My Favorite Movies
| emmasmith578's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
When the Bough Breaks (1994, R) |
|
| 2 |
Bad Santa (2003, R) |
|
| 3 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 4 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 5 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 6 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 7 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 8 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 9 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 10 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 11 |
Teen Wolf (1985, PG) |
|
| 12 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 13 |
Saw (short film) (2003, Unrated) |
|
| 14 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 15 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 16 |
Flatliners (1990, R) |
|
| 17 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 18 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 19 |
The Karate Kid (1984, PG) |
|
| 20 |
What Lies Beneath (2000, PG-13) |
|
| 21 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 22 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 23 |
Overboard (1987, PG) |
|
| 24 |
The Money Pit (1986, PG) |
|
| 25 |
Drop Zone (1994, R) |
|
| 26 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 27 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 28 |
Gremlins (1984, PG) |
|
| 29 |
This Boy's Life (1993, R) |
|
| 30 |
The 'Burbs (1989, PG) |
|
| 31 |
Pulse (1988, PG-13) |
|
| 32 |
Fright Night (1985, R) |
|
| 33 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 34 |
The Messengers (2007, PG-13) |
|
| 35 |
The Host (Gwoemul) (2007, R) |
|
| 36 |
Wolf (1994, R) |
|
| 37 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 38 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 39 |
The Crow (1994, R) |
|
| 40 |
Into the West (1993, PG) |
|
| 41 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 42 |
The Invisible (2007, PG-13) |
|
| 43 |
Them (Ils) (2007, R) |
|
| 44 |
Alien (1979, R) |
|
| 45 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 46 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 47 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 48 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 49 |
Underworld (2003, R) |
|
| 50 |
True Romance (1993, R) |
|
| 51 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 52 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 53 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 54 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 55 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 56 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 57 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 58 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 59 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 60 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 61 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 62 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 63 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 64 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 65 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 66 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 67 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 68 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 69 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 70 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 71 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 72 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 73 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 74 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 75 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 76 |
Scream (1996, R) |
|
| 77 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 78 |
Scarface (1983, R) |
|
| 79 |
Saw (2004, R) |
|
| 80 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 81 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 82 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 83 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 84 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 85 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 86 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 87 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 88 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 89 |
Predator (1987, R) |
|
| 90 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 91 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 92 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 93 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 94 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 95 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 96 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 97 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 98 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 99 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 100 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 101 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 102 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 103 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 104 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 105 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 106 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 107 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 108 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 109 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 110 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 111 |
Jarhead (2005, R) |
|
| 112 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 113 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 114 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 115 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 116 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 117 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 118 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 119 |
Hook (1991, PG) |
|
| 120 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 121 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 122 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 123 |
Halloween (1978, R) |
|
| 124 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 125 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 126 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 127 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 128 |
Ghost (1990, R) |
|
| 129 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 130 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 131 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 132 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 133 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 134 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 135 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 136 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 137 |
Fargo (1996, R) |
|
| 138 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 139 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 140 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 141 |
Dogma (1999, R) |
|
| 142 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 143 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 144 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 145 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 146 |
Crash (2004, R) |
|
| 147 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 148 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 149 |
Con Air (1997, R) |
|
| 150 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 151 |
Collateral (2004, R) |
|
| 152 |
Clerks (1994, R) |
|
| 153 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 154 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 155 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 156 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 157 |
Blade (1998, R) |
|
| 158 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 159 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 160 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 161 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 162 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 163 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 164 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 165 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 166 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 167 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 168 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 169 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 170 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 171 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 172 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 173 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 174 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 175 |
30 Days of Night (2007, R) |














































































































































































