My Favorite Movies
| Elpedro's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 2 |
Clerks (1994, R) |
|
| 3 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 4 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 5 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 6 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 7 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 8 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 9 |
Office Space (1999, R) |
|
| 10 |
Sideways (2004, R) |
|
| 11 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 12 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 13 |
Anything Else (2003, R) |
|
| 14 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 15 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 16 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 17 |
Reds (1981, PG) |
|
| 18 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 19 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 20 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
| 21 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 22 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 23 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 24 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 25 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 26 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 27 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 28 |
Top Secret! (1984, PG) |




























