My Favorite Movies
| ekwizit's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Michael Jackson - Moonwalker (1988, G) |
|
| 2 |
The Uninvited (2009, PG-13) |
|
| 3 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 4 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 5 |
Madea Goes to Jail (2009, PG-13) |
|
| 6 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 7 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 8 |
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008, R) |
|
| 9 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 10 |
Underworld: The Rise of the Lycans (2009, R) |
|
| 11 |
The Last House on the Left (2009, R) |
|
| 12 |
Beneath (2007, Unrated) |
|
| 13 |
Punisher: War Zone (2008, R) |
|
| 14 |
Wanted (2008, R) |
|
| 15 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 16 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 17 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13) |
|
| 18 |
Amistad (1997, R) |
|
| 19 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 20 |
Defiance (2009, R) |
|
| 21 |
Crossing Over (2009, R) |
|
| 22 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 23 |
How High (2001, R) |
|
| 24 |
Katt Williams: Live (2006, Unrated) |
|
| 25 |
Madea's Family Reunion (2006, PG-13) |
|
| 26 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 27 |
The Ghosts of Girlfriends Past (2009, PG-13) |
|
| 28 |
One Missed Call (2008, PG-13) |
|
| 29 |
Book of Blood (2008, R) |
|
| 30 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 31 |
The Other End of the Line (2008, PG-13) |
|
| 32 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 33 |
The Wackness (2008, R) |
|
| 34 |
Henry Poole Is Here (2008, PG) |
|
| 35 |
Daddy's Little Girls (2007, PG-13) |
|
| 36 |
Gran Torino (2009, R) |
|
| 37 |
Cadillac Records (2008, R) |
|
| 38 |
Boy A (2007, R) |
|
| 39 |
Nothing Like the Holidays (2008, PG-13) |
|
| 40 |
A Simple Promise (2008, Unrated) |
|
| 41 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 42 |
Blind Dating (2007, PG-13) |
|
| 43 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 44 |
Unleashed (Danny the Dog) (2005, R) |
|
| 45 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 46 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 47 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 49 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 50 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 51 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 52 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 53 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 54 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 55 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 56 |
Harsh Times (2006, R) |
|
| 57 |
Waist Deep (2006, R) |
|
| 58 |
Little Man (2006, PG-13) |
|
| 59 |
Friday (1995, R) |
|
| 60 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 61 |
Step Up 2 the Streets (2008, PG-13) |
|
| 62 |
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984, PG) |
|
| 63 |
Breakin' 2 - Electric Boogaloo (1984, PG) |
|
| 64 |
Money Talks (1997, R) |
|
| 65 |
Life (1999, R) |
|
| 66 |
Blue Streak (1999, PG-13) |
|
| 67 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 68 |
Kiss of the Dragon (2001, R) |
|
| 69 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 70 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 71 |
Joe Dirt (2001, PG-13) |
|
| 72 |
Head of State (2003, PG-13) |
|
| 73 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 74 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 75 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 76 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 77 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 78 |
Crash (2004, R) |
|
| 79 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 80 |
Fled (1996, R) |
|
| 81 |
Nothing to Lose (1997, R) |
|
| 82 |
Crank (2006, R) |
|
| 83 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 84 |
100 Girls (2000, R) |
|
| 85 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 86 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 87 |
Nutty Professor II - The Klumps (2000, PG-13) |
|
| 88 |
Who's Your Caddy? (2007, PG-13) |
|
| 89 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 90 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 91 |
First Sunday (2008, PG-13) |
|
| 92 |
The Forbidden Kingdom (2008, PG-13) |
|
| 93 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 94 |
The Perfect Holiday (2007, PG) |
|
| 95 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
| 96 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 97 |
Frágiles (Fragile) (2005, PG-13) |
|
| 98 |
An American Haunting (2006, PG-13) |
|
| 99 |
Unrest (2006, R) |
|
| 100 |
The Eye (2008, PG-13) |
|
| 101 |
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008, R) |
|
| 102 |
The Attic (2007, Unrated) |
|
| 103 |
Finding Amanda (2008, R) |
|
| 104 |
Real Time (2008, R) |
|
| 105 |
Human Traffic (2000, R) |
|
| 106 |
100 Feet (2008, R) |
|
| 107 |
The Mist (2007, R) |
|
| 108 |
Changeling (2008, R) |
|
| 109 |
The Deaths of Ian Stone (2007, R) |
|
| 110 |
Urban Legend (1998, R) |
|
| 111 |
The Alphabet Killer (2008, R) |
|
| 112 |
The Marsh (2007, R) |
|
| 113 |
Beneath the Surface (2007, Unrated) |
|
| 114 |
Midnight Movie (2008, R) |
|
| 115 |
Yes Man (2008, PG-13) |
|
| 116 |
Farmhouse (2008, Unrated) |
|
| 117 |
Notorious (2009, R) |
|
| 118 |
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008, PG-13) |
|
| 119 |
My Bloody Valentine 3-D (2009, R) |
|
| 120 |
Katt Williams: American Hustle (2007, Unrated) |
|
| 121 |
How She Move (2008, PG-13) |
|
| 122 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 123 |
Underworld (2003, R) |
|
| 124 |
Bedtime Stories (2008, PG) |
|
| 125 |
Katt Williams: The Pimp Chronicles: Pt. 1 (2006, Unrated) |
|
| 126 |
Internet Dating (2008, Unrated) |
|
| 127 |
Undercover Brother (2002, PG-13) |
|
| 128 |
The New Guy (2002, PG-13) |
|
| 129 |
Paul Blart: Mall Cop (2009, PG) |
|
| 130 |
Black Snake Moan (2007, R) |
|
| 131 |
Black Knight (2001, PG-13) |
|
| 132 |
Afro Samurai: Resurrection (2009, Unrated) |
|
| 133 |
Hero Wanted (2008, Unrated) |
|
| 134 |
Day of the Dead (2008, R) |
|
| 135 |
Grindstone Road (2008, Unrated) |
|
| 136 |
Shoot 'Em Up (2007, R) |
|
| 137 |
The Invisible (2007, PG-13) |
|
| 138 |
Never Back Down (2008, PG-13) |
|
| 139 |
Scorched (2008, Unrated) |
|
| 140 |
The Escapist (2008, Unrated) |
|
| 141 |
Donkey Punch (2008, R) |
|
| 142 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 143 |
The Visitor (2008, PG-13) |
|
| 144 |
Dragonfly (2002, PG-13) |
|
| 145 |
Swimfan (2002, PG-13) |
|
| 146 |
Two Brothers (2004, PG) |
|
| 147 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 148 |
Reflections (2008, Unrated) |
|
| 149 |
Thick as Thieves (The Code) (2009, Unrated) |
|
| 150 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 151 |
The Grudge 2 (2006, PG-13) |
|
| 152 |
The Grudge 3 (2009, R) |
|
| 153 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 154 |
Friday the 13th (2009, R) |
|
| 155 |
Dorothy Mills (Dorothy) (2008, R) |
|
| 156 |
The International (2009, R) |
|
| 157 |
Rambo (1986, Unrated) |
|
| 158 |
Rambo (Rambo IV) (2008, R) |
|
| 159 |
Love. Blood. Kryptonite. (2007, Unrated) |
|
| 160 |
Alive or Dead (2008, Unrated) |
|
| 161 |
Nite Tales (2008, Unrated) |
|
| 162 |
Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009, PG-13) |
|
| 163 |
August Rush (2007, PG) |
|
| 164 |
ATL (2006, PG-13) |
|
| 165 |
Bitten (2008, R) |
|
| 166 |
The Burrowers (2008, R) |
|
| 167 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 168 |
The Express (2008, PG) |
|
| 169 |
The Backwoods (, Unrated) |
|
| 170 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 171 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 172 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 173 |
Alien Raiders (2008, Unrated) |
|
| 174 |
Walled In (2008, R) |
|
| 175 |
Mum & Dad (2008, Unrated) |
|
| 176 |
Clubbed (2008, Unrated) |
|
| 177 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 178 |
Bullet Boy (2003, R) |
|
| 179 |
Ali (2001, R) |
|
| 180 |
Stay Alive (2006, PG-13) |
|
| 181 |
Against the Dark (2009, Unrated) |
|
| 182 |
Katt Williams: It's Pimpin' Pimpin' (2008, Unrated) |
|
| 183 |
The Descent (2006, R) |
|
| 184 |
From Within (2009, R) |
|
| 185 |
Perkins' 14 (2009, Unrated) |
|
| 186 |
12 Rounds (2009, PG-13) |
|
| 187 |
Adulthood (2008, Unrated) |
|
| 188 |
The Children (2008, R) |
|
| 189 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 190 |
Resident Evil: Extinction (2007, R) |
|
| 191 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 192 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 193 |
The Haunting in Connecticut (2009, PG-13) |
|
| 194 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 195 |
17 Again (2009, PG-13) |
|
| 196 |
Fighting (2009, PG-13) |
|
| 197 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 198 |
Obsessed (2009, PG-13) |
|
| 199 |
Next Day Air (2009, R) |
|
| 200 |
À l'intérieur (Inside) (2007, R) |
|
| 201 |
Employee of the Month (2006, PG-13) |
|
| 202 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 203 |
Land of the Lost (2009, PG-13) |
|
| 204 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 205 |
Terminator Salvation (2009, PG-13) |
|
| 206 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 207 |
Baby on Board (2008, R) |
|
| 208 |
Lesbian Vampire Killers (2009, R) |
|
| 209 |
The Accidental Husband (2009, PG-13) |
|
| 210 |
Holiday in Handcuffs (2007, Unrated) |
|
| 211 |
Babysitter Wanted (2008, R) |
|
| 212 |
Blood: The Last Vampire (2009, R) |
|
| 213 |
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009, PG) |
|
| 214 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 215 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 216 |
Labor Pains (2009, PG-13) |
|
| 217 |
The Proposal (2009, PG-13) |
|
| 218 |
Living Hell (Organizm) (2008, R) |
|
| 219 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 220 |
Walking Tall (2004, PG-13) |
|
| 221 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 222 |
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998, G) |
|
| 223 |
I Love You Beth Cooper (2009, PG-13) |
|
| 224 |
My Fake Fiance (2009, Unrated) |
|
| 225 |
Orphan (2009, R) |
|
| 226 |
G-Force (2009, PG) |
|
| 227 |
Aliens in the Attic (2009, PG) |
|
| 228 |
Bringing Down The House (2003, PG-13) |
|
| 229 |
Down to Earth (2001, PG-13) |
|
| 230 |
Bad Santa (2003, R) |
|
| 231 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 232 |
Kill Theory (2009, Unrated) |
|
| 233 |
Racing Stripes (2005, PG) |
|
| 234 |
The Ugly Truth (2009, R) |
|
| 235 |
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009, PG-13) |
|
| 236 |
The Gods Must Be Crazy (1980, PG) |
|
| 237 |
The Gods Must Be Crazy II (1990, PG) |
|
| 238 |
American Son (2008, Unrated) |
|
| 239 |
Darkness Falls (2003, PG-13) |
|
| 240 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 241 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 242 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 243 |
The Final Destination (2009, R) |
|
| 244 |
Blood and Bone (2009, R) |
|
| 245 |
I Can Do Bad All By Myself (2009, PG-13) |
|
| 246 |
Jennifer's Body (2009, R) |
















































































































































































































































