My Favorite Movies


  1. enchanted66
  2. Enchanted

MOVIES I SAW AND ENJOYED THEM!!

  enchanted66's Rating My Rating
1
The Water Horse: Legend of the Deep (2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
This is one of those movies that just when you think things are at their worst you get a happy ending.This kid was near the end of his rope trying to save the water horse.A real good movie.
2
Underdog (2007,  PG)
Underdog
This had to be the first movie i stopped in my tracks for,mostly when you spy a flying dog out the corner of your eye.Fun movie to watch.














This is the only movie that i've ever seen with a flying dog who has special powers.When i first started watching this movie i thought it might not be worth watching but actually its a good movie.It does have a lot of laughs in it mostly when this boy starts thinking hes going crazy because he hears the dog talking.If your having a bad day check this movie out.
3
Bubble Boy (2001,  PG-13)
Bubble Boy
This boy is determined,bubble or not to get to the girl he loves and stop her from marrying someone else.THe fun part is he goes through so much just to get to her.His like a nerd in a bubble.Check it out and see for yourself.
4
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
I like the style and look of this movie and the way it brings you back to the 70's.Mike Myers in different get-ups is pretty funny.














I like watching Michael Myers In this Movie,Such a good and funny actor.Little mini me was what made me catch the movie.Once i started watching it i was entertained by it.
5
Sudden Death (1995,  R)
Sudden Death
Enjoyed this movie and between the son and daughter they made me nervous because i wasn't sure if they would get killed.Maybe 50% action but still was a good movie.
6
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
If These Walls Could Talk 2
Females in love with females and being pregnant with unwanted children.Three generations of females and how they each handle the pregnancy.This is a movie that will keep you wondering what will happen next.To me its shocking how females deal with unwanted pregnancies.
7
The Craft (1996,  R)
The Craft
This is some wicked movie,i love it.The more evil they got the better i enjoyed it.Fasinated by their spells on each other.Seeing things that aren't there was pretty wicked.This movie is a keeper.
8
Soul Plane (2004,  R)
Soul Plane
Lets put it this way,if i was on that plane i would jump without thinking.I don't like snakes or heights but to chose i would jump.All those snakes squirming all over and biting.Love the movie.
9
Boat Trip (2003,  R)
Boat Trip
These two guys are suppose to take a boat trip but they get on the wrong boat.Straight guys soon learn the boat their on is for gays only.Now you know this leads to a lot of laughter.
10
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle
I couldn't tell you which character was the funniest but this movie will sure make you laugh.When guys get lost in the woods you know its going to be funny.Guys always think they know where their going.
11
Snakes on a Plane (2006,  R)
Snakes on a Plane
Lets put it this way,if i was on that plane i would jump without thinking.I don't like snakes or heights but to chose i would jump.All those snakessquirming all over and biting.Love the movie.
12
Shall We Dance (2004,  PG-13)
Shall We Dance
Richard Gere is a very sexy dancer.I liked the dance scenes in this movie.
13
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
I saw this movie a lot and just the other night watched it again.I like the speed and the action.Its kind of exciting watching them steal all those cars.Perfect title.
14
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji
I love this movie and i would hate to be the one playing that game.You never know whats coming next with each roll of the dice.All the animals and actors workd well for this movie.Robin Williams is a very talented actor.
15
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
It seems no matter how many times i see this movie i never get tired of it and it always makes me laugh.It something how a few students staying for detention find at first they never got along only to become good friends in the end.
16
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
Two black guys trying to pass off as two white girls is highly funny to see.Highly entertaining.
17
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
A world of chocolate and its a one of a kind movie about a chocolate factory and a race to see who gets it.
18
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
This movie was pretty good and yes some girls can be mean at times but this movie shows a funny side of meaness.
19
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
You want to laugh till you cry than watch the traps this kid sets for two bad guys.Real good movie.
20
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
The bad guys are in for a real treat when they get snared in this kids traps he makes.Very funny movie.You'll cry from laughing so much.
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Another personal favorite movie with Johnny Depp.This movie is a real tear jerker.Its so sad when he gets picked on by others.When his father dies that is really hard to watch without shedding a tear.Johnny Depp is one of the best actors i ever seen.When an actor can touch the heart of someone watching their movies you know they did good.
22
Breathless (1983,  R)
Breathless
I saw this movie and i was breathless.Richard Gere is very hot in this movie,lets say i saw a little more than expected.awsome movie.
23
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
A love that was strong between two people and though they were both married to others and had their families to take care of they still felt the strong feelings between each other.They chose not to see each other because of their families that needed them but soon the feelings couldn't hold them back from each other.I won't give the last part away but it brought tears to my eyes.Great acting and beautiful scenery.
24
Monster (2003,  R)
Monster
Two females find love with each other but problems do follow as one stars killing.I totally love the hot scenes in this movie.
25
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Monster-in-Law
This movie is one funny movie but it shows what can happen when you try to get to know your mother-in-law.
26
Party Monster (2003,  R)
Party Monster
Party on!!!Love this movie and still see it as often as i can.These guys sure can party.
27
Transamerica (2005,  R)
Transamerica
I was fasinated with this movie.Watching a man try to find a way to tell his son he changed from Stanley to a female named Bree.I'm glad kids are more understanding now a days.Good movie to catch.
28
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
I love these dance movies and lately it seems like more are being made.If you like dance movies this one is an excellent one to see.love the characters and the dancing made me watch it even more.
29
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
There has been a lot more dance movies out lately and this was a very good one.I hated the way the girls parents treated their daughters dance partner because he was a different color.That was the only part of the movie tat bugged me.The ending was fantastic.
30
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
This one was awsome and with a street dancer it was perfect.I did like this one more than the first one.
31
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys
I loved this movie since it first came out.There is a lot of laughs in this movie and i still laugh every time i see it.They have to be the hottest group of vampires i have seen so far.
32
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
When a guy dresses and acts like a female i think its hot.The movie was highly funny.I wished it was longer.
33
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
I love it when the dog gets the mask stuck on his face!! Very funny movie.
34
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Love the sexy dance scenes and Patrick Swayze and Jennifer Grey do a great dance near the end of the movie.Their practice scenes in the movie were funny.
35
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I like these kind of movies because you always wonder whats going to happen next.Good effects and wonderful actors.Its one movie thats real good to see.
36
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
Tom Cruise was awsome in this movie.In the same day i saw this movie i also watched the older movie to compare which one i like best.You know i couldn't pick the best because i enjoy both of them just the same.I like all the effects and everything that goes on in both movies.
37
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
I love the adventure and the length of the movie.You got to love Russell Crowe in this movie.One fine actor.
38
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
I really liked this movie and it was kind of sad as war movies often are.Tom Hanks was amazing and made this movie touch the heart of anyone who saw it.
39
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
Owen Wilson is what makes this movie funny.Hes such a pain in the butt.He stays with his friend until he gets back on his feet again but makes up so many excuses so he doesn't have to leave.So many things go wrong but add humor to this movie.
40
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
A freaky wish makes these two change bodies and when they do its quite a interesting movie.Highly funny.
41
Twister (1996,  PG-13)
42
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory
Will Ferrell is real funny.He made ice skating look easy.What a partner he has on the ice,maybe it should have been a girl but it was funnier Jon Heder as his partner.I did buy the movie.
43
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
Jackie Chan and Chris Tucker are excellent acting together.The movie is more funny with them two together.
44
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
Jim and Jeff are crazy in this movie.They both try to get the same girl.
45
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
I got this movie when it first came out.To this day i still can hear him say,"Life is like a box of chocolates,you never know what your going to get".I also still remember the girl yelling,"run Forest run".It's something how one movie can make you remember so much that has been said.I think Tom Hanks is a bright and funny actor and probably to this day he still remembers those same lines.Its a real keeper.
46
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Ben stiller in another funny movie where its time to meet the inlaws and most knows how rough that can be.Love the movie.
47
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
Dr. Dolittle
When you get Chris Rock,John Leguizamo and Eddie Murphy together you are in for a lot of laughs.And the animals just made the movie all that much more funnier.Its a good movie to see.
48
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
If you are into speed than this is a good movie to see.I love those small fast cars.
49
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
This movie had my attention from the begining.If a movie gets my attention and keeps it than thats one worth watching.I saw it on a day i wasn't even wanting to see a movie but it was excellent.
50
The Boy In The Plastic Bubble (1976,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments