My Favorite Movies
| ekoorbr's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blood Simple (1984, R) |
|
| 2 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 3 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 4 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 5 |
Miller's Crossing (1990, R) |
|
| 6 |
The Hustler (1961, Unrated) |
|
| 7 |
Network (1976, R) |
|
| 8 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 9 |
Beijing Bicycle (2001, PG-13) |
|
| 10 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 11 |
Clue (1985, PG) |
|
| 12 |
Being There (1979, PG) |
|
| 13 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 14 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 15 |
Glengarry Glen Ross (1992, R) |















