My Favorite Movies


  emmz666's Rating My Rating
1
House of 1000 Corpses (2003,  R)
2
The Devil's Rejects (2005,  R)
3
Saw II (2005,  R)
4
Saw (2004,  R)
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
8
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
9
School of Rock (2003,  PG-13)
10
The Longest Yard (2005,  PG-13)
11
American Pie (1999,  R)
12
Friday the 13th (1980,  R)
13
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
14
Next Friday (2000,  R)
15
Friday (1995,  R)
16
Friday After Next (2002,  R)
17
Halloween (1978,  R)
18
Halloween II (1981,  R)
19
Halloween - Resurrection (2002,  R)
20
Halloween H2O (1998,  R)
21
Child's Play (1988,  R)
22
Child's Play 2 (1990,  R)
23
Child's Play 3 (1991,  R)
24
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
25
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
26
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
27
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
28
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
29
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
30
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
31
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
32
In the Name of the Father (1993,  R)
In the Name of the Father
i cry every time i watch this
33
The Devil's Own (1997,  R)
The Devil's Own
and its not cause brad pitt dies
34
House (Ding Dong, You're Dead) (1986,  R)
35
Dumplings (Gaau ji) (2004,  Unrated)
36
Children of the Corn (1984,  R)
37
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me
brilliant film
38
Stephen King's It (1990,  Unrated)
Stephen King's It
started my clown thing
39
Blade (1998,  R)
40
2001 Maniacs (2005,  R)
2001 Maniacs
robert englund in an eye patch who needs more
41
Dogma (1999,  R)
Dogma
i always knew god was a woman
42
Clerks (1994,  R)
43
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
got to love them
44
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
45
Chopper (2001,  R)
Chopper
good old uncle chop chop!!!
46
American History X (1998,  R)
47
Con Air (1997,  R)
Con Air
dont care what anyone else thinks this movie rocks!!
48
Sleepy Hollow (1999,  R)
49
Linkin Park: Live in Texas (,  Unrated)
50
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
51
Face/Off (1997,  R)
52
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
loved the games now the movies
53
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
prefer the games but enjoyed the films mon the zombies
54
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction
i loved this was f**king brilliant cant wait till the 4th one now and there will be a 4th or i will cry.

i love the devil dogs much better visually than the first one and the zombies class.
55
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
classic
56
Evil Dead 2 (1987,  R)
57
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness
love this film watched it loads

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments