My Favorite Movies


  ehmellalvaradonsa's Rating My Rating
1
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
GREATEST MOVIE OF ALL TIME!!!
ANG LUFET NANG STORYA....
2
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
hmmmmmmmpf
no comment na lang....
hehehe...
3
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
kung kayo talaga
babalik at babalik ka para lang sa kanya
4
Addicted to Love (1997,  R)
Addicted to Love
pag ayaw sayo hayaan mo na cgurado namang may darating
5
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
sa mga magka-away pero nagmamahalan pala
6
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Sleepless in Seattle
para sa mga puyat dahil lonely
7
A Walk to Remember (2002,  PG)
8
Bedtime Stories (2008,  PG)
Bedtime Stories
very good movie
it inspired me
9
August Rush (2007,  PG)
August Rush
bakit kaya ang ganda nang babae dito
10
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Pay It Forward
para sa mga mababait tulad ko...
11
Love Actually (2003,  R)
12
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets
love knows no age...
13
The Bucket List (2007,  PG-13)
The Bucket List
as long as you're alive enjoy...
14
Love Potion #9 (1992,  PG-13)
Love Potion #9
walang panget sa pag-ibig
15
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
pretty inspiring movie...
16
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
very good...
17
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
explosive...
18
Hellboy (2004,  PG-13)
Hellboy
great movie...
19
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
best
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
good
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
better
22
Young Guns (1988,  R)
23
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore
he's my favorite comedian actually
24
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Mr. Deeds
inspiring comedy again from my favorite comedian
25
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
hahahahaha
26
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Meet the Parents
hehehehehe
27
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
28
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
hanep...
29
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
30
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
31
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
32
You Got Served (2004,  PG-13)
33
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
34
Drumline (2002,  PG-13)
35
Delta Farce (2007,  PG-13)
36
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
37
Glory (1989,  R)
38
The Shawshank Redemption (1994,  R)
39
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
40
War of the Worlds (2005,  PG-13)
41
Minority Report (2002,  PG-13)
42
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
43
The Last Samurai (2003,  R)
44
Mission Impossible (1996,  PG-13)
45
Top Gun (1986,  PG)
46
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
47
Jerry Maguire (1996,  R)
48
Interview with the Vampire (1994,  R)
49
Australia (2008,  PG-13)
50
Happy Feet (2006,  PG)
51
Batman Forever (1995,  PG-13)
52
The Golden Compass (2007,  PG-13)
53
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
54
The Interpreter (2005,  PG-13)
55
The Invasion (2007,  PG-13)
56
Birth (2004,  R)
57
Birthday Girl (2002,  R)
58
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
59
Braveheart (1995,  R)
60
The Passion of the Christ (2004,  R)
61
Signs (2002,  PG-13)
62
Pocahontas (1995,  G)
63
Chicken Run (2000,  G)
64
We Were Soldiers (2002,  R)
65
Apocalypto (2006,  R)
66
The Patriot (2000,  R)
67
Lethal Weapon (1987,  R)
68
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
69
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
70
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
71
Conspiracy Theory (1997,  R)
72
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
73
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
74
Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009,  PG-13)
75
Earthsea (2004,  Unrated)
76
Snow White: The Fairest of Them All (2002,  Unrated)
77
Poison Ivy 4: The Secret Society (2008,  Unrated)
78
Poison Ivy (1992,  R)
79
Poison Ivy II: Lily (1995,  R)
80
Poison Ivy - The New Seduction (1997,  R)
81
Dragonball Evolution (2009,  PG)
82
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
83
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
84
X-Men (2000,  PG-13)
85
X-Men - The Phoenix Saga (1992,  Unrated)
86
X-Men Origins: Magneto (,  Unrated)
87
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
88
The Longest Yard (2005,  PG-13)
89
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002,  PG-13)
90
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler (1999,  Unrated)
91
Click (2006,  PG-13)
92
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
93
Anger Management (2003,  PG-13)
94
Big Daddy (1999,  PG-13)
95
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
96
The Waterboy (1998,  PG-13)
97
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
98
Billy Madison (1995,  PG-13)
99
Spanglish (2004,  PG-13)
100
Little Nicky (2000,  PG-13)
101
Couch (2003,  Unrated)
102
Grown Ups (2010,  Unrated)
103
Funny People (2009,  R)
104
Mixed Nuts (1994,  PG-13)
105
Going Overboard (1994,  R)
106
Bulletproof (1996,  R)
107
Airheads (1994,  PG-13)
108
Punch-Drunk Love (2002,  R)
109
Reign Over Me (2007,  R)
110
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
111
The Hot Chick (2002,  PG-13)
112
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
113
The Animal (2001,  PG-13)
114
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
115
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
116
Judge Dredd (1995,  R)
117
Down Periscope (1996,  PG-13)
118
Big Stan (2009,  R)
119
Knock Off (1998,  R)
120
Surf Ninjas (1993,  PG)
121
Necessary Roughness (1991,  PG-13)
122
The Adventures of Pinocchio (1996,  G)
123
Shark Bait (The Reef) (2006,  G)
124
American Crude (2008,  R)
125
The Reef (1963,  Unrated)
126
Susan's Plan (Dying to Get Rich) (2000,  R)
127
Hollywood Stories (2005,  Unrated)
128
The Last Guy on Earth (2006,  Unrated)
129
Dear Prudence (2008,  Unrated)
130
Bloody Murder 2: Closing Camp (Halloween Camp) (2003,  R)
131
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
132
There's Something About Mary (1998,  R)
133
Madagascar (2005,  PG)
134
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
135
Zoolander (2001,  PG-13)
136
Along Came Polly (2004,  PG-13)
137
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
138
The Cable Guy (1996,  PG-13)
139
The Heartbreak Kid (2007,  R)
140
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
141
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
142
Mystery Men (1999,  PG-13)
143
Reality Bites (1993,  PG-13)
144
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
145
Envy (2004,  PG-13)
146
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
147
Heavyweights (Heavy Weights) (1995,  PG)
148
Your Friends & Neighbors (1998,  R)
149
Next of Kin (1989,  R)
150
Hot Pursuit (1987,  PG-13)
151
Flirting With Disaster (1996,  R)
152
Pauly Shore is Dead (2003,  R)
153
Zero Effect (1997,  R)
154
The Independent (2001,  R)
155
Robbie the Reindeer in Hooves of Fire and the Legend of the Lost Tribe (2002,  Unrated)
156
Stella (1990,  PG-13)
157
Permanent Midnight (1998,  R)
158
If Lucy Fell (1996,  R)
159
Black and White (2002,  R)
160
Fresh Horses (1988,  PG-13)
161
Comedy Central Roast of William Shatner (2006,  Unrated)
162
The Suburbans (1999,  R)
163
The Work of Director Mark Romanek (2005,  Unrated)
164
Nobody Knows Anything (2003,  R)
165
Danny Roane: First Time Director (2006,  R)
166
Derek Zoolander University (1997,  Unrated)
167
The Trial of the Chicago 7 (2010,  Unrated)
168
Working Tra$h (1990,  Unrated)
169
Prehistoric Planet: The Complete Dino Dynasty (2002,  Unrated)
170
Working Trash (1990,  Unrated)
171
The Ritz (1976,  R)
172
Outlander (2009,  R)
173
Defiance (2009,  R)
174
Bride Wars (2009,  PG)
175
Killshot (2008,  R)
176
Up (2009,  PG)
177
Ice Age (2002,  PG)
178
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
179
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments