My Favorite Movies


  Erin54938402's Rating My Rating
1
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
Click to Rate
2
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
3
Death at a Funeral (2007,  R)
Click to Rate
4
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
5
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
6
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
7
Bambi (1942,  G)
Click to Rate
8
Journey to the Center of the Earth (TV) (2008,  PG)
Click to Rate
9
Curious George (2006,  G)
Click to Rate
10
Dumbo (1941,  G)
Click to Rate
11
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
12
Frosty the Snowman (1969,  G)
Click to Rate
13
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
14
Kermit's Swamp Years (2002,  Unrated)
Click to Rate
15
Feast of Love (2007,  R)
Click to Rate
16
Jumanji (1995,  PG)
Click to Rate
17
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
19
The Fox and the Hound (1981,  G)
Click to Rate
20
Beauty and the Beast (1986,  G)
Click to Rate
21
Poolhall Junkies (2003,  R)
Click to Rate
22
Popeye (1980,  PG)
Click to Rate
23
Apocalypto (2006,  R)
Click to Rate
24
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
Click to Rate
25
Down with Love (2003,  PG-13)
Click to Rate
26
Be Cool (2005,  PG-13)
Click to Rate
27
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
28
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
29
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
30
Lady and the Tramp (1955,  G)
Click to Rate
31
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
32
The Polar Express (2004,  G)
Click to Rate
33
Lost in Space (1998) (1998,  PG-13)
Click to Rate
34
The New Guy (2001,  PG-13)
Click to Rate
35
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
36
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
37
Reign Over Me (2007,  R)
Click to Rate
38
The Cell (2000,  R)
Click to Rate
39
Analyze That (2002,  R)
Click to Rate
40
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
41
My Blue Heaven (1990,  PG-13)
Click to Rate
42
The Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
43
Mission To Mars (2000,  PG)
Click to Rate
44
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
45
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
46
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
47
Patch Adams (1998,  PG-13)
Click to Rate
48
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
Gattaca (1997,  PG-13)
Click to Rate
50
The Bone Collector (1999,  R)
Click to Rate
51
The Whole Nine Yards (2000,  R)
Click to Rate
52
Wild Wild West (1999,  PG-13)
Click to Rate
53
Atlantis (1991,  Unrated)
Click to Rate
54
The Abyss (1989,  PG-13)
Click to Rate
55
Bicentennial Man (1999,  PG)
Click to Rate
56
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
57
Five Weeks in a Balloon (1962,  PG)
Click to Rate
58
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
59
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
60
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Click to Rate
61
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)