My Favorite Movies
Favorite movie and some I like a lot
| evalena76's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mamma Mia! (2008, PG-13)
Finally I have seen this movie. It`s a fun, romantic and great movie. Love it It`s about a girl wanting her father to give her away at her wedding. She finds three possible men in her mothers diary from the time before she was born. She send them letters and invite them to the wedding. Her mother doesn`t know about it and she gets a little shocked then they arrive to the greek island there the movie is set. A lot happens after that. I think this is the best musical ever that I have seen. Watch it at the cinema :) looking forward to the DVD. |
|
| 2 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 3 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 4 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 5 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 6 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 7 |
Blast from the Past (1999, PG-13)
Loved this movie. :) It`s about a guy that never have seen the world outside his home because he was born in a bomb shelter undergrand. When he is 35 he sees the world and everything in it for the first time. He handle it well but he really stands out because he is diffrent. He meets a girl too. :) It was a sweet movie. |
|
| 8 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 9 |
Pride and Prejudice (, Unrated) |
|
| 10 |
Pride and Prejudice (, Unrated) |
|
| 11 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 12 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 13 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 14 |
All of Me (1984, PG) |
|
| 15 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 16 |
Paulie (1998, PG) |
|
| 17 |
The Scarlet Pimpernel (1982, Unrated) |
|
| 18 |
Color of Night (1994, R) |
|
| 19 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 20 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 22 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 23 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 24 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 25 |
Charlotte Bronte's Jane Eyre (1996, PG) |
|
| 26 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 27 |
The Piano (1993, R) |
|
| 28 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 29 |
Celine Dion - Au Coeur Du Stade (, Unrated) |
|
| 30 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 31 |
Grease (1978, PG) |
|
| 32 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 33 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 34 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 35 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
| 36 |
Stage Beauty (2004, R) |
|
| 37 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 38 |
P.S. (2004, R) |
|
| 39 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 40 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 41 |
Two Weeks Notice (2002, PG-13) |
|
| 42 |
Raising Helen (2004, PG-13) |
|
| 43 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
| 44 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 45 |
The Frighteners (1996, R) |
|
| 46 |
Roxanne (1987, PG) |
|
| 47 |
High Society (1956, G) |
|
| 48 |
Trapped (2002, R) |
|
| 49 |
Gaslight (1944, Unrated) |
|
| 50 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 51 |
Marnie (1964, PG) |
|
| 52 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 53 |
Mind Over Murder (2006, Unrated) |
|
| 54 |
As It Is in Heaven (Så som i himmelen) (2004, Unrated) |
|
| 55 |
Stephen King's The Stand (, Unrated) |
|
| 56 |
The Stand,(Stephen King's The Stand) (, Unrated) |
|
| 57 |
Twelfth Night: Or What You Will (1998, PG) |
|
| 58 |
If Looks Could Kill (1991, PG-13) |
|
| 59 |
Goodnight, Mister Tom (1999, Unrated) |
|
| 60 |
A Fish Called Wanda (1988, R) |
|
| 61 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 62 |
What Lies Beneath (2000, PG-13) |
|
| 63 |
Livet är en Schlager (Once in a Lifetime) (2000, Unrated) |
|
| 64 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 65 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009, PG) |
|
| 66 |
Love Letters (1999, PG-13) |


































































