My Favorite Movies


  ekaniki's Rating My Rating
1
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
I love this movie:)
2
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
Hauru is really very attractive!
3
Catch and Release (2007,  PG-13)
Catch and Release
I love this film, it's my favorite, tim's sooooooooooo cute, the ending is very nice
4
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
The Thomas Crown Affair
Love, Love, Love...
especialy music
5
Daisy (2006,  Unrated)
Daisy
Sweet movie!!!
6
Hero (2004,  PG-13)
7
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
This film is one of the best films of any times, I can see it million times, Clark Gable & Vivien Leigh... I love it...
8
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
9
Funny Girl (1968,  G)
10
Grease (1978,  PG)
Grease
Very nice songs, I listen to them almost every day
11
Tootsie (1982,  PG)
Tootsie
...exactly Marvelous fun...
This movie can't be unliken
I loooove it
12
The Abyss (1989,  PG-13)
13
Beauty and the Beast (1991,  G)
14
Disney's Aladdin (1992,  G)
15
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Death Becomes Her
:D
16
Maverick (1994,  PG)
17
Desperado (1995,  R)
18
The Rock (1996,  R)
19
The English Patient (1996,  R)
20
The Saint (1997,  PG-13)
The Saint
I love this film...
21
The Fifth Element (1997,  PG-13)
22
Good Will Hunting (1997,  R)
23
Titanic (1997,  PG-13)
24
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
25
Shakespeare in Love (1998,  R)
Shakespeare in Love
mmm... I love it
It's so romantic...
26
You've Got Mail (1998,  PG)
27
The Faculty (1998,  R)
28
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
it's one of the best comedies:)
29
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
30
The Matrix (1999,  R)
31
The Mummy (1999,  PG-13)
32
Notting Hill (1999,  PG-13)
33
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
34
Unbreakable (2000,  PG-13)
35
Heartbreakers (2001,  PG-13)
36
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
I love it
37
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
One of the best sequels...
I love this film more than Mummy itself
38
What Women Want (2001,  PG-13)
39
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Oh I love this film so much, it's so romantic... so funny... and actors... I love them
40
And Now... Ladies and Gentlemen (2003,  PG-13)
And Now... Ladies and Gentlemen
I like this movie very much
41
Chicago (2002,  PG-13)
42
Resident Evil (2002,  R)
43
Dogville (2003,  R)
44
Van Helsing (2004,  PG-13)
45
The Girl Next Door (2004,  R)
46
The Butterfly Effect (2004,  R)
47
Death Note (2006,  Unrated)
Death Note
the best anime i've ever seen!!! I do like such intellectual creatures. It has everything: an interesting plot, some action things, a bit of romance... Each character has it's own soul :) all of them are very interesting.

Light Yagami
Image Hosted by ImageShack.us
A lot of people like him but i don't. Why? i can't deny his very brave and clever but he isn't hero. The only reason he uses the note is that he wants to become creator of the new world (though this is a world without criminals and bad people), he wishes to become The God!.. that's why i think he's bad person... he can't love and can kill anybody, even an innocent person, to get his own goal. Though he's very handsome (only in the anime:P) i can't like him. He is evil :(((
L
Image Hosted by ImageShack.us
I like him very, very much :))) why? He's clever and brave just like Yagami but he's kind. He's cute, interesting and a bit shy. I like the way he act, talk, dress or even eat :D He can secrifice his life to rescue others. he was the only reason I watched L: Change the World :))) I can describe him with one word: COOL!!! :D Yaa he's really very cool. The scene where he falls down from the chair is sooo funny :D
Misa Amane
Image Hosted by ImageShack.us
Does anybody like her?! She's so silly and has terrible voice. Two shinigamis commit suicide for her... i can't understand what's so special in her. hmm... Though she's so silly (or because she's so silly;)) she can love and do everything for him.
Near and Mello
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
:))) heirs of L... They divide between each other the plural characteristics of L... N likes playing... M likes chocolate... L likes to play with sweetness :))) cute guys...
48
The Prestige (2006,  PG-13)
49
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin
Coooooooooool!!!
50
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
51
Scoop (2006,  PG-13)
52
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
Prince Nuada is so cute:)
53
Speed (1994,  R)
54
V for Vendetta (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments