My Favorite Movies
these are my all time favorite movies...
| ethelea's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13)
whoa...it was way too amazing!!! if I am to compare it from the first movie, this was more exciting-ecpecially bacause of Jacob Black...seeing Taylor shirtless was breath-taking!!! wow to his six pack abs!!! phasing of Jake to a werewolf-so cool!!... it's just quite different from the book-only few scenes were not included which makes it more interesting!!! |
|
| 2 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 3 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 4 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 5 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 6 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 7 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
| 8 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 9 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 10 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 11 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 12 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 13 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 16 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 17 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 18 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 19 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 20 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
| 21 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 22 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 23 |
5ive Girls (2006, Unrated) |
|
| 24 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 25 |
Ghostbusters 2 (1989, PG) |
|
| 26 |
Over Her Dead Body (2008, PG-13) |
|
| 27 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 28 |
The Lizzie McGuire Movie (2003, PG) |




























