My Favorite Movies


  duygulp's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
3
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
4
The Breakfast Club (1985,  R)
5
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
6
Secretary (2002,  R)
7
The Cell (2000,  R)
8
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
It's a wonderful,wonderful,wonderful film.A shocking entrance with a strong,wrathful and at the same time forgiving and majestic piece of music and then it goes with a splendid narration of what has to be told in a perfectly glorious way,and ends up with great sadness,understanding hate & love.It's about conscience,one word.I enjoyed,loved every minute of it.Tom Hulce,old-young-adult-mad Salieri are amazing,überhuman performances...So human,so smart...
9
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
11
Altered States (1980,  R)
12
The Brood (1979,  R)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
14
Gerry (2003,  R)
15
Interview with the Vampire (1994,  R)
16
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
17
The Straight Story (1999,  G)
18
A Scanner Darkly (2006,  R)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
22
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
23
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
24
The Dead Zone (1983,  R)
25
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
26
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
27
Before Sunrise (1995,  R)
28
Before Sunset (2004,  R)
29
The Shining (1980,  R)
30
Heat (1995,  R)
31
Bonnie and Clyde (1967,  R)
32
Shaun of the Dead (2004,  R)
33
Kvinnodröm (Dreams) (Journey Into Autumn) (1955,  Unrated)
34
Zodiac (2007,  R)
35
Lemming (2006,  Unrated)
Lemming
It's really a good movie,one of my favorites,the dosage and acceleration of tension seemed to me almost perfect during the film and the idea of using 'lemmings' into a film such in that way is really wisely.I'm not usually satisfied with the ends of movies and so with this,but it's ok anyway.
36
Belle de Jour (1968,  R)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
Barefoot in the Park (1967,  G)
39
Bullitt (1968,  PG)
40
Ratatouille (2007,  G)
41
High Fidelity (2000,  R)
42
Lost In Translation (2003,  R)
43
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
44
Back to the Future (1985,  PG)
45
Back to the Future Part II (1989,  PG)
46
Back to the Future Part III (1990,  PG)
47
In the Mouth of Madness (1995,  R)
48
Iron Man (2008,  PG-13)
49
The Mask (1994,  PG-13)
50
Closer (2004,  R)
51
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
52
Girl, Interrupted (1999,  R)
53
Tropic Thunder (2008,  R)
54
American Beauty (1999,  R)
55
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
56
Good Will Hunting (1997,  R)
57
Stargate (1994,  PG-13)
58
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments