Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  alicerose07's Rating My Rating
1
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
good chocolatey fun with johnny depp on top!
Click to Rate
2
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
Josie and the Pussycats 4.0 Stars
its josie!!
Click to Rate
3
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 4.0 Stars
tragic love story...by tim burton
Click to Rate
4
Scorched (2002,  PG-13)
Scorched 2.5 Stars
my fav. phrase: you wanna jack with the ripper!
Click to Rate
5
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
the ultimate revenge story!
Click to Rate
6
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Marie Antoinette 3.5 Stars
she was bad, but she had style
Click to Rate
7
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) 4.5 Stars
bunch of teenagers on a island with no way out, given the permission to kill each other...bring it on!
Click to Rate
8
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire 4.0 Stars
i luv vampires
Click to Rate
9
Batman Forever (1995,  PG-13)
Batman Forever 3.0 Stars
its flipping batman wats not to love!
Click to Rate
10
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 4.0 Stars
it was so kool!!!!
Click to Rate
11
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure 3.5 Stars
Excellent!
Click to Rate
12
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
Click to Rate
13
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
i luv it!!!!!
Click to Rate
14
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
15
The Perfect Score (2004,  PG-13)
The Perfect Score 3.5 Stars
funny
Click to Rate
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
ahhhhhhhhhh i loved it!!!!!!!
Click to Rate
17
The Good Son (1993,  R)
The Good Son 3.0 Stars
very good. evil
Click to Rate
18
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing 5.0 Stars
vampires!!!!
Click to Rate
19
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 5.0 Stars
a complex story, that leaves you going wat the hell man! lol
Click to Rate
20
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha 3.0 Stars
it was nice
Click to Rate
21
Twilight (2008,  Unrated)
Twilight Want To See
if they ruin it, millions of teenage girls will riot in the streets! lol
Click to Rate
22
Start The Revolution Without Me (1999,  PG)
Start The Revolution Without Me 4.5 Stars
lol, just plain good stupidity!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments