You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Best Ever
by
Kat
Movies I Have in My Room
by
Alexis
hatfullastaz's new List
by
sherri
"Hey guys, wanna see...."
by
angel
Libraman Movies
by
H.A
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Eva
Eva140101443's Rating
My Rating
1
Sixteen Candles
(1984, PG)
2
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
3
Make Mine Music
(1946, Unrated)
4
Grease
(1978, PG)
5
Urban Cowboy
(1980, R)
6
The Emperor's New Groove
(2000, G)
7
10 Things I Hate About You
(1999, PG-13)
8
A Knight's Tale
(2001, PG-13)
9
Accepted
(2006, PG-13)
10
American Wedding
(2003, R)
11
American Pie
(1999, R)
12
American Pie 2
(2001, R)
13
Batman Begins
(2005, PG-13)
14
Batman
(1989, PG-13)
15
Beetlejuice
(1988, PG)
16
Bend It Like Beckham
(2002, PG-13)
17
Blade - Trinity
(2004, R)
18
Blazing Saddles
(1974, R)
19
Blow
(2001, R)
20
Casino
(1995, R)
21
Chocolat
(2000, PG-13)
22
Clerks II
(2006, R)
23
Clueless
(1995, PG-13)
24
Coming to America
(1988, R)
25
Cruel Intentions
(1999, R)
26
Cry Baby
(1990, PG-13)
27
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
28
Dumb and Dumber
(1994, PG-13)
29
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
31
Face/Off
(1997, R)
32
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
(, Unrated)
33
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
34
Forrest Gump
(1994, PG-13)
35
Friday
(1995, R)
36
Gladiator
(2000, R)
37
Grandma's Boy
(2006, R)
38
Hairspray
(1988, PG)
i liked this one better than the new one
39
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
40
Hook
(1991, PG)
41
Hot Fuzz
(2007, R)
42
Hotel Rwanda
(2005, PG-13)
43
Ice Age
(2002, PG)
44
Ice Age 2: The Meltdown
(2006, PG)
45
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
46
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
47
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
48
Knocked Up
(2007, R)
49
Liar Liar
(1997, PG-13)
50
Little Miss Sunshine
(2006, R)
51
Mallrats
(1995, R)
52
Mean Girls
(2004, PG-13)
53
Monsters, Inc.
(2001, G)
54
My Big Fat Greek Wedding
(2002, PG)
55
Napoleon Dynamite
(2004, PG)
56
Norbit
(2007, PG-13)
57
Not Another Teen Movie
(2001, R)
58
Ocean's 11
(1960, PG-13)
59
Office Space
(1999, R)
60
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
61
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
62
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
63