My Favorite Movies
| enchantedsundial's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
|
| 2 |
Pollyanna (1960, G) |
|
|
| 3 |
K-PAX (2001, PG-13) |
|
|
| 4 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
|
| 5 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 6 |
Matilda (1996, PG) |
|
|
| 7 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
|
| 8 |
A Little Princess (1995, G) |
|
|
| 9 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 10 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
|
| 11 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
|
| 12 |
Sherlock Holmes - Dressed to Kill (1946, Unrated) |
|
|
| 13 |
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) (1973, Unrated) |
|
|
| 14 |
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995, R)
I've wanted to watch this film for along time, and over easter I finally got the opportunity to see it. |
|
|
| 15 |
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001, R)
The Devils Backbone is a fantantastic film and is now in my top films list. |
|
|
| 16 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, Unrated) |
|
|
| 17 |
Shock Corridor (1963, Unrated) |
|
|
| 18 |
Mouchette (1967) (, Unrated) |
|
|
| 19 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
|
| 20 |
Spider (2003, R)
Spider is a film that guides you into the life of a person suffering with a mental illness. It is based on a book, although somethings have had to be changed, in order for the audience to understand. |
|
|
| 21 |
Hideous Kinky (1998, R) |
|
|
| 22 |
Brazil (1985, R) |
|
|
| 23 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 24 |
The Golden Voyage of Sinbad (1974, G) |
|
|
| 25 |
Time Bandits (1981, PG) |
|



gpignalberi posted 243 days ago
Some of your favorite movies are mine, too. MCT didn't work very good: it's not a good sample ;)