You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
meaganbutterflyemt's new List
by
Meagan
My favourite films of all kinds of them
by
Euge
ONLY GOOD ONES IVE SEEN
by
trisha
AFI's Top 10 Gangster Movies
by
Christopher
AFI's Top 25 Film Scores
by
Christopher
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Eric
ericholmgren3's Rating
My Rating
1
The Godfather
(1972, R)
2
The Godfather, Part II
(1974, R)
3
Network
(1976, R)
4
Apocalypse Now
(1979, R)
5
Casino
(1995, R)
6
Raging Bull
(1980, R)
7
The Edge
(1997, R)
8
Venus
(2006, R)
9
Nixon
(1995, R)
10
Last Tango in Paris
(1987, NC-17)
11
On Golden Pond
(1981, PG)
12
Who's Afraid of Virginia Woolf?
(1966, Unrated)
13
Carlito's Way
(1993, R)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
15
The Lion in Winter
(1968, PG)
16
First Blood (Rambo: First Blood)
(1982, R)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
18
Grey Gardens
(1975, PG)
19
Jesus Christ Superstar
(1973, G)
20
Jaws
(1975, PG)
21
Rocky III
(1982, PG)
22
The Shining
(1980, R)
23
Platoon
(1986, R)
24
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
26
Chinatown
(1974, R)
27
Dog Day Afternoon
(1975, R)
28
The Last Emperor
(1987, PG-13)
29
Surviving Picasso
(1996, R)
30
The Misfits
(1961, Unrated)
31
Gladiator
(2000, R)
32
I Could Go On Singing
(1963, Unrated)
33
No Country for Old Men
(2007, R)
34
Being There
(1979, PG)
35
A Streetcar Named Desire
(1951, PG)
36
Gorillas in the Mist
(1988, PG-13)
37
Dances With Wolves
(1990, PG-13)
38
The Good, the Bad and the Ugly
(1967, R)
39
Bullitt
(1968, PG)
40
Don Juan DeMarco
(1995, PG-13)
41
The French Connection
(1971, R)
42
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
(1991, R)
43
Mad Max Beyond Thunderdome
(1985, PG-13)
44
The Village
(2004, PG-13)
45
The Ruling Class
(1972, R)
46
JFK
(1991, R)
47
A Fistful of Dollars
(1964, R)
48
A Decade Under the Influence
(1990, R)
49
Gangs of New York
(2002, R)
50
Opening Night
(1977, PG-13)
51
Looking for Richard
(1996, PG-13)
52
Lawrence of Arabia
(1962, PG)
53
Batman
(1989, PG-13)
54
The Missouri Breaks
(1976, PG)
55
Broken Flowers
(2005, R)
56
All the President'