My Favorite Movies


  elizabethrose43's Rating My Rating
1
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Wonderful movie, makes you feel good.
2
Sweet November (2001,  PG-13)
Sweet November
Loved this movie, wonderful!
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Wonderful!
4
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
5
Shrek (2001,  PG)
Shrek
Simply the best!
6
Shrek 2 (2004,  PG)
7
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Shrek the Third (Shrek 3)
Absolutely the funniest of the Shrek movies, highly recomment seeing this one
8
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
Watch this again and again.
9
Toy Story 2 (1999,  G)
Toy Story 2
Watch this again and again
10
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Preferred the book but this was okay!
11
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
Absolutely Brilliant!
12
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
Mr. Holland's Opus
Really good movie, interesting, touching. Recommend this movie.
13
The Omen (1976,  R)
The Omen
Wonderfully tense
14
Damien: Omen II (1978,  R)
Damien: Omen II
Just Brilliant, scarey on the edge of your seat kinda stuff!
15
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
Omen III: The Final Conflict
Another great movie
16
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Eyes Wide Shut
I enjoyed this although it was weird and rather kinky!
17
The Astronaut's Wife (1999,  R)
The Astronaut's Wife
Brilliant, scary, great movie!
18
Saturday Night Fever (1977,  PG)
Saturday Night Fever
My first movie I saw as a teenager, loved it at the time.
19
Kiss The Girls (1997,  R)
Kiss The Girls
Fabulously thrilling!
20
Along Came a Spider (2001,  R)
Along Came a Spider
Another wonderful thriller.
21
Lean on Me (1989,  PG-13)
Lean on Me
Shocking seeing Morgan Freeman like this, but a Fabulous movie anyway.
22
Dr. No (1962,  PG)
Dr. No
Basic but Fab anyway.
23
From Russia With Love (1964,  PG)
24
Goldfinger (1964,  PG)
25
Thunderball (1965,  PG)
26
You Only Live Twice (1967,  PG)
27
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
28
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
29
Live and Let Die (1973,  PG)
30
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
31
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
32
Moonraker (1979,  PG)
33
For Your Eyes Only (1981,  PG)
34
Octopussy (1983,  PG)
35
A View to a Kill (1985,  PG)
36
Licence To Kill (1989,  PG)
37
The Living Daylights (1987,  PG)
38
GoldenEye (1995,  PG-13)
39
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
40
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
41
Die Another Day (2002,  PG-13)
42
Casino Royale (1967,  G)
43
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Didn't think I was going to like this Bond movie but I did, it was great and Daniel Craig is a HUNK!
44
Click (2006,  PG-13)
Click
Good movie but it was very sad too in a way. There is a moral there.
45
Uncle Buck (1989,  PG)
Uncle Buck
Fabulous, fabulous movie, very funny and entertaining and I just adore John Candy.
46
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
The Stepford Wives
First time around I hated this movie (The original I mean) But I simply loved this version.
47
Diabolique (1996,  R)
Diabolique
Very erotic movie, loved it! Then again I really like Sharon Stone.
48
Basic Instinct (1992,  R)
Basic Instinct
Thrillng, sexy, scary, great! Again, I like Sharon Stone.
49
Gia (1997,  R)
Gia
Absolutely superb! Angelina is fabulous in this movie as Gia, it is quite sad but thrilling too.
50
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Not my all time favourite movie but seeing as Angelina was there.......it was good anyway!
51
Bound (1996,  R)
Bound
I enjoyed this, added lesbian feature too!
52
Sin City (2005,  R)
Sin City
Although I hate violent movies I enjoyed this one. It didn't seem so real in a way.
53
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
54
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
55
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
Really enjoyed this one, though not really into horror movies anymore.
56
Footloose (1984,  PG)
Footloose
Brilliant! Lively, energetic and made me want to dance myself.
57
Flashdance (1983,  R)
Flashdance
okay, not as good as footloose though.
58
My Geisha (1962,  Unrated)
My Geisha
Suprisingly good movie, though of course a little dated.
59
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
Complicated but very good movie.
60
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
lovely feel good movie
61
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
Great story and a 'nice' movie to wacth with your partner. Loved it!
62
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This was a wonderful movie, I am really fascinated by the whole culture though so might be a little biased. The star in this movie was truly beautiful. Well worth watching
63
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Very Complicated for me but a great movie nonetheless.
64
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
65
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Again, a complicated one but great movie still.
66
Erin Brockovich (2000,  R)
Erin Brockovich
This is a movie I never wanted to see for some strange reason. I was pleasantly surprised, it was a decent movie although I really didn't like the character Julia Roberts played at all, she was a brat!! Well worth watching though.
67
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
Not the best movie but I enjoyed it nonetheless.
68
The Interpreter (2005,  PG-13)
The Interpreter
Fabulous movie, intriguing, thrilling and edeg of the seat stuff. Nicole Kidman is very good too.
69
Wild Hogs (2007,  PG-13)
Wild Hogs
Really funny movie, nice story line, sometimes I was worried for the Wild Hogs, but I needn't have been! Not fond of William Macy but he was good in this movie.
70
Blue Murder at St. Trinian's (1957,  Unrated)
Blue Murder at St. Trinian's
Just watching this now. Seems like a decent old movie, though of course very dated! Will update when I have finished it. George Cole is a real Cad!
71
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
The Pelican Brief
Brilliant! Intriguing and kept me on the edge of my seat. Julia Roberts plays a good role in this one.
72
The Firm (1993,  R)
The Firm
Saw this some time ago now but from what I remember it was a very good movie. Not fussed on Tom Cruise though, even so I enjoyed this one.
73
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Monster-in-Law
Very good movie. Jane Fonda really was the monster in law, perfect in this role! J Lo was also very good and I thoroughly enjoyed this movie. It was better than I expected.
74
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty
Very funny movie. Well worth watching. A good story line too which surprised me.
75
Entrapment (1999,  PG-13)
Entrapment
Brilliantly thought out movie. Still had me on the edge of my seat. Fabulous!
76
Father of the Bride (1991,  PG)
Father of the Bride
Wonderful story, spectacularly funny.
77
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
Father of the Bride Part II
Another very funny sequel from the brilliant Steve Martin.
78
Playing by Heart (1998,  R)
Playing by Heart
This started as a rather slow movie, but then all the characters were linked somehow and it turned into an amazing film. Angelina Jolie was fabulous in this one, I think it was the best I have seen her. The story was often sad and touching but really well thought out.
79
The Bone Collector (1999,  R)
The Bone Collector
Brilliant movie, full of intrigue and suspense. I didn't know what was going to happen. Angelina played a great role in this as did Denzel Washington too. Well worth watching.
80
Dennis the Menace (1993,  PG)
Dennis the Menace
Brilliant movie, very funny. Walter Mattheau is amazingly funny in this movie. Great stuff!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments