My Favorite Movies


  elbastardolocoqueesg's Rating My Rating
1
American Graffiti (1973,  PG)
2
Tropic Thunder (2008,  R)
3
300 (2007,  R)
4
Free Enterprise (1999,  R)
5
Yojimbo (1961,  Unrated)
6
Logan's Run (1976,  PG)
7
Sideways (2004,  R)
8
Duck Soup (1933,  Unrated)
9
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
10
Casablanca (1943,  PG)
11
The Big Sleep (1946,  Unrated)
12
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
13
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
14
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
15
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
16
The Longest Yard (1974,  R)
17
White Lightning (1973,  PG)
18
Grand Prix (1966,  Unrated)
19
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
20
Hell Ride (2008,  R)
21
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
Reservoir Dogs (1992,  R)
26
Clerks (1994,  R)
27
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
28
The Boondock Saints (1999,  R)
29
Dracula (1931,  Unrated)
30
Frankenstein (1931,  Unrated)
31
Guadalcanal Diary (1943,  Unrated)
32
The Thin Man (1934,  Unrated)
33
After the Thin Man (1936,  Unrated)
34
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
35
The Caddy (1953,  Unrated)
36
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
37
Singles (1992,  PG-13)
38
Almost Famous (2000,  R)
39
Dazed and Confused (1993,  R)
40
Vanishing Point (1971,  PG)
41
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
42
Blade Runner (1982,  R)
43
Halloween (1978,  R)
44
Escape from New York (1981,  R)
45
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
46
Charlie Chan in the Secret Service (1944,  Unrated)
47
Batman Begins (2005,  PG-13)
48
The Dark Knight (2008,  PG-13)
49
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Holy Crap!
50
Enter the Dragon (1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments