 165 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 166 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 167 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 168 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 169 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 170 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 171 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 172 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 173 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 174 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 175 |
Mulan (1998, G) |
|
| 176 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 177 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 178 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
| 179 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 180 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 181 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 182 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 183 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 184 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 185 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
| 186 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 187 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 188 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 189 |
Old School (2003, R) |
|
| 190 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 191 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 192 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 193 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 194 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 195 |
Platoon (1986, R) |
|
| 196 |
Predator (1987, R) |
|
| 197 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 198 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 199 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 200 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 201 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 202 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 203 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 204 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 205 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 206 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 207 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 208 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 209 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 210 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 211 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 212 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 213 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 214 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 215 |
Rounders (1998, R) |
|
| 216 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 217 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 218 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 219 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 220 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 221 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 222 |
Saw (2004, R) |
|
| 223 |
Saw II (2005, R) |
|
| 224 |
Saw III (2006, R) |
|
| 225 |
Scarface (1983, R) |
|
| 226 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 227 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 228 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 229 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 230 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 231 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 232 |
Scream (1996, R) |
|
| 233 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 234 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 235 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 236 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 237 |
Shooter (2007, R) |
|
| 238 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 239 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 240 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |















































































































































































































































