My Favorite Movies


  1. exorcistinthehell
  2. Mana

Give list a short description

  exorcistinthehell's Rating My Rating
1
Dead Man (1995,  R)
2
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
3
Eyes Wide Shut (1999,  R)
4
Bitter Moon (1992,  R)
5
The Ninth Gate (1999,  R)
6
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
7
Persona (1966,  Unrated)
8
Mystic River (2003,  R)
9
Z (1969,  PG)
10
Dreamers (2000,  Unrated)
11
The Dreamers (2004,  NC-17)
12
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
16
Skammen (Shame) (1968,  R)
17
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
18
A Scanner Darkly (2006,  R)
19
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
20
Legend (1985,  PG)
21
Stealing Beauty (1996,  R)
22
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
23
Solaris (2002,  PG-13)
24
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
25
Hour of the Wolf (Vargtimmen) (1968,  Unrated)
26
Blue (Trois Couleurs: Bleu) (,  R)
27
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
28
Love and Death (1975,  PG)
29
Manhattan (1979,  R)
30
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
31
Pulp Fiction (1994,  R)
32
Mulholland Drive (2001,  R)
33
Stranger Than Paradise (1984,  R)
34
Rosemary's Baby (1968,  R)
35
Modern Times (1936,  Unrated)
36
8 1/2 (1963,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments