My Favorite Movies

  DyingForHer's Rating My Rating
1
Hostel (2006,  R)
Hostel 4.0 Stars
This movie was sick, vile and I loved very second of it. The gore in this movie is enough to make Stephen King sick.
If you are a big horror/gore fan like myself you will be very interested in this movie. Cant wait for part 2.
Click to Rate
2
Turistas (Paradise Lost) (2006,  R)
Turistas (Paradise Lost) 4.0 Stars
Going on a vacation isnt always what it appears to be. Well, acordiating to this flim anyways. Brazil seemed beautiful at frist but it beared it's teeth when the organ-robbers stole there intrails.
Click to Rate
3
The Hills Have Eyes (1986,  R)
The Hills Have Eyes 5.0 Stars
2006's goretasic remark of the orginal the Hills Have Eyes. This is differently a five star winner!
Click to Rate
4
Saw (2004,  R)
Saw 4.0 Stars
The frist time I seen this movie was the day it came out on dvd. Feb. 15, 2005. I though it was one of the best horror movies by far I seen that year.
Click to Rate
5
Saw II (2005,  R)
Saw II 4.0 Stars
The twist in 'Saw 2' is beleved (by yours truly), to be better then the frist one, Darren Bousman can come up with some good shit. The gore effects wasnt over the top like some horror/thriller movies out today but it was pretty damn awsome!
Click to Rate
6
Saw III (2006,  R)
Saw III 4.0 Stars
Saw keeps getting better and better. The gore was twice as better as the second one but the 'twists' (hehe) could of ben better. TWO thumbs WAYYYY up.
Click to Rate
7
Ginger Snaps (2000,  R)
Click to Rate
8
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
Click to Rate
9
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
Click to Rate
10
Dawn of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
11
House of 1000 Corpses (2003,  R)
Click to Rate
12
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
13
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Click to Rate
14
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 4.0 Stars
Wells this beats the hell out of the older movies sence it's based on more TRUTH then the shit they have. I think his movie is one of the best because it's based on facts about the murders that happened and the orignal crime sceen looks very simular to the house in the movie.
Click to Rate
15
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street 3.5 Stars
Goretasic. The body mutilations by Freddy was amazing, the acting was great.
Wes Craven knows how to bring Nightmere to life. ;)
Click to Rate
16
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 3.5 Stars
Once again Freddy krueger terrorizes teens and brings fear to views hearts.
Click to Rate
17
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 4.0 Stars
This is one of the best Nightmere on Elm streets ever made. (My personal opinion)
Click to Rate
18
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 4.0 Stars
The Teens in Nightmere on Elm Street may be the dream warriors, but Freddy is the Dream Master, ripping and tearing the flesh off of the teens he terrorizes.
Click to Rate
19
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 4.5 Stars
Frist there was the warriors then the master.. Now a child. The Dream Child is one of the best Krueger movies made.. Mind you it wasnt the best (in my opinion) but it was GREAT.
Click to Rate
20
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Friday the 13th (1980,  R)
Friday the 13th 2.5 Stars
Jason Varohees's mother is out for revenge on the teens that return to Crystal Lake after Jason drowns. Not my personal favorite but a classic none the lest.
Click to Rate
23
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
Click to Rate
24
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
Click to Rate
25
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
Click to Rate
26
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
Click to Rate
27
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
Click to Rate
28
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
Click to Rate
29
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
Click to Rate
30
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1996,  R)
Click to Rate
31
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
32
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
33
Terminator 3 - Rise of the Machines (1993,  R)
Click to Rate
34
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
36
Night of the Living Dead (1990,  R)
Click to Rate
37
The Return of the Living Dead (1985,  R)
The Return of the Living Dead 3.0 Stars
A great movie for violence and gore effects. The only thing that gets me is that the charcters cant kill the zombies...
Click to Rate
38
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
Click to Rate
39
Return of the Living Dead 3 (1993,  R)
Click to Rate
40
Return of the Living Dead: Necropolis (2005,  R)
Click to Rate
41
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave (2005,  R)
Click to Rate
42
Night of the Living Dead 3D (2006,  R)
Click to Rate
43
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Click to Rate
44
Land of the Dead (2005,  R)
Land of the Dead 3.0 Stars
Land of the Dead is a excelent modern day screening of a zombie film. Not as good as some of the others, but a 3 starer none the lest.
Click to Rate
45
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
46
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
47
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
48
The Howling (1981,  R)
Click to Rate
49
Howling II - Your Sister Is a Werewolf (1986,  R)
Click to Rate
50
Howling III - The Marsupials (1987,  PG-13)
Click to Rate
51
Howling IV:Original Nightmare (,  R)
Click to Rate
52
Predator (1987,  R)
Click to Rate
53
Predator 2 (1990,  R)