My Favorite Movies


  ellozy's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in America (1984,  R)
Once Upon a Time in America
Nobody's ever told a story this way, over three hours long and leaves you wanting for more..James Woods and Robert De Niro in the most amazing friendship ever captured on film..
2
The Aviator (2004,  PG-13)
3
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
The Last Temptation of Christ
"I Am The Lamb"
Scorsese's best and an amzing performance by Willem Dafoe and Ellyn Burnsteen...and Peter Gabriel's soundtrack needs no introduction
4
Yellow Submarine (1968,  G)
5
Taxi Driver (1976,  R)
6
The Dreamers (2004,  NC-17)
7
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris)
Extremely raw portrayal of love and sexuality, Brando is as sympathetic as he is self destructive..
8
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
9
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
10
Mad Max (1979,  R)
Mad Max
An Intelligent Action Flick....great ending scene
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
12
Requiem for a Dream (2000,  R)
13
Fight Club (1999,  R)
14
The Wild Bunch (1969,  R)
15
Straw Dogs (1971,  R)
16
GoodFellas (1990,  R)
17
Oldboy (2005,  R)
18
A Clockwork Orange (1971,  R)
19
Full Metal Jacket (1987,  R)
20
Superman (1978,  PG)
21
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
22
The Hidden Fortress (1958,  Unrated)
23
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
24
La Haine (Hate) (1996,  R)
25
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
26
Scarface (1983,  R)
27
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
28
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
29
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
30
Bab el shams (The Gate of Sun) (2004,  Unrated)
31
Al-Ard (The Earth) (The Land) (1969,  Unrated)
32
Iskanderija... Lih? (Alexandria... Why?) (1978,  Unrated)
33
Bab el hadid (Cairo Station) (The Iron Gate) (1958,  Unrated)
34
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
35
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
36
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
37
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
38
Django (1966,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments