Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dunemom705's Rating My Rating
1
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
2
300 (2007,  R)
Click to Rate
3
Underworld: Evolution (2006,  R)
Click to Rate
4
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
5
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
6
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
8
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
9
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
10
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
11
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
12
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
13
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day 4.0 Stars
Would you fight to save your planet
Click to Rate
14
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Click to Rate
17
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
18
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale 4.5 Stars
You can't help but to love this movie
Click to Rate
19
Face/Off (1997,  R)
Face/Off 4.0 Stars
Damn good action
Click to Rate
20
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
Click to Rate
21
Jumanji (1995,  PG)
Click to Rate
22
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
Click to Rate
23
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
24
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
25
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
26
Cars (2006,  G)
Click to Rate
27
World Trade Center - Anatomy of the Collapse (2002,  Unrated)
Click to Rate
28
World Trade Center (2006,  PG-13)
Click to Rate
29
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
30
Men of Honor (2000,  R)
Click to Rate
31
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
32
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
33
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
Click to Rate
34
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
35
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
36
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
37
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
38
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
41
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
42
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
43
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
44
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
45
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
46
Monster (2003,  R)
Click to Rate
47
A Few Good Men (1992,  R)
Click to Rate
48
Tarzan (1999,  G)
Click to Rate
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
50
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
51
Alien Resurrection (1997,  R)
Click to Rate
52
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
53
Child's Play (1988,  R)
Click to Rate