My Favorite Movies


  1. ericwheeler13
  2. eric

50 classic!

  ericwheeler13's Rating My Rating
1
Wild At Heart (1990,  R)
2
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Mulholland Drive (2001,  R)
7
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
10
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
11
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
12
The Getaway (1972,  PG)
13
Gangs of New York (2002,  R)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
15
WALL-E (2008,  G)
16
The Evil Dead (1981,  NC-17)
17
The French Connection II (1975,  R)
18
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
19
The Departed (2006,  R)
20
The English Patient (1996,  R)
21
Any Given Sunday (1999,  R)
22
Magnolia (1999,  R)
23
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
24
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
25
There Will Be Blood (2007,  R)
26
Taxi Driver (1976,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
28
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
29
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
30
Boogie Nights (1997,  R)
31
GoodFellas (1990,  R)
32
Apocalypse Now (1979,  R)
33
The Godfather, Part II (1974,  R)
34
sex, lies, and videotape (1989,  R)
35
Dazed and Confused (1993,  R)
36
Waking Life (2001,  R)
37
SubUrbia (1997,  R)
38
Saving Private Ryan (1998,  R)
39
Jaws (1975,  PG)
40
The Shining (1980,  R)
41
A Clockwork Orange (1971,  R)
42
Full Metal Jacket (1987,  R)
43
The Wrestler (2008,  R)
44
Requiem for a Dream (2000,  R)
45
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
46
American Graffiti (1973,  PG)
47
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
48
Oldboy (2005,  R)
49
Dawn of the Dead (1979,  R)
50
Day of the Dead (1985,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments