Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  edenskye2's Rating My Rating
1
Exit to Eden (1994,  R)
Exit to Eden 3.5 Stars
I love this movie
Click to Rate
2
Hellbent (2005,  R)
Hellbent 4.0 Stars
It is a great slasher movie
Click to Rate
3
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
4
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
I loved the X-Men. I hated it when they killed off cyclops. Although they never showed the body so they could bring him back. (fingers crossed.)
Click to Rate
5
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Click to Rate
6
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
Click to Rate
7
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Not Another Teen Movie 3.5 Stars
Cute parody of teen movies.
Click to Rate
8
Nine Dead Gay Guys (9 Dead Gay Guys) (2002,  R)
Click to Rate
9
Transamerica (2005,  R)
Transamerica 5.0 Stars
A great movie. Kevin Zegers has grown up from those Air Bud movies. Felicity Huffman really stands out as a great actress
Click to Rate
10
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
11
Latter Days (2004,  Unrated)
Click to Rate
12
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
Click to Rate
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.5 Stars
I really enjoyed this movie. Although being an avid reader of the books I noticed that they did leave a lot of the story out in the movie.
Click to Rate
17
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
18
Eating Out (2005,  Unrated)
Eating Out 5.0 Stars
Great movie
Click to Rate
19
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
Click to Rate
20
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
Sordid Lives (2000,  R)
Sordid Lives 5.0 Stars
A great black comedy
Click to Rate
22
Psycho Beach Party (2000,  Unrated)
Psycho Beach Party 4.5 Stars
A great campy movie. It's a cross between 60's beach movies and 70's slasher movies without the gore.
Click to Rate
23
Die Mommie Die! (2003,  R)
Die Mommie Die! 4.0 Stars
Another great campy movie by Charles Busch
Click to Rate
24
Shock to the System (2006,  R)
Shock to the System 4.0 Stars
I love the Donald Strachey mysteries.
Click to Rate
25
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
26
Date Movie (2006,  PG-13)
Click to Rate
27
Twist (2004,  R)
Twist 3.5 Stars
An Adult gay telling of Oliver Twist. Instead of orphans, they are drugged out hustlers. Not a bad remake.
Click to Rate
28
Friends and Family (2001,  Unrated)
Friends and Family 5.0 Stars
This is a great comedy. 2 gay men running a mafia. I highly recommend this movie.
Click to Rate
29
Mambo Italiano (2003,  R)
Mambo Italiano 5.0 Stars
I LOVED this movie.
Click to Rate
30
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show 5.0 Stars
Possibly the best cult movie of all time
Click to Rate
31
All Aboard! Rosie's Family Cruise (2006,  PG)
All Aboard! Rosie's Family Cruise 4.0 Stars
I loved it. Makes me want to go on the cruise.
Click to Rate
32
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 4.0 Stars
Another great 80's movie. Molly Ringwald is the queen of all things teen from the 80's.
Click to Rate
33
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles 4.0 Stars
Another great Molly Ringwald 80's teen comedy. Who doesn't love Jake Ryan?
Click to Rate
34
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire 3.5 Stars
Great movie, but I still think Tom Cruise was the wrong choice for Lestat.
Click to Rate
35
American Pie (1999,  R)
American Pie 4.0 Stars
Great comedy
Click to Rate
36
The Next Best Thing (2000,  PG-13)
Click to Rate
37
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride 5.0 Stars
One of the best love stories I've seen
Click to Rate
38
Orgazmo (1998,  NC-17)
Orgazmo 3.5 Stars
Trey Parker and Matt Stone have done it again. They are two funny people.
Click to Rate
39
Serial Mom (1995,  R)
Click to Rate
40
Hairspray (1988,  PG)
Hairspray 4.0 Stars
It's a funny movie.
Click to Rate
41
Longtime Companion (1990,  R)
Longtime Companion 5.0 Stars
Excellent story about the early days of AIDS and how it spread so fast. I can't make it through the entire movie with a dry eye, so have pleny of tissues on hand.
Click to Rate
42
Camp (2003,  PG-13)
Camp 5.0 Stars
Excellent movie about kids going to camp to do musical theatre
Click to Rate
43
The Mostly Unfabulous Social Life of Ethan Green (2006,  R)
The Mostly Unfabulous Social Life of Ethan Green 4.0 Stars
Cute movie about a young man who is unlucky in love. Ethan still yearns for the true love of his life. When he realizes that his love is getting married, Ethan gos out on several unusal dates. Ethan also tries breaking up Leo and Chester.
Click to Rate
44
My Best Friend Is a Vampire (,  PG)
My Best Friend Is a Vampire 4.0 Stars
A great 80's vampire comedy.
Click to Rate
45
The Girl Next Door (2004,  R)
The Girl Next Door 3.5 Stars
New girl moves in next door to an overachiever. He starts to spy on her and realizes that she used to star in porno movies.
Click to Rate
46
Connie And Carla (2004,  PG-13)
Connie And Carla 4.0 Stars
Funny movie about 2 women pretending to be drag queens.
Click to Rate
47
Cowboys & Angels (2003,  Unrated)
Cowboys & Angels 4.0 Stars
Good buddy movie showing that gays and straights can live together.
Click to Rate
48
Walk on Water (2004,  Unrated)
Walk on Water 4.0 Stars
Excellent movie about overcomming your prejudices
Click to Rate
49
Student Bodies (1981,  R)
Student Bodies 4.0 Stars
Another great parody of slasher films
Click to Rate
50
The Ritz (1976,  R)