My Favorite Movies


  elvisezgi's Rating My Rating
1
GoodFellas (1990,  R)
2
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
a must-see
3
300 (2007,  R)
4
American History X (1998,  R)
5
August Rush (2007,  PG)
6
Awakenings (1990,  PG-13)
7
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Back to the Future Part III (1990,  PG)
11
Casino (1995,  R)
12
In Bruges (2008,  R)
13
The Machinist (2004,  R)
14
Memento (2000,  R)
15
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
19
The Kite Runner (2008,  PG-13)
20
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
21
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
22
The Shutka Book of Records (2005,  Unrated)
The Shutka Book of Records
one of the finest documentaries I've ever seen.
23
Down with Love (2003,  PG-13)
24
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
25
The Fall (2006,  R)
26
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
quite spooky
27
The Red Violin (1999,  R)
28
Waitress (2007,  PG-13)
29
Walk the Line (2005,  PG-13)
30
We Own the Night (2007,  R)
31
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
32
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) (2008,  Unrated)
33
Chak De! India (2007,  Unrated)
34
The Rising (Mangal Pandey) (2005,  Unrated)
35
Akele Hum Akele Tum (1995,  Unrated)
36
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
37
Devdas (2002,  Unrated)
38
Fanaa (2006,  Unrated)
39
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
40
Ghajini (2008,  Unrated)
41
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
42
Water (2005,  PG-13)
43
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
44
Cheeni Kum (Less Sugar) (2007,  Unrated)
45
Elvis: That's the Way It Is (1970,  PG)
46
Elvis on Tour (1972,  G)
47
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
48
Sister Act (1992,  PG)
49
Schindler's List (1993,  R)
50
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
51
Powder (1995,  PG-13)
52
Shine (1996,  PG-13)
53
The Pianist (2002,  R)
54
Hababam Sinifi (Outrageous Class) (1975,  Unrated)
55
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
56
Bheja Fry (2006,  Unrated)
57
Main Hoon Na (2004,  G)
58
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
59
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
60
Bhoothnath (2008,  Unrated)
61
Guru (2007,  Unrated)
62
The Green Mile (1999,  R)
63
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
64
Aaja Nachle (2007,  Unrated)
65
Dor (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments