My Favorite Movies


  eagletiger48's Rating My Rating
1
TRON (1982,  PG)
TRON
the classic computer futurist
2
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
the kill progressive!
3
Tale of a Vampire (1992,  R)
Tale of a Vampire
alternative!
4
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
what history vampirism!
5
The Legend of the 7 Golden Vampires (1974,  R)
The Legend of the 7 Golden Vampires
the classic kung fu!
6
Vampires (1998,  R)
Vampires
the new vampires!
7
Vampires - Los Muertos (2002,  R)
Vampires - Los Muertos
jon bon jovi actor!
8
Wild Things 2 (2004,  R)
Wild Things 2
what thing!
9
Hair (1979,  PG)
Hair
peace and love!
10
Dragon's World: A Fantasy Made Real (The Last Dragon) (2005,  PG)
Dragon's World: A Fantasy Made Real (The Last Dragon)
maybe its true!
11
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
concerts
12
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
The Last Temptation of Christ
imagination pure!
13
French Kiss (1995,  PG-13)
French Kiss
funny
14
Vampire Journals (1997,  R)
Vampire Journals
rare!
15
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
the movie
16
Vampire Clan (2002,  R)
Vampire Clan
true history!
17
Rumble Fish (1983,  R)
Rumble Fish
motocyclists
18
Xanadu (1980,  PG)
Xanadu
disco music roller
19
Purple Rain (1984,  R)
Purple Rain
good music!
20
Telling Lies In America (1997,  PG-13)
Telling Lies In America
no comment
21
Streets of Fire (1984,  PG)
Streets of Fire
rock and roll fable
22
Footloose (1984,  PG)
Footloose
dance rock!
23
Anna and the King (2000,  PG-13)
24
Kama Sutra: A Tale of Love (1996,  R)
25
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
26
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
27
Teachers (1984,  R)
28
Thief Of Hearts (1984,  R)
29
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
30
The James Bond Story (2000,  Unrated)
31
The Great Escape (1963,  Unrated)
32
Mulan (1998,  G)
33
With Honors (1994,  PG-13)
34
Tom and Jerry - The Movie (1992,  G)
35
Over the Top (1987,  PG)
36
Staying Alive (1983,  PG)
37
Knight Rider: The Movie (1985,  Unrated)
38
Knight Rider (2008,  Unrated)
39
Knight Rider 2000 (1991,  Unrated)
40
The Covenant (2006,  PG-13)
41
Driven (2001,  PG-13)
42
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
43
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
44
Le Mans (1971,  G)
45
Total Recall (1990,  R)
46
The Running Man (1987,  R)
47
Iron Maiden: Flight 666 (2009,  Unrated)
48
Iron Maiden: Death on the Road (2003,  Unrated)
49
Metal: A Headbanger's Journey (2005,  R)
50
Rock Star (2001,  R)
Rock Star
an history of rock
51
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
schools children
52
The Woods (2006,  R)
53
The Shining (1980,  R)
54
Days of Thunder (1990,  R)
55
Braveheart (1995,  R)
56
The Patriot (2000,  R)
57
The Last of the Mohicans (1992,  R)
58
The New World (2005,  PG-13)
59
Gangs of New York (2002,  R)
60
The Aviator (2004,  PG-13)
61
Deep Blue Sea (1999,  R)
62
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
63
Jaws 3 (1983,  PG)
64
Jaws 2 (1978,  PG)
65
Jaws (1975,  PG)
66
The Rose (1979,  R)
67
Gia (1997,  R)
68
Dr. No (1962,  PG)
69
From Russia With Love (1964,  PG)
70
Goldfinger (1964,  PG)
71
Thunderball (1965,  PG)
72
Casino Royale (1967,  G)
73
You Only Live Twice (1967,  PG)
74
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
75
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
76
Live and Let Die (1973,  PG)
77
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
78
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
79
Moonraker (1979,  PG)
80
For Your Eyes Only (1981,  PG)
81
Octopussy (1983,  PG)
82
Never Say Never Again (1983,  PG)
83
A View to a Kill (1985,  PG)
84
The Living Daylights (1987,  PG)
85
Licence To Kill (1989,  PG)
86
GoldenEye (1995,  PG-13)
87
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
88
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
89
Die Another Day (2002,  PG-13)
90
Casino Royale (2006,  PG-13)
91
Failure to Launch (2006,  PG-13)
92
Event Horizon (1997,  R)
93
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
94
Underworld (2003,  R)
95
Underworld: Evolution (2006,  R)
96
Blade (1998,  R)
97
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
98
Sleepy Hollow (1999,  R)
99
Back to School (1986,  PG-13)
100
Caddyshack (1980,  R)
101
Casper - A Spirited Beginning (1997,  PG)
102
Casper (1995,  PG)
103
Casper Meets Wendy (1998,  PG)
104
Into the Blue (2005,  PG-13)
105
Logan's Run (1976,  PG)
106
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
107
The Island (2005,  PG-13)
108
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
monsters
109
Highwaymen (2004,  R)
110
Crash (1996,  NC-17)
111
Cat People (1982,  R)
112
Freejack (1992,  R)
113
Trapped (2002,  R)
114
The Devil's Advocate (1997,  R)
115
Mighty Joe Young (1998,  PG)
116
King Kong (2005,  PG-13)
117
King Kong (1933,  Unrated)
118
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
Add a review (optional)...
119
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
120
Dangerous Liaisons (1988,  R)
121
Body Heat (1981,  R)
122
Crimes of Passion (1984,  R)
123
Ages of Lulu (1990,  Unrated)
124
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
125
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
126
Amores Perros (2001,  R)
127
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
128
The Virgin Suicides (2000,  R)
129
The Crow - Salvation (2000,  R)
130
The Crow (1994,  R)
131
Batman (1989,  PG-13)
132
Batman Returns (1992,  PG-13)
133
Batman Begins (2005,  PG-13)
134
The Dark Knight (2008,  PG-13)
135
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
136
Brokeback Mountain (2005,  R)
137
Titanic (1997,  PG-13)
138
Poison Ivy (1992,  R)
139
Poison Ivy - The New Seduction (1997,  R)
140
Poison Ivy II: Lily (1995,  R)
141
Private Lessons (1981,  R)
142
American Pie 2 (2001,  R)
143
The Terminator (1984,  R)
144
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
145
Nemesis (1993,  R)
146
Mysterious Island Of Beautiful Women (1979,  Unrated)
147
Hunk (1987,  PG)
148
The Matrix (1999,  R)
149
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
150
The Matrix Revolutions (2003,  R)
151
Heavy Metal (1981,  R)
Heavy Metal
THE METAL CLASSICS
152
Kangaroo Jack (2003,  PG)
153
Calendar Girl (1993,  PG-13)
154
Bachelor Party (1984,  R)
155
The Good Guys and the Bad Guys (1969,  Unrated)
156
Kung Fu (1972,  Unrated)
157
Airplane! (1980,  PG)
158
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
159
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
160
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
161
The Scorpion King (2002,  PG-13)
162
Hellboy (2004,  PG-13)
163
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
164
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
165
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
166
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
167
American Graffiti (1973,  PG)
American Graffiti
rock and roll!
168
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
169
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
170
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
171
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
172
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
173
Halloween (1978,  R)
174
Halloween II (1981,  R)
175
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
176
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
177
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
178
Halloween H2O (1998,  R)
179
The Fog (1979,  R)
180
Someone's Watching Me! (High Rise) (1978,  Unrated)
181
Escape from New York (1981,  R)
182
Mad Max (1979,  R)
183
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
184
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
185
Tim (1981,  PG)
186
Summer Lovers (1982,  R)
187
Conan the Barbarian (1982,  R)
188
Conan the Destroyer (1984,  PG)
189
Pumping Iron (1977,  PG)
190
Pumping Iron II: The Women (1985,  PG)
191
Iron Eagle III - Aces (1992,  R)
192
Iron Eagle (1986,  PG-13)
193
Iron Eagle II (1988,  PG)
194
Blue Thunder (1983,  R)
195
Firefox (1982,  PG)
196
Top Gun (1986,  PG)
Top Gun
top rock!
197
Made in Heaven (1987,  PG)
198
Heaven Can Wait (1978,  PG)
199
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
200
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
201
Star 80 (1983,  R)
202
Bad (1977,  R)
203
Happy Birthday to Me (1981,  R)
204
Mystic Pizza (1988,  R)
205
Pretty Woman (1990,  R)
206
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
207
Ghost (1990,  R)
208
City of Angels (1998,  PG-13)
209
Rich and Famous (1981,  R)
210
Bullitt (1968,  PG)
211
Vanishing Point (1971,  R)
212
Easy Rider (1969,  R)
213
Pet Sematary (1989,  R)
214
Not Another Teen Movie (2001,  R)
215
Fantastic Four (2005,  PG-13)
216
Mermaids (1990,  PG-13)
217
Forever Young (1992,  PG)
218
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
219
The Addams Family (1991,  PG-13)
220
The 13th Warrior (1999,  R)
221
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
222
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
223
The Interpreter (2005,  PG-13)
224
Missing (1982,  PG)
225
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
226
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
227
Contact (1997,  PG)
228
The Abyss (1989,  PG-13)
229
Alien (1979,  R)
230
Alien Resurrection (1997,  R)
231
Alien 3 (1992,  R)
232
Aliens (1986,  R)
233
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
234
From Hell (2001,  R)
235
Saw (2004,  R)
236
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
237
Dragonheart (1996,  PG-13)
238
Baywatch: Forbidden Paradise (1995,  PG)
239
Baywatch: White Thunder at Glacier Bay (1997,  PG)
240
Baywatch: Hawaiian Wedding (2003,  Unrated)
241
Monster Island (2004,  Unrated)
242
Geronimo (1962,  Unrated)
243
Batman: The Movie (1966,  PG)
244
Batgirl (1967,  Unrated)
245
The Gene Krupa Story (1959,  Unrated)
246
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
247
The Wild One (1954,  Unrated)
248
Cat Ballou (1965,  Unrated)
249
Flash Gordon (1980,  PG)
Flash Gordon
the queen music
250
Dick Tracy (1990,  PG)
251
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
252
Shanghai Surprise (1986,  PG-13)
253
Who's That Girl? (2003,  PG)
254
Madonna - Truth or Dare (1991,  R)
255
Body of Evidence (1992,  R)
256
Basic Instinct (1992,  R)
257
Basic Instinct 2 (2006,  R)
258
Last Seduction (1994,  R)
259
Disclosure (1994,  R)
260
Indecent Proposal (1993,  R)
261
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
262
A Clockwork Orange (1971,  R)
263
The Warriors (1979,  R)
264
The Lost Boys (1987,  R)
265
Fright Night (1985,  R)
266
The Wicker Man (1973,  R)
267
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
268
House of Wax (1953,  PG)
269
House of Wax (2005,  R)
270
Ghost Ship (2002,  R)
Ghost Ship
terror sea
271
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
272
Seven (Se7en) (1995,  R)
273
The Silence of the Lambs (1991,  R)
274
Hannibal (2001,  R)
275
Dominion - Prequel to the Exorcist (2005,  R)
276
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
277
American Outlaws (2001,  PG-13)
278
Daredevil (2003,  PG-13)
279
Armageddon (1998,  PG-13)
280
Independence Day (1996,  PG-13)
281
War of the Worlds (2005,  PG-13)
282
Barb Wire (1996,  R)
283
Interviews with the Stars (2002,  Unrated)
284
Pamela Anderson Lee (,  Unrated)
285
The Forsaken (2001,  R)
286
Venom (2005,  R)
287
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
288
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
289
Idiocracy (2006,  R)
290
The Sweetest Thing (2002,  R)
291
Forrest Gump (1994,  PG-13)
292
The Goonies (1985,  PG)
293
Syriana (2005,  R)
294
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
295
Mannequin (1987,  PG)
296
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
297
Lone Hero (2002,  R)
298
Saw II (2005,  R)
299
Starship Troopers (1997,  R)
300
Tarzan and the Lost City (1998,  PG)
301
Modern Vampires (1998,  R)
Modern Vampires
excellent rock & roll
302
The Hunger (1983,  R)
303
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
304
Desperado (1995,  R)
305
Jackie Brown (1997,  R)
306
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
307
The Grudge (2004,  PG-13)
308
Cruel Intentions (1999,  R)
309
Diabolique (1996,  R)
310
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
311
Midnight Express (1978,  R)
312
Papillon (1973,  R)
313
White Nights (1957,  PG-13)
314
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
315
Young Americans (2009,  R)
316
Kalifornia (1993,  R)
317
Evil Angels (A Cry in the Dark) (1988,  PG-13)
318
Damage (1993,  R)
319
Wuthering Heights (1992,  PG)
320
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
321
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
322
You've Got Mail (1998,  PG)
323
Desert Heat (Inferno) (1999,  R)
324
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984,  PG)
325
Bloodsport (1988,  R)
326
Black Eagle (1988,  R)
327
Cyborg (1989,  R)
328
Kickboxer (1989,  R)
329
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
330
No Retreat, No Surrender 2: Raging Thunder (1988,  R)
331
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
332
Death Warrant (1990,  R)
333
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
334
What Women Want (2001,  PG-13)
335
Cellular (2004,  PG-13)
336
9 1/2 Weeks (1986,  R)
337
Double Impact (1991,  R)
338
Universal Soldier (1992,  R)
339
Creep (2005,  R)
340
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
341
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
342
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
343
Nowhere to Run (1993,  R)
344
Somewhere in Time (1980,  PG)
345
The Kid (1950,  Unrated)
346
Legionnaire (1998,  R)
347
Against the Law (1997,  Unrated)
348
Flashdance (1983,  R)
349
Vampire's Kiss (1989,  R)
350
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
351
Fright Night Part 2 (1989,  R)
352
U Turn (1997,  R)
353
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
354
Brokedown Palace (1999,  PG-13)
355
The Last Days of Disco (1998,  R)
356
54 (1998,  R)
357
Boogie Nights (1997,  R)
358
License to Drive (1988,  PG-13)
359
Grease (1978,  PG)
360
Two of a Kind (1983,  PG)
361
Grease 2 (1982,  PG)
362
Dragon Storm (2004,  PG-13)
363
Scarface (1983,  R)
364
The Godfather (1972,  R)
365
The Godfather, Part II (1974,  R)
366
The Godfather, Part III (1990,  R)
367
London (2006,  R)
368
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
369
Freddy vs. Jason (2003,  R)
370
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
371
The Blue Lagoon (1980,  R)
372
The Fifth Element (1997,  PG-13)
373
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
374
Resident Evil (2002,  R)
375
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
376
Head in the Clouds (2004,  R)
377
Queen of the Damned (2002,  R)
378
Flatliners (1990,  R)
379
Crazy Moon (1986,  PG-13)
380
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
381
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
382
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
383
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
384
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
385
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
386
North Country (2005,  R)
387
Jason X (2002,  R)
388
Friday the 13th (1980,  R)
389
Quicksilver (1986,  PG)
390
Tremors (1990,  R)
391
Tremors 2: Aftershocks (1996,  PG-13)
392
Death to the Supermodels (2005,  R)
393
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
394
Fluke (1995,  PG)
395
The Fly II (1989,  R)
396
Vision Quest (1985,  R)
397
Racing Stripes (2005,  PG)
398
Midnight Cowboy (1969,  R)
399
Carrie (1976,  R)
400
Carrie (2002,  Unrated)
401
Bless the Child (2000,  R)
402
The Opposite of Sex (1998,  R)
403
To Love and Die in L.A. (2007,  Unrated)
404
Patty Hearst (1988,  R)
405
Class (1983,  R)
406
Airport (1970,  G)
407
Airport 1975 (1974,  PG)
408
Invaders from Mars (1986,  PG)
409
Airport '77 (1977,  PG)
410
The Concorde ... Airport '79 (Airport 1980) (1979,  PG)
411
Emmanuelle (Edited Version) (1974,  R)
412
Uptown Girls (2003,  PG-13)
413
Man on Fire (2004,  R)
414
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
415
1408 (2007,  PG-13)
416
Private Parts (1997,  R)
417
The Craft (1996,  R)
418
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
419
Toys (1992,  PG-13)
420
Red Eye (2005,  PG-13)
421
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
422
Splash (1984,  PG)
423
Blade Runner (1982,  R)
424
The Clan of the Cave Bear (1986,  R)
425
Attack of the 50 Foot Woman (1993,  R)
426
Armed and Dangerous (1986,  PG-13)
427
Multiplicity (1996,  PG-13)
428
American Wedding (2003,  R)
429
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
430
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
431
Crimes of the Heart (1986,  PG-13)
432
Ishtar (1987,  PG-13)
433
Streets Of Laredo (1995,  Unrated)
434
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
Add a review (optional)...
435
The Sisters (2005,  R)
436
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
437
Runaway (1984,  PG-13)
438
Kiss Meets the Phantom of the Park (1978,  G)
439
White Palace (1990,  R)
440
Misery (1990,  R)
441
Rollerball (1975,  R)
442
Rollerball (2002,  PG-13)
443
Godsend (2003,  PG-13)
444
The Champ (1979,  Unrated)
445
The Earthling (1980,  PG)
446
Gosford Park (2001,  R)
447
A Prayer For The Dying (1987,  R)
448
Excalibur (1981,  R)
449
Krull (1983,  PG)
450
Flipper's New Adventure (1964,  G)
451
Flipper (1963,  G)
452
Flipper (1996,  PG)
453
Perfect (1985,  R)