My Favorite Movies


  1. emiliotejera
  2. Emilio

An explanation to this list: the 200 first movies are my fav ones, just that. Then it comes a group of films that must be included also by other reasons: TV movies, musicals, for kids, advertisements, short movies, documentals, movies which are important by a special cinematographic value (they are representative of a particular actor, director, style, special message...), or which are based point-by-point in magnificient literary works. So you can also find very interesting and high-rated films in the last part of the list (the 232nd is just the same as number 6, but it is repeted on Flixter).

  emiliotejera's Rating My Rating
1
The Quiet American (2002,  R)
2
The Constant Gardener (2005,  R)
3
Train de Vie (Train of Life) (1999,  R)
Train de Vie (Train of Life)
It combines the humour that would come from a Wilder movie, with the funny plot of Jewishes trying to look like Nazis but asking for kosher food, and accused by their own partners of being Nazis, but after the discussion they all pray together. In this fake deportation train, even comunism starts to appear, but political and sentimental questions get crossed. Very funny, funny film, with a clever sense of humour, and some unforgettable touchs of lyrism (town´s fool is magnificient). A little jewel for our eyes.
4
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
5
Freaks (1932,  Unrated)
Freaks
Tod Browning made this film with all real actors with physical deformations, who worked for circus to have a relative normal life. And that is the great succcess of this film, to tell the story of these "monsters", with lots of humanity, as people with its own dreams, moments to get fun, ways to develop rutines despiste their diseases, codes, and, of course, anxious to revenge if they are offended. Because what you do to one of us, it´s done to all of us.
6
El Verdugo (Not on Your Life) (1963,  Unrated)
El Verdugo (Not on Your Life)
Was it possible to make a speech against death penalty under a dictatorship, and even, make it as a comedy? García Berlanga and Azcona, probably the best couple in Spanish cinema ever, got it. The story is about a person who inherits the charge of executioner from his father-in-law, although he doesn´t want it, just to feed the family, and because they swear him he´s not going to kill anyone. However, he gets more involved each time by reasons he does not control. A very funny comedy, with great moments (the one in the lake reflects the surrealism the dictatorship had itself), but that also gives you the opportunity to think about death penalty, and the forgotten and unforgiven role of the executioner.
7
The Great Dictator (1940,  G)
The Great Dictator
Should be watched at schools -OBLIGATORY
8
Memento (2000,  R)
9
The Night of the Hunter (1955,  PG)
The Night of the Hunter
Memorable Robert Mitchum; also scenes in the river.
10
Birdy (1984,  R)
11
Dog Day Afternoon (1975,  R)
12
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
13
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
14
Schindler's List (1993,  R)
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
16
Big Fish (2003,  PG-13)
17
One, Two, Three (1961,  Unrated)
18
V for Vendetta (2006,  R)
19
The Godfather, Part II (1974,  R)
20
El Secreto de Sus Ojos (The Secret of Her Eyes) (2009,  PG-13)
El Secreto de Sus Ojos (The Secret of Her Eyes)
Great! Incredible! Enormous Campanella! He takes a lawyers-thriller (Darín remembered to Al Pacino in his best times) and to a I-can-not-breathe-while-looking-it he adds wonderful touchs of poetry, tenderness and incisive humour. Although the rhytm is slow, you never get bored, as the script is incredible. Amazing sensation!
21
Topkapi (1964,  Unrated)
Topkapi
Really funny. Unforgettable, tender Ustinov.
22
The Elephant Man (1980,  PG)
23
Dead Poets Society (1989,  PG)
24
The Truman Show (1998,  PG)
25
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Impossible to say anything, just laugh, laugh, laugh... As an annecdote, it was forbidden in Norway, fact what was used as an advertisement in Sweden.
26
Midnight Cowboy (1969,  R)
27
The Holy Innocents (Los santos inocentes) (1984,  PG)
28
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
29
Good Bye, Lenin (2004,  R)
30
M (1931,  Unrated)
31
Princesas (2005,  Unrated)
32
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
33
The Third Man (1949,  Unrated)
34
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
35
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
