My Favorite Movies

  erynsidhe's Rating My Rating
1
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
2
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
3
Babylon 5: In the Beginning (1998,  Unrated)
Click to Rate
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
5
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
10
Alien (1979,  R)
Click to Rate
11
Aliens (Alien 2) (1986,  R)
Click to Rate
12
Tremors (1990,  R)
Click to Rate
13
The Dark Crystal (1982,  PG)
Click to Rate
14
The Secret of NIMH (1982,  G)
Click to Rate
15
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
16
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
17
Ladyhawke (1985,  PG-13)
Click to Rate
18
It Came from Beneath the Sea (1955,  Unrated)
Click to Rate
19
The 13th Warrior (1999,  R)
Click to Rate
20
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
21
Dead Alive (Braindead) (1993,  Unrated)
Click to Rate
22
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
23
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments