My Favorite Movies


  eclectickimmer's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton's best film (so far).
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Naughty Naughty Smelly Men... EXCELLENT!
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
More please! Thank you!
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Grrr Arrrggghhh. I was so pissed to see what happened to Chow Yun Fat
5
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
I saw this film with my friend Maeba a LONG LONG time ago. We screamed when the ring hit the floor (if you get my meaning).
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
Welllllll, what can I say? Here is where IT all started. Fantasy at it's best AND my future husband.
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
B-A-S-K-I-L-I-S-K and S-P-I-D-E-R-S!!!!!
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
That SNAPE is one hot professor! Of course, the character was brought to life by my future husband.
9
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Ummm... just in case any of the writers read this... for the next film in this series... MORE SNAPE SCENES DAMN IT!
10
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
Mr. Blandings Builds His Dream House
Hot & funny are hard to come by. Thanks Mr. Grant.
11
The Pirates of Penzance (1983,  Unrated)
The Pirates of Penzance
I'll never forget how ridiculously HOT Kevin Kline looked in that costume!
12
Orlando (1992,  PG-13)
Orlando
A strange & fantastically shot film.
13
The Story of Vernon and Irene Castle (1939,  Unrated)
The Story of Vernon and Irene Castle
Any day you can see Fred & Ginger dance together is a good day, but in this film they act together also!
14
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
Harry and the Hendersons
Great family film with one of my fav actors, John Lithgow (highly under-rated, but I have a feeling he likes it that way)
15
Snow Cake (2006,  Unrated)
Snow Cake
The combo of Sigourney Weaver & my future husband is electrical! Well told story.
16
The King and I (1956,  G)
The King and I
I was a girl when I saw this the first time. When I saw it as a woman, I loved it even more.
17
Anna and the King of Siam (1946,  Unrated)
Anna and the King of Siam
Rex got criticized for doing this role, but I thought it was great.
18
Anna and the King (2000,  PG-13)
Anna and the King
Very well written work. The relationship between these two characters felt real. Good job cast & crew!
19
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
One of the best comedies EVER made!
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
This one was pretty, but I've seen better from them.
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
A bit too whiney for me, but some of the FX were cool.
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Damn you SITH!!!!
23
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
This one rocked my world! I was young then... LOL
24
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
WOW! Better & better
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
My personal favorite.
26
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
It was good for coming out of the gate with.
27
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
I loved this one!!! It was very painful.
28
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
No No No
29
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
Whales are always a good thing.
30
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
Star Trek V - The Final Frontier
Yes, please. I want another.
31
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
Goodbye original cast. I'm glad Christopher Plummer and Kim Catrall are in it. My good friend Monty asked that I take another look, so I did. Nerd that I am, I own them all, so I popped it into the player and found I was mistaken to have given it two and a half stars the first time. All is right with the universe now. LOL
32
Star Trek Generations (1994,  PG)
Star Trek Generations
Thank the Cosmos for Patrick Stewart & Malcolm McDowell. (Kudos to Kirk's death scene)
33
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
This was great!
34
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
Star Trek - Insurrection
Creepy at times, but a good series pusher.
35
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
Patrick Stewart "worked it" in this one.
36
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
I am IN LOVE. There. I've written it for the whole world to see. I have no shame in this feeling, but expressing it is a whole other story. Especially with this film.
Shakespeare said it best:
"Why is my verse so barren of new pride,
So far from variation or quick change?
Why with the time do I not glance aside
To new-found methods, and to compounds strange?
Why write I still all one, ever the same,
And keep invention in a noted weed,
That every word doth almost tell my name,
Showing their birth, and where they did proceed?
O! know sweet love I always write of you,
And you and love are still my argument;
So all my best is dressing old words new,
Spending again what is already spent:
For as the sun is daily new and old,
So is my love still telling what is told."

Can there be anything I can add that has not already been said? Probably not. There are bits of trivia I picked up in studying this specific project that I think you would like to know and perhaps you'll pass on in the many conversations you'll have after seeing it:
1. NEW-FOUND METHODS AND TO COMPOUNDS STRANGE: The film was shot in anamorphic Panavision, which is director of photography Daniel Mindel's preferred format (he shot J.J. Abrams' previous film, Mission: Impossible III (2006), in Panavision as well). Mindel caught as many lens flares (a photographic effect where light sparkles everywhere) in the film as possible, to create a sense of wonder that enhanced the film: "There's something about these flares, especially in a movie that potentially could be incredibly sterile and overly controlled by CGI, that's just incredibly unpredictable and gorgeous." He would create flares by shining a flashlight or pointing a mirror at the camera lens, or using two cameras (and therefore two lighting set-ups) simultaneously.

2. HUMANITY BASED: Randy Pausch, a Carnegie-Mellon Computer Science professor (and "Star Trek" fan) who gained widespread fame as the author of a "Last Lecture" in which he discussed living the life of his dreams in the face of terminal pancreatic cancer, was invited by J.J. Abrams to appear as an extra in this film. Pausch wrote in his blog about the experience, "I got a custom-made Star Trek uniform and my own station on the bridge, where I had lots of buttons and controls. I even got a LINE!!!!" Pausch died on July 25, 2008.

3. DRESSING OLD WORDS NEW: Roberto Orci, Alex Kurtzman and J.J. Abrams personally called upon Leonard Nimoy at his home to request his return in HIS role. According to Orci, the actor gave a "Who are you guys and what are you up to?" attitude before being told how important he was to them. He was silent, and Nimoy's wife Susan Bay told the creative team that after their conversation he remained in his chair, emotionally overwhelmed by his decision to return as Spock after turning down many opportunities to revisit the role.

4. SO IS MY LOVE STILL TELLING WHAT IS TOLD: Zachary Quinto was attracted to the role of Spock as he wanted to explore the character's dual heritages and his position of being caught between both Earth and Vulcan cultures: "He is constantly exploring that notion of how to evolve in a responsible way and how to evolve in a respectful way. I think those are all things that we as a society, and certainly the world, could implement." To prepare for his role as Spock, Z.Q. grew his hair longer, dyed it, and shaved his eyebrows. He claimed that the change in appearance cemented his performance: "I just felt like a nerd. I felt like I was 12 again. Look back at those pictures and you see the bowl cut. I was sporting that look for a good 4 or 5 years. There's no question I was born to play Spock." To perfect the Vulcan salute, Z.Q. had his fingers glued together by J.J. Abrams.

There are a million tiny details that these amazing storytellers added, kept, and fought for all along the way in pre-production and production that CLEARLY paid off in post. The 1st time I saw it, all I could do was experience it. The music was a ride of the senses! Labored breathing, gasping in shock, tears of sadness and joy, and that EVER PRESENT sarcastic humor made me laugh out loud many times. A total connection with characters on an intimate level I have never known previously. The 2nd time I saw it, that masked tier of details began to reveal itself. From the strong compelling sensual force between Quinto & Saldana right down to the Tribble sitting on Scotty's desk behind him cooing in his first scene, I felt this teams attention to detail. I look forward to the 3rd time... and THAT tier of information!

This film gives everyone a FANTASTIC show (even if you know nothing of the previous shows and films), but they REALLY gave those of us that have been with them since 1966 FAMILY and CLOSURE. Now, more than ever, I'm proud to be a TREKKER.
L.L.A.P.
37
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
Lovely & Sexy... and Jennifer's a close second. Bowie fans will lose their minds. Fantastic work by the muppet workshop cast & crew!
38
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
WOW! Fantastic acting & directing with OK singing. It worked. Very dark (duh). DO NOT TAKE KIDS TO THIS ONE. I hope everyone involved with this film gets awards for their very hard work.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments