My Favorite Movies
Give list a short description
| eifersucht's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Titus (1999, R) |
|
| 2 |
Tetsuo: The Ironman (1989, Unrated) |
|
| 3 |
A Snake of June (Rokugatsu no hebi) (2002, R) |
|
| 4 |
Pi (1998, R) |
|
| 5 |
Suicide Club (2002, Unrated) |
|
| 6 |
Frankenstein (1931, Unrated) |
|
| 7 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 8 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 9 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 10 |
Alien 3 (1992, R) |
|
| 11 |
Alien Resurrection (1997, R) |
|
| 12 |
Aliens (1986, R) |
|
| 13 |
Alien (1979, R) |
|
| 14 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 15 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 16 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
| 17 |
Addams Family Values (1993, PG-13) |
|
| 18 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 19 |
The Piano (1993, R) |
|
| 20 |
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005, R) |
|
| 21 |
The Bride of Frankenstein (1935, Unrated) |
|
| 22 |
Aftermath (1994, Unrated) |
|
| 23 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 24 |
Wit (2001, PG-13) |
|
| 25 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 26 |
Diary of the Dead (2007, R)
Leaves you thinking... If you are looking for a traditional zombie movie full of gore and no serious critique about society THIS MOVIE IS NOT FOR YOU. But if you enjoy thinking and some gore, if you like questioning yourself and the world you live in, then GO AHEAD AND WATCH IT. For me this was one of the best movies I had seen this year. Definitely a fav. |
|
| 27 |
Ben X (2007, Unrated) |



























sitenoise posted 543 days ago
Them Alien Ratings are bold.