36
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
37
JFK (1991,  R)
38
Contact (1997,  PG)
39
Awakenings (1990,  PG-13)
40
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
41
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
42
Spartacus (1960,  PG-13)
43
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
44
Crash (2004,  R)
Crash
Matt Dillon master scene, as well as the final one, are unforgettable.
45
Groundhog Day (1993,  PG)
46
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
47
WarGames (War Games) (1983,  PG)
48
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
Incredible, incredible, incredible end. Everything what was unsolved in 2001 is now revealed, and it has sense!
49
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
(This comment was before watching it): A film against consumism and generating rubish, and conservatives say it is communist? It is clear that when you put a message, people with interests accuse you of strange things to discredit you. It is said it is poetic and dark. I would like to check it by myself.
(After watching it): I want to be like Wall-E, a mixture of Woody Allen, Chaplin and Short Circuit... If I have children, I´ll put them the names of Wall-E and EVA.
50
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles)
I have seen it again, and I have got amazed again by this wonderful story. Not only a thrilling testimony about the WWI, based on a consistent book; not only Jean Pierre Jeunet doing it perfectly again, with those yellow and brown filters, and his marvelous secondary characters and little details that were so brightful also en Amelie; not only Jodie Foster making such a delightful role; even more (now I realize) the two more on-fashion actresses of France, acting together, with also a great work from Ulliel. In summary, a film you must not loose by any circumstance.
51
The Dark Knight (2008,  PG-13)
52
Seven (Se7en) (1995,  R)
53
Finding Forrester (2000,  PG-13)
54
Stargate (1994,  PG-13)
55
Dangerous Minds (1995,  R)
56
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
57
Sleepers (1996,  R)
58
The Public Eye (1992,  R)
The Public Eye
Great Pesci. Great character. Great story. And of course, excellent photography.
59
Les Miserables (1998,  PG-13)
Les Miserables
Incredible, incredible end.
60
Babel (2006,  R)
61
Batman Begins (2005,  PG-13)
62
Spellbound (1945,  Unrated)
63
Good Will Hunting (1997,  R)
64
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
65
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
66
Rain Man (1988,  R)
67
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
68
The English Patient (1996,  R)
69
Under Suspicion (2000,  R)
70
The NeverEnding Story (1984,  PG)
71
Unbreakable (2000,  PG-13)
72
Network (1976,  R)
73
The Method (El Metodo) (2007,  Unrated)
74
The Untouchables (1987,  R)
75
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
76
The Devil's Advocate (1997,  R)
77
Z (1969,  PG)
78
Lady in the Water (2006,  PG-13)
79
A Perfect World (1993,  PG-13)
80
Shower (2000,  PG-13)
81
Kitchen Stories (2004,  PG)
82
The Sting (1973,  PG)
83
Brassed Off (1997,  R)
84
A Day at the Races (1937,  Unrated)
85
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
As Del Toro says, is a film about the value of disobeying...
86
Save the Tiger (1973,  R)
87
Dogville (2003,  R)
88
Sommersby (1993,  PG-13)
89
Back to the Future Part II (1989,  PG)
90
Back to the Future (1985,  PG)
91
Back to the Future Part III (1990,  PG)
92
Persepolis (2007,  PG-13)
93
The Shawshank Redemption (1994,  R)
94
La Strada (The Road) (1954,  PG)
La Strada (The Road)
Although the behaviour of the characters is completely fool (and makes you loose your nerves), it is a really touching story. Three main points: Anthony Quinn, Nino Rota´s wonderful music, and the incredible acting of the even, even more lovely Giulietta Massina...
95
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria)
Lovely, lovely Giulietta Massina
96
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
Mary Shelley's Frankenstein
Good revision of the myth, taking it to the origins. EXCELLENT ACTORS.
97
Vertigo (1958,  PG)
98
Changing Lanes (2002,  R)
Changing Lanes
"You owe me twenty minutes".
99
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
100
The Odd Couple (1968,  G)
101
Rear Window (1954,  PG)
102
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
103
Agora (2010,  Unrated)
Agora
For me, the real film that shows that you can make a good historical movie again. Tell us the story of Hypathia, the last great scientific of antiquity, a woman that defended that philosophy and knowledge were something important, model for feminists and scientifics. Takes us to Alexandria in the time of Romans, shows as the famous Lighthouse and the Library, and talks mainly about religious intolerance. A movie against fanatism, then and ever, in which we can find lots of things in common with our present time. Very intelligent movie, and a song directed to stars.
104
Gran Torino (2009,  R)
105
The Front Page (1974,  PG)
106
The Usual Suspects (1995,  R)
107
The Fortune Cookie (1966,  Unrated)
108
The Conversation (1974,  PG)
109
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
110
Inherit the Wind (1988,  Unrated)
111
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
112
Runaway Jury (2003,  PG-13)
113
Fatherland (1994,  Unrated)
114
Double Indemnity (1944,  Unrated)
115
The Prestige (2006,  PG-13)
116
Red Dragon (2002,  R)
117
The Silence of the Lambs (1991,  R)
118
Touch of Evil (1958,  PG-13)
119
The Girl of Your Dreams (1998,  R)
The Girl of Your Dreams
Penélope Cruz makes a very good play; away for that, very funny script, and impacing end. Good comedy but with really serious moments.
120
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
I think I will never forget the moment Ernesto crosses the river.
121
Tu nombre envenena mis sueños (Your Name Poisons My Dreams) (1996,  Unrated)
122
Time After Time (1979,  PG)
123
Death of a Cyclist (Muerte de un ciclista) (1958,  Unrated)
124
The Blues Brothers (1980,  R)
125
Volver (2006,  R)
126
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
I am going to make a spoiler: don´t you think the film itself is a metaphor of India? Not only because, although nobody wanted to distribute it, they got 8 Oscars and worldwide acknowledgement. Just look at the central topic of the film: the main character -as India- has crossed through many difficulties that now are useful to him to answer the questions and triumph.
127
All the President's Men (1976,  R)
128
The Godfather (1972,  R)
129
Braveheart (1995,  R)
130
Short Circuit 2 (1988,  PG)
131
The Front (1976,  PG)
132
Primal Fear (1996,  R)
133
Ministry of Fear (1944,  Unrated)
Ministry of Fear
I expected a lot from a combination of a Graham Greene´s story and Fritz Lang´s direction. And at the beginning, it seems magnificient, with the extraordinary atmosphere from the German director, and the curtains of mistery that appear after each step, away from a very good work with scenography and cinematography. However, the film looses that great impact as time goes by, and becomes a more much conventional spies story. As a Flixter pal said, it had all the ingredients to be the best film noir story ever, but it was only close. A new revision of this story, increasing the film noir tone, getting deeper in the psychological aspects of the characters, increasing the number of twists and overcoming the war stereotypes, will be necessary to make a perfect story from this classic, which, anyway, is deserved to be seen.
134
Ed Wood (1994,  R)
135
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
Catwoman by Michelle Pfeiffer, one of the best female villains in history of cinema. Very gothic and dark.
136
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
What I liked about this film was 1) the excellent actors for musketeers, 2) the change in the relations among them: De Artagnan as an enemy, Porthos comic and suicide, Aramis adquiring a critic role that we never suspected in the most superficial of the four...
137
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
138
Simone (S1m0ne) (2002,  PG-13)
139
American Gangster (2007,  R)
140
The Happening (2008,  R)
141
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
142
Mystic River (2003,  R)
143
Fallen (1997,  R)
144
Signs (2002,  PG-13)
145
The Village (2004,  PG-13)
The Village
It is not a film that makes you feel fear: it is a film about fear...
146
Blade Runner (1982,  R)
147
Outbreak (1994,  R)
148
Así en el cielo como en la tierra (On Earth as It Is in Heaven) (1995,  Unrated)
149
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2007,  Unrated)
150
The Chamber (1996,  R)
151
The Man from Earth (2007,  Unrated)
The Man from Earth
In some aspects, it´s an anti-film. Conceived as a sofa-discussion, in some momentos the reactions of characters -actors do good, but you can see they are not enormous ones- are more academical than real. However, it´s a strong script, everything is well justified, intelligently thought, and the films deserves to be watched.
152
Little Miss Sunshine (2006,  R)
153
American Beauty (1999,  R)
154
The Confession (1999,  R)
155
Snake Eyes (1998,  R)
156
Nixon (1995,  R)
157
El Lobo (Wolf) (2004,  R)
158
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
Das Leben der Anderen (The Lives of Others)
Reminds "The conversation" of Coppola, and the old films of spies and controverted moral decisions. A good example of how a good movie can be done just with good intentions and guionists, but has also good actors. A pity that the principal actor died recently.
159
The Paper (1994,  R)
160
K-PAX (2001,  PG-13)
161
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
162
Stand by Me (1986,  R)
163
Casablanca (1943,  Unrated)
164
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
165
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
166
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
Wonderful interpretations of both the father and the son. Good way to represent the anguish of those who are always about to loose everything they have. Should be watched at schools.
167
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
168
Four Minutes (Vier Minuten) (2006,  Unrated)
169
Te doy mis ojos (Take My Eyes) (2006,  Unrated)
170
It's Alive (1973,  PG)
171
*batteries not included (1987,  PG)
172
The War (1994,  PG-13)
173
Whose Life Is It Anyway? (1981,  R)
174
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
175
Frost/Nixon (2008,  R)
Frost/Nixon
Excellent acting from Langella. Also, good way to focus the story as a false documental, talking the pulse to all the characters. You really feel the pressure under the project, mainly in the fight that Frost has with his own past and with other people. Very good work.
176
Music Box (,  Unrated)
177
Scent of a Woman (1992,  R)
178
The Dancer Upstairs (2002,  R)
179
Shadow of the Vampire (2000,  R)
180
Marnie (1964,  PG)
181
Elsa y Fred (2008,  PG)
Elsa y Fred
En un cine donde suelen abundar los romances descafeinados de adolescentes, sorprende esta preciosa y original historia de amor entre dos personas mayores. China Zorilla está fabulosa, insuperable, hipnotizadora, con un verbo tan fluido como el de Ozores en sus mejores tiempos. Y Manuel Alexandre, tan majestuoso como siempre. Recomendada.
182
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
183
The Life of David Gale (2003,  R)
184
Wall Street (1987,  R)
185
Oscar (1991,  PG)
186
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
187
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
188
Ransom (1996,  R)
189
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
The most anti-militarist belic film I have ever seen (impossible to believe, aparently, when you see the first 10-15 min). I have never seen a more irritating heroe than the one interpreted by Alec Guinness (reminding me, sometimes, a mixture of a tragic Peter Sellers and a "How to be british" book). The bad point (apart from the long duration): all the enemies are fool -but it was very common in the films of that time.
190
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
191
Unforgiven (1992,  R)
192
With Honors (1994,  PG-13)
193
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
194
Philadelphia (1993,  PG-13)
195
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
196
A Few Good Men (1992,  R)
A Few Good Men
It was my first lawyers film, and it impacted me. Fabulous Nicholson as a presuntuous, iron-made militar. "I have breakfast all morning in front of a thousand people that want to kill me" (not exact, I saw it in Spanish). Also a good thinking about human life value and dignity.
197
Phenomenon (1996,  PG)
198
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
199
Modern Times (1936,  Unrated)
200
The Amazing Spider-Man (1977,  Unrated)
201
Columbo: Columbo Goes to the Guillotine (TV SHOW) (,  Unrated)
202
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
203
An American Tail (1986,  G)
An American Tail
One of my favourites when I was a child. If I had children, I would recommend them to watch it.
204
The Great Mouse Detective (1986,  G)
205
The Land Before Time (1988,  G)
206
Dumbo (1941,  G)
207
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) (1976,  Unrated)
208
Up (2009,  PG)
209
Ice Age (2002,  PG)
210
Pete's Dragon (1977,  G)
211
Mary Poppins (1964,  G)
212
Return to Oz (1985,  PG)
213
Dancer in the Dark (2000,  R)
214
Evita (1997,  PG)
215
El Padrecito (1964,  Unrated)
El Padrecito
This is the one I like most from Cantinflas films, but it doesn´t mean the others are worse.
216
Limelight (1952,  G)
217
Dead Man Walking (1995,  R)
218
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
Cyrano De Bergerac
The verses of Edmon Rostand are incredible. Not just a love story (as many people, including myself, believed), but the story of a man who follows his way of life in spite of all troubles that it implies. It is not broadly known that Cyrano was a real person, and that lots of things that are told in the play about him are true (including some of his writings and ideas).
219
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
Pretty loyal adaptation. Of course, it couldn´t reach the deepness of the original, and of course, it couldn´t employ the good qualities of the comic fomat, but, come on!, it´s an adaptation, the idea was to take the general idea of the good story and explore the possibilities of cinema, not trying to get the good features of comic format, but to substitute them by the good points of cinema (for example, music!, that is really well-chosen). As you can presume, the main problems come from trying to tell a so-long story in just a reduced film (the extended version will probably be much better), so I understand that people that haven´t read comic don´t understand some parts, or think things go much quicker than they should -mainly, it is difficult to understand characters´ motivations, and you can see the "mark" of the scissors applied in some parts of the film. The changes from the original argument are mainly showing some parts that we lost in the comic (interesting change of point of view), other way to organize some facts, and principally the end, maybe more logical and self-conclusive, but without some of the strong implications that the original one had. So, finally, it is a good film to see, maybe make you think more questions than answers, but that is the point, the film is a way you decide to read the comic, that is a masterpiece in literature. Although I must say, you enjoy much from the film if you have previously read the graphic novel, so, start with it.
220
Othello (1995,  R)
221
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
The film was not excellent, but has a good message, good ambientations, good actors, and it is imprescindible for the ones that got fascinated by the character when we were young.
222
William Shakespeare's Julius Caesar (1953,  Unrated)
William Shakespeare's Julius Caesar
Powerful speech of Marc Anthony.
223
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
224
Bowling for Columbine (2002,  R)
225
La Cabina (The Phone Box) (The Telephone Box) (1972,  Unrated)
226
Medianeras (2005,  Unrated)
227
Binta y la gran idea (Binta and the Great Idea) (2004,  Unrated)
Binta y la gran idea (Binta and the Great Idea)
Wonderful, wonderful idea! Just see it, it is only 30 min long, and the end, it is incredible
228
Éramos pocos (One Too Many) (2005,  Unrated)
229
Skhizein (2008,  Unrated)
230
The Key to Reserva (2007,  Unrated)
231
Jack the Ripper (1988,  PG)
232
The Executioner (1963) (,  Unrated)
The Executioner (1963)
Was it possible to make a speech against death penalty under a dictatorship, and even, make it as a comedy? García Berlanga and Azcona, probably the best couple in Spanish cinema ever, got it. The story is about a person who inherits the charge of executioner from his father-in-law, although he doesn´t want it, just to feed the family, and because they swear him he´s not going to kill anyone. However, he gets more involved each time by reasons he does not control. A very funny comedy, with great moments (the one in the lake reflects the surrealism the dictatorship had itself), but that also gives you the opportunity to think about death penalty, and the forgotten and unforgiven role of the executioner.

Comments (3)


Post a comment

Recent Comments

  1. emiliotejera
    emiliotejera posted 445 days ago

    I will also like to add "Napoleon", with Christian Clavier (not in Facebook)

  2. emiliotejera
    emiliotejera posted 369 days ago

    I would also like to add Depardieu´s version of The Count of Monte Cristo, but it is not in Facebook.

  3. emiliotejera
    emiliotejera posted 368 days ago

    Although it is difficult to make stadistics, as the list is constantly changing, we can say the more repeated directors are Billy Wilder and M. Night Shyamalan; in actors, Morgan Freeman and Al Pacino, and in actresses, Jodie Foster and Penélope Cruz.