My Favorite Movies
| ElinoreSilenceCanKil's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 2 |
Gypsy 83 (2001, R) |
|
| 3 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 4 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 5 |
Orange County (2002, PG-13) |
|
| 6 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 7 |
The Station Agent (2003, R) |
|
| 8 |
In America (2003, PG-13) |
|
| 9 |
Birth (2004, R) |
|
| 10 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 11 |
Firestarter (1984, R) |
|
| 12 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 13 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 14 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 15 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 16 |
Gothika (2003, R) |
|
| 17 |
Party Monster (2003, R) |
|
| 18 |
The Order (2002, R) |
|
| 19 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 20 |
American History X (1998, R) |
|
| 21 |
25th Hour (2002, R) |
|
| 22 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 23 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 24 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 25 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 26 |
Bless the Child (2000, R) |
|
| 27 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
| 28 |
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003, PG-13) |
|
| 29 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 30 |
Shattered Glass (2003, PG-13) |
|
| 31 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 32 |
The Spongebob Squarepants Movie (2004, PG) |
|
| 33 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 34 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 35 |
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004, PG) |
|
| 36 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Election (1999, R) |
|
| 38 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 39 |
Dreamcatcher (2003, R) |
|
| 40 |
Harry and the Hendersons (1987, PG) |
|
| 41 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 42 |
The New Guy (2002, PG-13) |
|
| 43 |
Swimfan (2002, PG-13) |
|
| 44 |
Identity (2003, R) |
|
| 45 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 46 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 47 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 48 |
They (2002, R) |
|
| 49 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 50 |
The Shining (1980, R) |
|
| 51 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 52 |
SLC Punk (1998, R) |
|
| 53 |
Malibu's Most Wanted (2003, PG-13) |
|
| 54 |
UHF (1989, PG) |
|
| 55 |
Dogtown and Z-Boys (2001, PG-13) |
|
| 56 |
Igby Goes Down (2002, R) |
|
| 57 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |
|
| 58 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 59 |
One Hour Photo (2002, R) |
|
| 60 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 61 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 62 |
Club Dread (2004, R) |
|
| 63 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 64 |
Troy (2004, R) |
|
| 65 |
Night Stalker (2005, R) |
|
| 66 |
How to Deal (2003, PG-13) |
|
| 67 |
Freeze Me (2001, G) |
|
| 68 |
The Last Stop (2000, R) |
|
| 69 |
The Operator (2000, Unrated) |
|
| 70 |
Other Voices (2000, R) |
|
| 71 |
Peril (2001, Unrated) |
|
| 72 |
Playing With Fire (2000, Unrated) |
|
| 73 |
Sanctimony (2001, Unrated) |
|
| 74 |
Shadow Hours (2000, R) |
|
| 75 |
Skeletons In The Closet (2001, R) |
|
| 76 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 77 |
The Weight of Water (2001, R) |
|
| 78 |
36 Hours to Die (1999, Unrated) |
|
| 79 |
Arlington Road (1999, R) |
|
| 80 |
BitterSweet (1999, R) |
|
| 81 |
Mr. Murder (1998, R) |
|
| 82 |
Do Not Disturb (1965, Unrated) |
|
| 83 |
Fever (2001, R) |
|
| 84 |
In Dreams (1998, R) |
|
| 85 |
Instinct (1999, R) |
|
| 86 |
The Item (1999, R) |
|
| 87 |
Kate's Addiction (1999, R) |
|
| 88 |
Let the Devil Wear Black (1999, R) |
|
| 89 |
Light It Up (2000, R) |
|
| 90 |
The Prophet's Game (2001, R) |
|
| 91 |
Revelation (1999, R) |
|
| 92 |
Rites Of Passage (1999, R) |
|
| 93 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 94 |
Wicked Ways (1999, R) |
|
| 95 |
Witness (1985, R) |
|
| 96 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
| 97 |
October Sky (1999, PG) |
|
| 98 |
Sweet Sixteen (2003, R) |
|
| 99 |
Point of View (2000, Unrated) |
|
| 100 |
Read My Lips (, Unrated) |
|
| 101 |
Say Nothing (2002, Unrated) |
|
| 102 |
Session 9 (2001, R) |
|
| 103 |
Soul Survivors (2000, R) |
|
| 104 |
The Art of Murder (2000, R) |
|
| 105 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 106 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 107 |
Pavement (2002, R) |
|
| 108 |
Life as a House (2001, R) |
|
| 109 |
Life or Something Like It (2002, PG-13) |
|
| 110 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
| 111 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 112 |
Ripley's Game (2003, R) |
|
| 113 |
Suspended Animation (2001, Unrated) |
|
| 114 |
Taboo (2002, R) |
|
| 115 |
The Attic Expeditions (2001, R) |
|
| 116 |
Blind Target (2000, Unrated) |
|
| 117 |
The Caveman's Valentine (2001, R) |
|
| 118 |
Dark Asylum (2001, R) |
|
| 119 |
Don't Say a Word (2001, R) |
|
| 120 |
Focus (2001, PG-13) |
|
| 121 |
The Last Castle (2001, R) |
|
| 122 |
Nowhere In Sight (2000, Unrated) |
|
| 123 |
Shadow of Fear (2004, PG-13) |
|
| 124 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 125 |
Swimming Pool (2003, R) |
|
| 126 |
Abandon (2002, PG-13) |
|
| 127 |
Love Forbidden (2002, Unrated) |
|
| 128 |
Dragonfly (2002, PG-13) |
|
| 129 |
The Eye (2008, PG-13) |
|
| 130 |
Murder by Numbers (2002, R) |
|
| 131 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 132 |
My Little Eye (2002, R) |
|
| 133 |
Narc (2002, R) |
|
| 134 |
New Best Friend (2002, R) |





































































































































